Cerkiew Chrystusa Zbawiciela w Uralsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew Chrystusa Zbawiciela
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Kazachstan

Miejscowość

Uralsk

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Eparchia

uralska

Wezwanie

Chrystusa Zbawiciela

Położenie na mapie Kazachstanu
Mapa konturowa Kazachstanu, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Chrystusa Zbawiciela”
Ziemia51°12′39,8″N 51°22′06,3″E/51,211056 51,368417
Strona internetowa

Cerkiew Chrystusa Zbawicielaprawosławna cerkiew w Uralsku, w jurysdykcji eparchii uralskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew została wzniesiona dla upamiętnienia trzystu lat służby Uralskiego Wojska Kozackiego w rosyjskich siłach zbrojnych, jako część większego kompleksu pomnikowego. Uroczystość położenia kamienia węgielnego pod jej budowę miała miejsce w 1891, w obecności następcy tronu cesarzewicza Mikołaja Aleksandrowicza, powracającego z podróży na Daleki Wschód. Budowlę w stylu bizantyjsko-rosyjskim, w jego nowszym wariancie, zaprojektował Władimir Czagin, architekt petersburski[1]. W sąsiedztwie cerkwi znajdowały się pełniące funkcję pomników armaty zdobyte przez Kozaków uralskich, wyeksponowano również daty 1591 i 1891. Cerkiew wzniesiona została z czerwonej cegły. Posiada siedem cebulastych kopuł na wysokich bębnach, pierwotnie złoconych. Świątynia nazywana była w mieście „złotą”[1].

Po rewolucji październikowej cerkiew była nieczynna. Mieściła muzeum religii i ateizmu oraz muzeum krajoznawcze. Pierwotne wyposażenie budynku nie przetrwało. Rosyjski Kościół Prawosławny odzyskał obiekt w listopadzie 1990. W kolejnych latach świątynia została gruntownie odremontowana, wykonano w niej nowe freski oraz ikonostas i kioty, ponownie pozłocono kopuły, wymieniono dach i zawieszono nowe dzwony[1].

Budowla jest wpisana do rejestru zabytków[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]