Buława (wieś)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Buława
Булáва
wieś
Państwo

 Rosja

Kraj

 Chabarowski

Data założenia

1812

Populacja (2018)
• liczba ludności


1 466

Nr kierunkowy

+7 42151

Kod pocztowy

682420

Tablice rejestracyjne

27

Strefa czasowa

UTC+10:00

Położenie na mapie Kraju Chabarowskiego
Mapa konturowa Kraju Chabarowskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Buława”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Buława”
Ziemia51°56′35″N 140°24′43″E/51,943056 140,411944
Strona internetowa

Buława (ros. Булáва) – wieś (ros. село, trb. sieło) we wschodniej Rosji w Kraju Chabarowskim w Rejonie Ulczskim. Leży ona na prawym brzegu rzeki Amur, pomiędzy Jeziorem Kadi i Jeziorem Auriinskoye[1].

Historia[2][edytuj | edytuj kod]

Wieś założono w 1812 roku. Mieszkańcy utrzymywali się głównie z pszczelarstwa, rybołówstwa i polowania. Gdy w połowie XIX wieku do wsi przybyli rosyjscy osadnicy, we wsi zaczęło się rozwijać rolnictwo. Od przybyszy mieszkańcy otrzymali różne zwierzęta hodowlane, m.in. krowy, świnie, kozy, owce i kury.

W 1860 roku na Amurze zaczął kursować parostatek, z którego mieszkańcy wsi zaczęli ochoczo korzystać. Ułatwiło to im transport drewna i koni.

W 1872 roku w okolicy Buławy doszło do poważnej powodzi, jednak wieś została nienaruszona.

W roku 1924 w wiosce otwarto pierwszą szkołę podstawową. Cztery lata później mieszkańcy założyli stowarzyszenie „Nasza Moc”, które miało na celu wyeliminowanie analfabetyzmu wśród rybaków. Następnie otwarto tam bibliotekę.

W czasie drugiej wojny światowej prawie cała populacja wsi została wysłana na front. Ludzie z Buławy brali udział, m.in. w pokonaniu Armii Kwantuńskiej.

Podczas zimnej wojny wioska zaczęła się mocno rozwijać. Wybudowano w niej bloki mieszkalne, kolejną szkołę, przedszkole, warsztat i elektrownię.

Na przełomie sierpnia i września 2013 ponownie doszło do poważnej powodzi, która doprowadziła do zalania części wsi. Po tym wydarzeniu wielu mieszkańców przeniosło się na wyżej położone tereny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]