Davis Valley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Davis Valley
Terytorium

 Antarktyda

Powierzchnia

53 km²

Rodzaj obiektu

dolina

Położenie na mapie Antarktyki
Mapa konturowa Antarktyki, w centrum znajduje się punkt z opisem „Davis Valley”
Ziemia82°27′30″S 51°05′00″W/-82,458333 -51,083333

Davis Valley – wolna od lodu dolina na wschód od Forlidas Ridge w północno-wschodniej części Dufek Massif w paśmie Pensacola Mountains w Górach Transantarktycznych.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwana na cześć Edwarda H. Davisa, mechanika budowlanego stacji badawczej Ellsworth podczas zimowania w 1957 roku[1].

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Wolna od lodu dolina na wschód od Forlidas Ridge w północno-wschodniej części Dufek Massif w pasmie Pensacola Mountains w Górach Transantarktycznych[1]. Jest to jeden z najdalej na południe położonych systemów tzw. „suchych dolin” (ang. dry valleys) – dolin pozbawionych pokrywy lodowej[2]. Davis Valley zajmuje 53 km², ma ok. 5 km szerokości i 7 km długości[3]. Stanowi największy system tzw. „suchych dolin” na południe od 80°S na obszarze Antarktydy między 90°W-0°-90°E[2]. Od wschodu ogranicza ją Wujek Ridge i Mount Pavlovskogo (1074 m) oraz lodowiec spływający z Sallee Snowfield do Ford Ice Piedmont, od zachodu Clemons Spur, Angels Peak (964 m) i Forlidas Ridge[3]. Z Sallee Snowfield spływa do doliny lodowiec Edge Glacier[3]. Od południa nad doliną góruje Mount Beljakova (1240 m) a jej północno-zachodni kraniec wyznacza Sallee Snowfield[3].

Dolinę wypełniają lekko zwietrzałe piargi i glina zwałowa, a jej krajobraz ma charakter polodowcowy[4]. W osłoniętych miejscach i w szczelinach głazów odkryto niezidentyfikowane porosty[5]. W niewielkich płytkich stawach roztopowych w północnej części doliny zaobserwowano obecność sinic na ich dnie i przy brzegach[5]. W wyschniętych stawach znaleziono natomiast wrotki i niesporczaki[6].

Davis Valley i Forlidas Pond stanowią Szczególnie Chroniony Obszar Antarktyki (ang. Antarctic Specially Protected Area, ASPA) – ASPA 119 (Davis Valley and Forlidas Pond, Dufek Massif, Pensacola Mountains)[7].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dolina została zmapowana przez United States Geological Survey na podstawie badań lądowych i zdjęć lotniczych w latach 1956–1966[1].

W 1957 roku dolinę eksplorowali naukowcy prowadzący badania w ramach Międzynarodowego Roku Geofizycznego. Dalsze prace badawcze prowadziła ekspedycja United States Geological Survey w 1978 roku i w 2003 roku wyprawa British Antarctic Survey[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]