Degresja podatkowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Degresja podatkowa – system opodatkowania polegający na obniżeniu stawki podatkowej zależnie od zmniejszającej się podstawy podatkowej[1].

Degresja podatkowa należy do szczególnych przypadków progresji podatkowej. Pojęcie to jest niezwykle często błędnie używane w celu określenia regresji podatkowej. Termin degresja podatkowa stosuje się w przypadku odnoszenia się do szczególnej formy zapisu progresywnej skali podatkowej, który polega na odwróconym uszeregowaniu przedziałów podstawy stawek podatkowych i podstawy opodatkowania. Rezultatem zmniejszającej się podstawy opodatkowania jest przyporządkowanie malejącej stawki podatkowej. Degresja podatkowa jest stosunkowo rzadko występującym zjawiskiem w praktyce. Pojęcie podatku degresywnego odnosi się również do podatku progresywnego, w którym przyrost każdej kolejnej stawki podatkowej jest znacznie mniejszy, niż ten występujący w poprzednim przedziale skali podatkowej[2].

Stawka podatkowa ruchoma (zmienna)[edytuj | edytuj kod]

Zmienne stawki mogą być tworzone przez[3]:

  • degresję podatkową – charakteryzuje ją zmniejszenie stawki podatkowej, wraz ze zmniejszeniem podstawy opodatkowania[1]. Degresja jest zjawiskiem, które nie występuje w polskim systemie podatkowym
  • regresję podatkową – charakteryzuje ją zmniejszenie stawki podatkowej, wraz ze zwiększeniem podstawy opodatkowania[4]. Jedynym przypadkiem regresji podatkowej, jaki można spotkać w polskim systemie podatkowym, jest podatek uzupełniający w podatku od wynagrodzeń
  • progresję podatkową – charakteryzuje ją wzrost stawki podatkowej, wraz ze wzrostem sumy opodatkowania[5]. Progresję, można podzielić na dwie grupy, pod względem jej charakteru, na progresję globalną, oraz progresję szczeblową, nazywaną również schodkową. Najczęściej można ją spotkać w przypadku podatków dochodowych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Degresja podatkowa [online], Słownik języka polskiego PWN [dostęp 2021-05-16] (pol.).
  2. Progi Podatkowe 2020/2021 w PITax.pl [online], pitax.pl [dostęp 2020-12-17] (pol.).
  3. Buczek A. i inni, Prawo podatkowe, 2006.
  4. Regresja podatkowa [online], Słownik języka polskiego PWN [dostęp 2021-05-16] (pol.).
  5. Progresja podatkowa [online], Słownik języka polskiego PWN [dostęp 2021-05-16] (pol.).