Przejdź do zawartości

Cyriocosmus leetzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cyriocosmus leetzi
Vol, 1999
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

Mygalomorphae

Rodzina

ptasznikowate

Rodzaj

Cyriocosmus

Gatunek

Cyriocosmus leetzi

Cyriocosmus leetzigatunek małego pająka z rodziny ptasznikowatych (Theraphosidae). Zamieszkuje Kolumbię i przyległy stan Táchira w Wenezueli[1]. Gatunek ten jest również hodowany w terrariach na całym świecie.

Występowanie i środowisko[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten występuje tylko w Kolumbii i wenezuelskim stanie Táchira[1]. W naturalnym środowisku zamieszkuje tropikalne lasy i ich pogranicza[1]. Żyje w korzeniach, spróchniałych gałęziach i różnych szczelinach oraz wgłębieniach[1]. Temperatura na terenie, na którym występuje, waha się pomiędzy 26–28 °C, a średnie roczne opady deszczu to 2000–3000 mm[1].

Hodowla[edytuj | edytuj kod]

Pokarm[edytuj | edytuj kod]

W hodowli młode karmione są małymi świerszczami i larwami mącznika[1]. Starszym osobnikom podawane są duże świerszcze, karaczanamy oraz szarańcze[1].

Długość życia[edytuj | edytuj kod]

Tak samo jak u innych przedstawicieli Cyriocosmus, samice tego gatunku w dobrych warunkach mogą dożyć maksymalnie do 8 lat[1]. Samce natomiast umierają kilka miesięcy po ostatniej wylince[1].

Terrarium[edytuj | edytuj kod]

W terrarium powinna być utrzymywana wilgotność wynosząca 70–80%, a temperatura na wysokości 25–28 C° z niewielkimi spadkami w nocy[1].

Młode osobniki trzymane są w małych pojemnikach, kliszówkach, podczas gdy dorosłe i podrośnięte pająki trzymane są w terrariach o wymiarach 10/10/10 cm z 5 cm warstwą np. włókna kokosowego[1].

Rozmnażanie w hodowli[edytuj | edytuj kod]

Samice rozmnażane są, gdy mają 12–15 mm długości ciała. Samica tworzy kokon po ok. 4 tygodniach od kopulacji[1]. Po miesiącu są już w nim nimfy. Zazwyczaj w kokonie jest 40–70 sztuk[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Jest to mały ptasznik z czarnymi odnóżami, na wierzchu których znajdują się białe linie[1]. Opistosoma (potocznie zwana odwłokiem) czarna z różowym ornamentem w kształcie serca oraz trzema lub czterema pasami o tym samym kolorze[1]. Karapaks pomarańczowy z czarnym trójkątem i ciemnym sierpem za nim[1]. Młode mają różowawy karapaks, a odnóża i odwłok ciemne[1].

Wymiary[1]
Płeć/wiek długość ciała (DC)
samica do 2,5 cm
samiec 1,0,–1,5 cm (wyjątkowo 2 cm)
młode po linieniu z nimfy II 6–7 mm

Jad i agresywność[edytuj | edytuj kod]

Gatunek nieagresywny, woli uciekać niż atakować[1]. Jad: słaby, nie jest groźny dla człowieka[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t Anna Małecka, Cyriocosmus leetzi [online], Terrarium, 29 maja 2021 [dostęp 2023-12-31] (pol.).