Przejdź do zawartości

Chałmat Dżałałow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chałmat Dżałałow
Халмат Джалалов
starszy sierżant starszy sierżant
Data i miejsce urodzenia

20 kwietnia 1921
Chanabad, obwód fergański

Przebieg służby
Lata służby

1941–1945

Siły zbrojne

Armia Czerwona

Jednostki

55 Brygada Pancerna 3 Gwardyjskiej Armii Pancernej

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Odznaczenia
Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Order Sławy I klasy Order Sławy II klasy Order Sławy III klasy Medal „Za Odwagę” (ZSRR) Medal „Za Odwagę” (ZSRR) Medal „Za zdobycie Berlina” Medal „Za wyzwolenie Pragi”

Chałmat Dżałałow (ros. Халмат Джалалов, ur. 20 kwietnia 1921 we wsi Chanabad w powiecie namangańskim w obwodzie fergańskim, zm. ?) – radziecki wojskowy, starszy sierżant.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w uzbeckiej rodzinie chłopskiej. Skończył 10 klas szkoły w rodzinnej wsi, pracował w kołchozie. W grudniu 1941 został powołany do Armii Czerwonej, od początku 1942 uczestniczył w wojnie z Niemcami. Od lata 1943 walczył w 264 pułku na Froncie Woroneskim, we wrześniu został ciężko ranny. Od końca 1943 walczył w składzie 55 Brygady Pancernej 3 Gwardyjskiej Armii Pancernej na 1 Froncie Ukraińskim, brał udział w bitwie o Dniepr, operacji żytomiersko-berdyczowskiej, proskurowsko-czerniowieckiej, lwowsko-sandomierskiej, wiślańsko-odrzańskiej, dolnośląskiej, berlińskiej i praskiej. W walkach o Prawobrzeżną Ukrainę na początku marca 1944 zabił 20 niemieckich żołnierzy, w walkach o Starokonstantynów zabił 7 żołnierzy, za co został odznaczony medalem. W końcu lipca 1944 wyróżnił się w walkach o Knażewo i Kulików, gdzie zabił łącznie 40 żołnierzy wroga, w tym 2 oficerów. 19 stycznia 1945 brał udział w walkach o Wieluń, a następnego dnia o Rybnik, gdzie wraz z dowodzonym przez siebie oddziałem zmotoryzowanego batalionu karabinów maszynowych odpierał niemieckie kontrataki i zadał Niemcom duże straty. W kwietniu 1945 wyróżnił się podczas operacji berlińskiej. W październiku 1945 został zdemobilizowany. Od 1945 należał do WKP(b).

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

I inne.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]