Przejdź do zawartości

Blok mieszkalny przy ul. Wielkopolskiej 43a-43c w Szczecinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Blok mieszkalny przy ul. Wielkopolskiej 43a-43c
Ilustracja
Widok z placu Teatralnego
Państwo

 Polska

Województwo

 zachodniopomorskie

Miejscowość

Szczecin

Adres

ul. Wielkopolska 43a, 43b, 43c

Typ budynku

blok mieszkalny

Styl architektoniczny

modernizm

Architekt

Tadeusz Ostrowski

Inwestor

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej

Kondygnacje

12

Rozpoczęcie budowy

początek lat 70. XX wieku

Właściciel

Administracja Gruntów, Budynków i Lokali Komunalnych

Plan budynku
Plan budynku
Położenie na mapie Szczecina
Mapa konturowa Szczecina, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Blok mieszkalny przy ul. Wielkopolskiej 43a-43c”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Blok mieszkalny przy ul. Wielkopolskiej 43a-43c”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Blok mieszkalny przy ul. Wielkopolskiej 43a-43c”
Ziemia53°26′10,6″N 14°32′57,1″E/53,436278 14,549194

Blok mieszkalny przy ul. Wielkopolskiej 43a-43cblok mieszkalny wznoszący się na narożniku ulic Śląskiej i Wielkopolskiej, na obszarze szczecińskiego osiedla Centrum, w dzielnicy Śródmieście. Budynek wyróżniony tytułem „Mistera Szczecina” w 1971 r.[1]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Blok przy ul. Wielkopolskiej 43a-43c powstał na przełomie lat 60. i 70. XX wieku zgodnie z projektem szczecińskiego architekta Tadeusza Ostrowskiego[1]. Budynek wzniesiono w miejscu zniszczonych w czasie II wojny światowej środkowego i lewego skrzydła kamienicy przy ul. Wielkopolskiej 43. Na początku lat 10. XXI wieku wykonano termomodernizację fasad[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Blok składa się z trzech segmentów: dwóch, niższych skrzydeł bocznych oraz głównej części, narożnego wieżowca.

Skrzydło prawe[edytuj | edytuj kod]

Prawe skrzydło budynku przylega z lewej strony do wieżowca, a z prawej do ocalałego prawego skrzydła kamienicy nr 43. Ta część budynku jest pięciokondygnacyjna, jednoosiowa. Z wieżowcem łączy się w sposób płynny poprzez balkony od pierwszego piętra wzwyż. Na parterze znajdują się przejazd bramny oraz kiosk.

Wieżowiec[edytuj | edytuj kod]

Główną część budynku stanowi narożny, 12-kondygnacyjny wieżowiec. Na parterze zaprojektowano pomieszczenia administracyjne. Elewacja boczna od strony ulicy Śląskiej jest czteroosiowa, a od strony Wielkopolskiej dwuosiowa. Elewacja frontowa dzieli się na pięć osi. Cztery pierwsze umieszczono w wykuszu, a piątą po jego prawej stronie. Cechą charakterystyczną wieżowca jest najwyższa, dwunasta kondygnacja w formie nadbudówki nad częścią jedenastej kondygnacji, doświetlona wąskimi okienkami podzielonymi betonowymi wykuszami. Od strony ulicy Wielkopolskiej znajduje się wejście do klatki schodowej.

Skrzydło lewe[edytuj | edytuj kod]

Lewe skrzydło budynku przylega prawą ścianą szczytową do wieżowca, a lewą do kamienicy przy ul. Wielkopolskiej 44. Jest to obiekt czteroosiowy, podzielony wizualnie na trzy części. W części lewej znajdują się wejście do klatki schodowej i dwie osie. Następnie elewacja załamuje się o kąt około 240 stopni. W tej części znajduje się jedna oś. Kolejna część budynku to rodzaj jednoosiowego łącznika między skrzydłem lewym i wieżowcem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Wojciech Bal. Architektura modernistyczna Szczecina lat 60. i 70. w idei i realizacji. „Wiadomości Konserwatorskie”. 47, 2017. 
  2. Szczecin - Wielkopolska 43b - zdjęcia, mapa [online], fotopolska.eu [dostęp 2020-12-02].