Bolingbroke Castle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bolingbroke Castle
Ilustracja
Pozostałości po zamku
Państwo

 Wielka Brytania

Miejscowość

Bolingbroke

Inwestor

Ranulf de Blondeville

Rozpoczęcie budowy

l. 20. XIII w.

Zniszczono

1652

Pierwszy właściciel

Ranulf de Blondeville

Kolejni właściciele

hrabiowie Lincoln
1359 Lancasterowie

Obecny właściciel

English Heritage

Położenie na mapie Lincolnshire
Mapa konturowa Lincolnshire, po prawej znajduje się punkt z opisem „Bolingbroke Castle”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Bolingbroke Castle”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, po prawej znajduje się punkt z opisem „Bolingbroke Castle”
Ziemia53°09′50″N 0°00′58″E/53,163889 0,016111
Strona internetowa

Bolingbroke Castle – pozostający w ruinie, XIII-wieczny zamek położony w Bolingbroke, w hrabstwie Lincolnshire we wschodniej Anglii. Został wzniesiony z inicjatywy Ranulfa de Blondeville. W 1367 roku urodził się na nim przyszły król angielski Henryk IV Lancaster. Podczas angielskiej wojny domowej był oblegany i zdobyty przez siły parlamentarne. Niedługo później został zburzony, zaś ostatnie fragmenty murów zawaliły się na początku XIX wieku. W II połowie XX wieku przeprowadzono na nim prace archeologiczne. Do czasów obecnych zachowały się najniższe fragmenty murów, o wysokości około 2–3 metrów. Zamek jest wpisany na listę zabytków I klasy[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Warownia została wzniesiona z inicjatywy Ranulfa de Blondeville, hrabiego Chester i Lincoln, po jego powrocie z V wyprawy krzyżowej[2]. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z lat 1232 i 1243[1]. Po śmierci fundatora twierdza pozostała własnością hrabiów Lincoln. Najpierw weszła w skład majątków Johna de Lacy, męża siostrzenicy Ranulfa de Blondeville. Kolejnymi właścicielami budowli byli syn Johna de Lacy, Henry de Lacy oraz jego córka Alice[1]. Alice zmarła bezpotomnie w 1348 roku, więc zamek przeszedł we władanie brata jej pierwszego męża, Henryka Plantageneta, wnuka króla Henryka III[1]. Dzięki małżeństwu z Blanką Lancaster, córką Henryka Plantageneta[1], zamek odziedziczył Jan z Gandawy. Na zamku w 1367 roku na świat przyszedł jego syn i przyszły król Anglii, Henryk IV Lancaster[2]. Tam też w 1369 roku z powodu zarazy zmarła Blanka[1].

W XV i XVI wieku zamek pełnił funkcję centrum administracyjnego dla Księstwa Lancaster[2], choć jego właściciele począwszy od Henryka IV niemalże w ogóle go nie odwiedzali[1]. Fortyfikacje i większość spośród nieużywanych wież zostały wówczas zaniedbane[2]. W użyciu pozostawały tylko strażnica chroniąca bramę oraz wysunięta na południowy zachód Wieża Królewska[1], która w latach 1444–1456 została przebudowana[2]. Niewielkie naprawy zostały wykonane również za czasów rządów Henryka VIII Tudora, a także na początku XVII stulecia[1].

We wrześniu 1643 roku, w czasie angielskiej wojny domowej, dowódca rojalistycznej armii William Cavendish umieścił w twierdzy garnizon złożony z 200 żołnierzy[1]. W październiku na okoliczne tereny przybyły siły parlamentarne. 9 października rozpoczęło się oblężenie. Mimo klęski rojalistów 11 października w bitwie pod Winceby garnizon bronił się do 14 listopada[1]. Po zakończeniu wojny domowej, w 1652 roku, podjęto decyzję o zburzeniu większości fortyfikacji, w obawie przed ryzykiem wykorzystania umocnień jako bazy do prowadzenia działań wojennych przez stronnictwa niechętne nowym rządzącym. Większość murów kurtynowych została więc zburzona, zaś fosa zasypana przy pomocy w ten sposób pozyskanego surowca. Sprawiło to, iż twierdza utraciła całkowicie znaczenie militarne[1].

Pozostałości po opuszczonym zamku popadały w coraz większą ruinę. W 1815 roku zawaliła się większa część strażnicy[3]. W 1949 roku stanowisko przeszło pod opiekę rządu[1]. W latach 60. i 70. XX wieku[4] na obszarze pozostałości po dawnym zamku przeprowadzono badania archeologiczne[2]. W 1995 roku zamek znalazł się pod opieką organizacji Heritage Lincolnshire, która zarządza nim we współpracy z English Heritage[3].

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Twierdza powstała na płaskim obszarze otoczonym z trzech stron przez wzgórza. Świadczy to, iż cele obronne nie były jego jedynym przeznaczeniem[1]. Zamek był zbudowany na planie o średnicy ok. 75 metrów[1] i przybrał formę charakterystyczną dla angielskich warowni z XIII wieku. Składał się z wysokich murów kurtynowych o grubości 3,5m[3], łączących ze sobą pięć wież i strażnicę[2], złożoną z dwóch wież umieszczonych po obu stronach bramy[5]. Wewnątrz znajdował się dziedziniec, na którym wzniesiono drewnianą salę reprezentacyjną i budynki gospodarcze[2]. Zamek był otoczony fosą o szerokości 30 metrów[1]. Od północnej strony prowadziły do niego most i brama[2].

Obecnie mury będące pozostałościami po zamku wznoszą się na wysokość 2 metrów ponad poziom gruntu. W miejscu istnienia dawnych wież ich wysokość sięga 3 metrów[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p Howard Giles: History of the Castle. Bolingbroke Castle. [dostęp 2017-07-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-07)]. (ang.).
  2. a b c d e f g h i History of Bolingbroke Castle. English Heritage. [dostęp 2017-07-08]. (ang.).
  3. a b c Bolingbroke Castle. Heritage Lincolnshire. [dostęp 2017-07-09]. (ang.).
  4. Adrian Pettifer: English Castles: A Guide by Counties. Boydell&Brewer, 2002, s. 140-141. ISBN 978-0-85115-782-5.
  5. a b Bolingbroke Castle. Historic England. [dostęp 2017-07-09]. (ang.).