Barbu Lăutaru

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Barbu Lăutaru
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

17 grudnia 1780
Jassy

Pochodzenie

Rom

Data i miejsce śmierci

18 sierpnia 1858
Jassy

Instrumenty

skrzypce, kobza, fletnia Pana

Gatunki

muzyka ludowa

Zawód

pieśniarz

Instrument
kobza
Zespoły
własna kapela

Barbu Lăutaru, właśc. Vasile Barbu (ur. prawd. 17 grudnia 1780[1] w Jassach, zm. 18 sierpnia 1858 tamże) – rumuński wokalista, wirtuoz gry na skrzypcach, kobzie i fletni Pana (rum. nai).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Na chrzcie otrzymał imię Vasile. Wywodził się z rodziny romskiej o wielopokoleniowych tradycjach muzycznych zwanych lăutari – czyli tradycyjna nazwa zawodowych muzyków. Ojciec Stan Barbu był jego nauczycielem muzyki od najmłodszych lat. Od niego przejął wiele ballad i eposów ludu mołdawskiego[2]. Trzech synów Barbu, kontynuowało tradycje muzyczne lautari: George Scripcariul, Vasile Scripcariul i Ioan Scripcariul.

Pomimo tego że był niepiśmienny, jego kreatywność, interpretacja i wirtuozeria przyniosła mu sławę i legendę za życia. Przyczynił się do wzbogacenia i rozwoju muzyki ludowej w wersji lăutari. Łączył rumuńską muzykę ludową z elementami bizantyjskimi, orientalnymi, zachodnioeuropejskimi i romansami rosyjskimi. W 1812 został wybrany naczelnikiem cechu muzyków w rodzinnym mieście. Wybierany co roku pełnił tę funkcję przez 40 lat, otoczony powszechnym szacunkiem[2]. Odbył liczne podróże przez prowincje zamieszkałe przez lud rumuński. Koncertował z zespołem w zajazdach, ogrodach publicznych i salach balowych dworów możnowładców. W Kiszyniowie (od 1812 przyłączone do Rosji) grywał dwukrotnie (1814, 1822[3]. Podczas podróży przez kraje rumuńskie węgierskiego kompozytora Ferenca Liszta doszło do spotkania z Barbu Lăutaru, w styczniu 1847 w Jassach. Francuski tygodnik La Vie Parisienne w 1874[2] odnotował spotkanie tych dwóch geniuszy muzycznych na przyjęciu w rezydencji (obecnie filharmonia i uniwersytet) możnowładcy Alecu Balșa[4]. Liszt zachwycony wirtuozerią Barbu wykrzyknął "Bóg uczynił cię większym ode mnie!" i nasypał garść złotych monet do kubka Barbu. Inspiracją skomponowanej rapsodii Liszta była muzyka grana przez Barbu pamiętnego wieczora w 1847. Podobizna Barbu została uwieczniona w rysunku z natury przez Carola Popp de Szathmary, przechowywana jest w Bibliotece Akademii RPR (Academia Republicii Populare Române Bibliotecă).

Zmarł w Jassach 18 sierpnia 1858, został pochowany na cmentarzu parafialnym przy cerkwi św. Jana Złotoustego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]