Przejdź do zawartości

Beata Hryniewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Beata Bronisława Hryniewicz
Kraj działania

Polska

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Inkardynacja

Zgromadzenie Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny

Odznaczenia
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Beata Bronisława Hryniewicz[1]polska siostra zakonna, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Podczas okupacji niemieckiej Beata Hryniewicz była przełożoną Domu Serca Jezusowego w Skórcu, niedaleko Siedlec. W tym czasie zaopiekowała się zbiegłymi z warszawskiego i kałuszyńskiego getta siostrami Batią i Esterą Faktor (również znanymi jako Barbara i Jadzia). Nie wiedząc o żydowskich korzeniach dzieci, Hryniewicz sprawowała opiekę nad dziewczynkami wspólnie z s. Stanisławą Jóźwikowską. Po zapisaniu podopiecznych do szkoły podstawowej, Hryniewicz starała się znaleźć w Warszawie niezbędne do edukacji certyfikaty urodzenia i chrztu[2]. Po ujawnieniu przez Basię i Jadzię swojej tożsamości, siostry zakonne podjęły decyzję dalszej opieki nad dziećmi, mimo równoległej obecności niemieckich żołnierzy w budynku zajmowanym przez zakon[3]. Po zakończeniu okupacji siostry Hryniewicz i Jóźwikowska przekazały ukrywane dziewczyny Komitetowi Żydowskiemu w Siedlcach[3], który następnie zorganizował ich emigrację do Izraela[1]. Siostry Faktor pozostały w kontakcie z siostrami zakonnymi Hryniewicz i Jóźwikowską[3].

31 sierpnia 1994 r.[3] Beata Hryniewicz została uznana przez Jad Waszem za Sprawiedliwą wśród Narodów Świata[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Historia pomocy - Hryniewicz Beata i Jóźwikowska Stanisława | Polscy Sprawiedliwi [online], sprawiedliwi.org.pl [dostęp 2021-11-01].
  2. Historia pomocy - Hryniewicz Beata i Jóźwikowska Stanisława | Polscy Sprawiedliwi [online], sprawiedliwi.org.pl [dostęp 2021-11-01].
  3. a b c d The Righteous Among the Nations Database [online], The Righteous Among the Nations Database [dostęp 2021-11-01].
  4. Righteous Among the Nations Honored by Yad Vashem by 1 January 2020 [online], yadvashem.org, styczeń 2020, s. 32 [dostęp 2021-11-01].