Barbara Zagórna-Tężycka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Barbara Zagórna-Tężycka
Data i miejsce urodzenia

4 lutego 1930
Żuromin

Data śmierci

10 sierpnia 2013

Zawód, zajęcie

etnografka, radczyni Ministerstwa Kultury i Sztuki

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”

Barbara Zagórna-Tężycka (ur. 4 lutego 1930 r. w Żurominie, zm. 10 sierpnia 2013 r.) – etnografka, radczyni Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Była córką Czesława i Walentyny z Sulkowskich. W 1948 r. ukończyła Gimnazjum Ogólnokształcące w Sierpcu, dwa lata później zdała egzamin maturalny w Szkole Ogólnokształcącej stopnia licealnego w tym mieście. W 1951 r. podjęła studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie studiów pracowała jako referentka w Pracowni Konserwacji Zabytków. W ramach współpracy z Zakładem Etnografii IHKM PAN prowadziła badania terenowe na Kurpiach. Pozyskany materiał wykorzystała w pracy magisterskiej[1]. Napisała ją na temat stroju kurpiowskiego Puszczy Zielonej[2]. W 1955 r. uzyskała dyplom magistry etnografii. Po studiach podjęła pracę w Krajowym Związku Spółdzielni Przemysłu Ludowego i Artystycznego „Cepelia” w Warszawie, początkowo w Wydziale Nadzoru Artystycznego. Jako kierowniczka wzorcowni gromadziła przykłady rękodzieła ludowego o wartości zabytkowej oraz dokumentację współczesnych twórców. W latach 1957–1962 pracowała jako inspektorka w Wydziale Artystycznej Wytwórczości Ludowej. Ściśle współpracowała z twórcami ludowymi i prowadziła obserwację działalności poszczególnych spółdzielni na polu sztuki ludowej. Zorganizowała w Krajowym Związku Centralną Komisję Ocen Etnograficznych, która zatwierdzała do produkcji wzory zgłaszane przez poszczególne spółdzielnie[3].

W 1962 r. Barbara Zagórna-Tężycka została przeniesiona służbowo do Zespołu do Spraw Plastyki w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Jako starsza radczyni pracowała do 1967 r. wspólnie z dr. Kazimierzem Pietkiewiczem. Po jego przejściu do Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie samodzielnie prowadziła sprawy mecenatu ministerstwa nad sztuką ludową. Opracowywała projekty budżetu ministerstwa, które obejmowały pomoc stypendialną dla twórców ludowych, zakupy dzieł współczesnej sztuki ludowej oraz subsydiowanie konkursów, wystaw i publikacji. Znała problematykę współczesnego rękodzieła i sztuki ludowej, utrzymywała bliskie więzi ze środowiskiem muzealnym oraz naukowym, dzięki czemu podejmowała trafne decyzje w dysponowaniu posiadanymi środkami. W znaczący sposób przyczyniła się do utworzenia w wielu muzeach etnograficznych kolekcji dzieł współczesnej sztuki ludowej[3].

W lach 1972–1974 przeprowadziła weryfikację twórców ludowych. Miało to istotne znaczenie w staraniach o przyznanie twórcom ludowym prawa do emerytur twórczych. W dużym stopniu przyczyniła się do zachowania tradycyjnych rękodzieł w wielu regionach. Według Aleksandra Błachowskiego „łączyła pragmatykę ministerialnego urzędnika z działalnością kompetentnego etnografa, wyczulonego na potrzeby ochrony wartości kultury ludowej”[3].

W 1992 r. przeszła na emeryturę, ale pozostawała jeszcze na stanowisku konsultantki ministra Kultury i Sztuki w kwestiach kształtowania mecenatu. W Mazowieckim Towarzystwie Kultury prowadziła całość spraw związanych z Ogólnopolskim Przeglądem Dorobku Twórców Ludowych i Popularyzatorów Kultury Ludowej im. Oskara Kolberga[3].

Była autorką artykułów naukowych: Kurpiowski strój ludowy Puszczy Zielonej („Etnografia Polska”, t. 2, 1959, s. 268–273), Etnografia w pracach Krajowego Związku Spółdzielni Przemysłu Ludowego i Artystycznego „Cepelia” („Etnografia Polska”, t. 2, 1959, s. 429–433), Tkactwo ludowe terenów północnej Kurpiowszczyzny ([w:] Kurpie. Puszcza Zielona, t. 2, red. A. Kutrzeba-Pojnarowa, Wrocław–Warszawa–Kraków 1964, s. 268–292)[1].

Uhonorowana została Odznaką „Zasłużonego Działacza Kultury” (1974), Złotym Krzyżem Zasługi (1975), Złotą Odznaką „Za zasługi dla województwa warszawskiego” (1975), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1983), Nagrodą im. Oskara Kolberga w kategorii działalność naukowa, dokumentacyjna, animacja i upowszechnianie kultury ludowej (1986), Medalem „Zasłużony dla Cepelii” (1999) oraz Odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej” (2005)[1].

Od 1968 r. była członkinią Rady Naukowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych, należała też do warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Od 1967 r. była członkinią Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego[1].

W 1965 r. poślubiła Józefa Tadeusza Tężyckiego (ur. 1928), głównego specjalistę w Ministerstwie Hutnictwa i Przemysłu Metalowego. Małżeństwo pozostało bezdzietne[1].

Została pochowana na cmentarzu parafialnym w Sierpcu[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e A. Mironiuk-Nikolska, Barbara Zagórna-Tężycka, [w:] K. Ceklarz, A. Spiss, J. Święch (red.), Etnografowie i ludoznawcy polscy. Sylwetki, szkice biograficzne, t. 5, Kraków 2019, s. 230–233.
  2. Barbara ZAGÓRNA-TĘŻYCKA, Witold Dynowski, Ubiór kurpiowski Puszczy Zielonej, Warszawa 1955 [dostęp 2022-08-06].
  3. a b c d Aleksander Błachowski, Barbara Zagórna-Tężycka – laureat Nagrody Kolberga 1986 [online], nagrodakolberg.pl [dostęp 2022-08-05].
  4. Grobonet - Wyszukiwarka osób pochowanych [online], grobonet.com [dostęp 2022-08-06].