Bezdomny Jezus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bezdomny Jezus
Ilustracja
Rzeźba „Bezdomny Jezus” na terenie Regis College (University of Toronto, Toronto, Kanada)
Autor

Timothy Schmalz

Data powstania

2013

Bezdomny Jezus (ang. Homeless Jesus) – rzeźba z brązu autorstwa Timothy’ego Schmalza, przedstawiająca Jezusa Chrystusa jako bezdomnego, śpiącego na ławce.

Praca ta została ustawiona na terenie University of Toronto w 2013[1]. Jej kopie znalazły się w wielu miejscach na świecie, w tym w Polsce.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Rzeźba przedstawia Jezusa Chrystusa jako osobę bezdomną, śpiącą na ławce. Nie widać jego twarzy ani rąk; spod przykrycia wystają jedynie nogi noszące ślady po ukrzyżowaniu, które pozwalają na identyfikację postaci[1].

Autorem pracy jest kanadyjski rzeźbiarz Timothy Schmalz, zagorzały katolik[2]. Jego rzeźba miała prowokować do refleksji, a zarazem służyć jako ilustracja słów Jezusa z Ewangelii Mateusza: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili[2]. Bezpośrednią inspiracją miał być – zdaniem artysty – spotkany przez niego w Toronto bezdomny, śpiący na ławce[3].

Prowincja warszawska Braci Mniejszych Kapucynów opisuje przesłanie rzeźby następująco:

Celem takiego ujęcia tematu jest sprowokowanie patrzącego do refleksji i wywołanie uczucia empatii w stosunku do spotykanych na ulicach ludzi biednych i bezdomnych, owych najmniejszych, o których mówi Zbawiciel. Rzeźba zachęca do dostrzeżenia w nich nie wykluczonych ze społeczeństwa, traktowanych najczęściej z lekceważeniem, a nawet z pogardą, jako ci, którzy sami wybrali swój los, a ludzi, którzy popadli w nieszczęście, w którym zabrakło im siły, a często także wsparcia i pomocy ze strony bliźnich. Słowa „Oto Człowiek” dobrze oddałyby tutaj zarówno ideę, że człowiek pozostaje człowiekiem w każdej swojej kondycji, w każdym położeniu, jak i przesłanie, że w każdym – także sponiewieranym człowieku – Jezus jest obecny[4].

Kopie rzeźby[edytuj | edytuj kod]

Kopie Bezdomnego Jezusa znalazły się w ponad 100 miejscach na całym świecie, między innymi:

Bezdomny Jezus w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Rzeźba przedstawiająca śpiącego na ławce mężczyznę, przykrytego kocem.
Rzeźba "Bezdomny Jezus" przed kościołem kapucynów w Warszawie.

Kopia rzeźby trafiła do Polski dzięki staraniom Związku Polskich Kawalerów Maltańskich i podarowana klasztorowi Braci Mniejszych Kapucynów. Została ustawiona przed warszawskim kościołem pw. Przemienienia Pańskiego; jej odsłonięcie miało miejsce 24 czerwca 2021 r.[4][9]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Sculpture of Jesus the Homeless rejected by two prominent churches [online], thestar.com, 13 kwietnia 2013 [dostęp 2021-07-05] (ang.).
  2. a b Statue Of A Homeless Jesus Startles A Wealthy Community [online], NPR.org [dostęp 2021-07-05] (ang.).
  3. Bezdomny Jezus – te rzeźby szokują! [online], Misyjne.pl, 28 czerwca 2019 [dostęp 2021-07-05] (pol.).
  4. a b Bezdomny Jezus [online], Bracia Mniejsi Kapucyni – Pokój i dobro, 30 maja 2021 [dostęp 2021-07-05] (pol.).
  5. „Bezdomny Jezus” w Watykanie [online], niedziela.pl [dostęp 2021-07-05] (pol.).
  6. Homeless Jesus Sculpture – Cathedral Of The Good Shepherd.
  7. From Diocese Of Venice, ‘Homeless Jesus’ statue blessed at Cathedral [online], Sun Newspapers [dostęp 2021-07-05] (ang.).
  8. Rebecca Abbott, Have you seen Homeless Jesus? – Eternity News [online], www.eternitynews.com.au, 2 sierpnia 2018 [dostęp 2021-07-05] (ang.).
  9. Bezdomny Jezus. Uroczyste odsłonięcie rzeźby z udziałem wiceprzewodniczących Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności przy RPO [online], Rzecznik Praw Obywatelskich, 24 czerwca 2021 [dostęp 2021-07-05] (pol.).