Przejdź do zawartości

August Niemirycz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
August Niemirycz
Herb
herb Klamry
Rodzina

Niemiryczowie herbu Klamry

Data śmierci

przed 15 lutego 1775

Ojciec

Władysław Michał Niemirycz

Matka

Ludwika Skorczycka h. Jastrzębiec

Żona

Barbara Łaściszewska h. Ślepowron, Zofia Żebrowska

Dzieci

Józef
Tomasz
Justyna
Salomea
Marianna
Katarzyna
Michał (z Żebrowską)
Antoni (z Żebrowską)

August Niemirycz herbu Klamry – kasztelan połaniecki w 1773 roku, chorąży sandomierski w latach 1762-1773, konsyliarz województwa sandomierskiego w konfederacji radomskiej w 1767 roku. Posiadał dobra w Sandomierskiem. Był właścicielem Radostowa, Łukawki i Wierzbli.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Władysława Michała Niemirycza, kasztelana połanieckiego i Ludwiki z domu Skorczyckiej herbu Jastrzębiec[1]. Jego pierwszą żoną była Barbara z domu Łajszczewska herbu Ślepowron, córka Mikołaja Łaściszewskiego vel Łajszczewskiego. Z tego małżeństwa miał synów Józefa i Tomasza oraz córki Justynę, Salomeę, Mariannę i Katarzynę[2]. Po śmierci Barbary ożenił się powtórnie z Zofią z domu Żebrowską, z którą miał synów Michala i Antoniego[1].

Zmarł przed 15 lutego 1775 roku. Został pochowany wraz z żoną Barbarą 14 października 1779 u franciszkanów reformatów w Sandomierzu[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b August Niemirycz h. Klamry (ID: lu.26416), [w:] Wielka Genealogia Minakowskiego – M.J. Minakowski [online] [dostęp 2024-05-12].
  2. Kazimierz Sabała, Dwory i folwarki na terenie parafii Jeruzal, Łajszczew Stary 1997, s. 50–53.
  3. Waldemar Kowalski. „Pogrzebowe trudy” sandomierskich Franciszkanów-Reformatów w czasach staropolskich. „Pietas et Studium”. 1 (2008). s. 28. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Aleksander Kraushar: Książę Repnin i Polska. T. I. Warszawa, 1900.
  • Urzędnicy województw łęczyckiego i sieradzkiego XVI-XVIII wieku. Spisy. Oprac. Edward Opaliński i Hanka Żerek-Kleszcz. Kórnik, 1993.