Bitwa pod Sokalem (IX 1920)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa pod Sokalem
Wojna polsko-bolszewicka
Czas

11-13 września 1920

Miejsce

pod Sokalem

Terytorium

Polska

Przyczyna

bitwa wołyńsko-podolska

Wynik

zwycięstwo 10 DP

Strony konfliktu
 Polska  Rosyjska FSRR
Dowódcy
Lucjan Żeligowski Kozyriew
Siły
10 Dywizja Piechoty 24 Dywizja Strzelców
brak współrzędnych

Bitwa pod Sokalem – część wielkiej bitwy wołyńsko-podolskiej; walki polskiej 10 Dywizji Piechoty gen. Lucjana Żeligowskiego z sowiecką 24 Dywizją Strzelców komdywa Kozyriewa w czasie ofensywy jesiennej wojsk polskich na Ukrainie w okresie wojny polsko-bolszewickiej.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

2 września, jeszcze w czasie walk pod Zamościem, Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego zdecydowało, iż 3. i 6 Armia, po stosownym przegrupowaniu, około 10 września podejmą większą akcję zaczepną w kierunku wschodnim celem „nie tylko odrzucenia nieprzyjaciela poza granice Małopolski, lecz także rozbicia i zdezorganizowania jego sił tak, aby później można było utrzymać front przy użyciu słabych sił własnych"[1]. 3 Armia przystąpiła do działań 10 września[2]. Wstępnym etapem był zagon grupy motorowej mjr. Włodzimierza Bochenka wyprowadzony z Włodawy, który przeprawił się przez Bug i następnego dnia opanował Kowel. Za nim ruszyło natarcie sił głównych armii[3][4]. Grupa gen. Franciszka Krajowskiego uderzyła czołowo i sforsowawszy Bug, parła forsownym marszem w ogólnym kierunku wzdłuż linii kolejowej ChełmKowel. Na południe od grupy gen. Krajowskiego, z obszaru Hrubieszowa w kierunku Łucka, nacierała grupa gen. Stanisława Hallera, a grupa gen. Lucjana Żeligowskiego uderzyła na Sokal[5].

Walczące wojska[edytuj | edytuj kod]

Jednostka
Dowódca
Podporządkowanie
Wojsko Polskie
dowództwo 10 Dywizji Piechoty gen. Lucjan Żeligowski 3 Armia
31 pułk piechoty kpt. Mikołaj Bołtuć 10 Dywizja Piechoty
30 pułk piechoty mjr Kazimierz Jacynik
XIX Brygada Piechoty
Armia Czerwona
dowództwo 24 Dywizji Strzelców komdyw Kozyriew 12 Armia
⇒ 70., 71., 72 Brygady Stzrelców 24 Dywizja Strzelców

Walki pod Sokalem[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z rozkazem dowódcy 3 Armii gen. Władysława Sikorskiego, Grupa Operacyjna gen. Lucjana Żeligowskiego miała nacierać na Sokal osłaniając się na prawym skrzydle jazdą[6]. Będąca w jej składzie 10 Dywizja Piechoty uderzyła z rejonu Dołhobyczowa. 11 września idący na lewym skrzydle dywizji 30 pułk piechoty mjr. Kazimierza Jacynika napotkał na linii Bugu pod Sokalem silną obronę oddziałów 24 Dywizji Strzelców[7]. Udało mu się jednak utworzyć przyczółek na wschodnim brzegu rzeki[8][9]. Na prawo od niego nacierał 31 pułk piechoty kpt. Mikołaja Bołtucia. Idąca w szpicy 6 kompania z ppor. Romanem Nowakiem uchwyciła mosty na Bugu na południe od Sokala, a pozostałe kompanie II batalionu utworzyły przyczółek[10]. 12 września oddziały 24 Dywizji Strzelców permanentnie atakowały polskie przyczółki i po zaciętych walkach wyparły Polaków za rzekę.

W kolejnym dniu atakowali Polacy. Od północy uderzyła XIX Brygada Piechoty, od południa atakował zaś 31 pułk piechoty. I/31 pp uchwycił mosty na Bugu i wdarł się do miasta. Równocześnie III batalion sforsował Bug w bród pod Poturzycą[11][12]. Działanie batalionów wspierały ogniem karabiny maszynowe rozmieszczone w klasztorze. Oba bataliony opanowały miasto tracąc 87 poległych i rannych. Wzięto 128 jeńców i zdobyto 7 ckm-ów[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]