Bizerta (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Bizerta
ilustracja
Położenie
Państwo

 Tunezja

Miejscowości nadbrzeżne

Bizerta

Morfometria
Powierzchnia

120 km²

Głębokość
• średnia


7-12 m

Położenie na mapie Tunezji
Mapa konturowa Tunezji, blisko górnej krawiędzi znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Bizerta”
Ziemia37°16′N 9°52′E/37,266667 9,866667

Bizerta (arab. بحيرة بنزرت, fr. Lac de Bizerte) – słonowodny[1] zbiornik wodny, znajdujący się na południe od miasta Bizerta (ok. 60 km na północ od Tunisu).

Powierzchnia jeziora wynosi ok. 11 tys. ha[2] przy średniej głębokości 7 do 12 metrów. Jezioro jest połączone z Morzem Śródziemnym kanałem, liczącym ok. 7 km długości. Ued Tindża łączy jezioro Bizerta z położonym nieco bardziej na zachód jeziorem Aszkal.

Nad brzegami jeziora znajdują się dwa duże porty: jeden w Bizercie (północny wschód, u ujścia kanału, łączącego jezioro z Morzem Śródziemnym), drugi w mieście Manzil Bu Rukajba (południowy zachód), gdzie jest także stocznia z 4 dokami. Jezioro jest wykorzystywane gospodarczo w ograniczonym stopniu. W północno-zachodniej jego części prowadzi się hodowlę ryb (w pływających klatkach), natomiast na północnym wschodzie rozwija się hodowlę skorupiaków (ostryg i małży) o wydajności rocznej do 120 ton.

Brzegi jeziora są względnie gęsto zaludnione i uprzemysłowione. Znajdują się tu miasta Bizerta, Manzil Bu Rukajba, Menzel Abderrahmane i Menzel Jemil, liczące w sumie ok. 200 tys. mieszkańców. Działalność przemysłowa jest reprezentowana m.in. przez przemysł stalowy w Menzel Bourguiba oraz rafinerię ropy naftowej w Bizercie. Istnieje w związku z tym zagrożenie zanieczyszczenia jeziora odpadami przemysłowymi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Robert Mepham, R. H. Hughes, J. S. Hughes, A directory of African wetlands, 1992, s. 77; książka jest częściowo dostępna na google.books.
  2. Robert Mepham, R. H. Hughes, J. S. Hughes, A directory of African wetlands, s. 77.