Przejdź do zawartości

Delosperma nubigenum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Delosperma nubigenum
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

goździkopodobne

Rząd

goździkowce

Rodzina

pryszczyrnicowate

Rodzaj

Delosperma

Gatunek

Delosperma nubigenum

Nazwa systematyczna
Delosperma nubigenum (Schltr.) L. Bolus
H.J. Jacobsen, Handb. succ. pl. 3:1103, in adnot. 1960
Synonimy
  • Mesembryanthemum nubigenum Schltr.

Delosperma nubigenumgatunek rośliny należący do rodziny pryszczyrnicowatych (syn. przypołudnikowate). Pochodzi z południowej Afryki.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Tworzy bardzo niskie (zaledwie 3-5 cm wysokości) gęste i przylegające do podłoża kobierce. Jej płożące się pędy z łatwością ukorzeniają się.
Liście
Eliptyczne, mięsiste i grube, gładkie, o długości ok. 1,5 cm. Są jasnozielone, zimą przebarwiają się na czerwono.
Kwiaty
Złocistożółte kwiaty promieniste o średnicy do 2 cm i licznych płatkach korony.

Biologia[edytuj | edytuj kod]

Wieczniezielona roślina, bylina, sukulent. Kwitnie obficie przez około 2 tygodnie w maju i czerwcu. W czasie złej pogody kwiaty zamykają się. W Polsce przeważnie nie wytwarza nasion.

Zastosowanie i uprawa[edytuj | edytuj kod]

  • Zastosowanie. Nadaje się przede wszystkim do ogrodów skalnych. Dobrze prezentuje się też na murkach i schodkach tworząc zwisające dywany. Jest bardzo efektowną rośliną, jest jednak kłopotliwa w uprawie, ze względu na niewystarczającą mrozoodporność. Rośnie silniej od Delosperma cooperi, jest też bardziej od tego gatunku odporna na przemarzanie. Jeśli nawet częściowo przemarznie to z części nieprzemarzniętych pędów w lecie szybko utworzy nowy kobierzec.
  • Wymagania. Podłoże powinno być luźne i dobrze przepuszczalne, żwirowo-kamieniste, o zasadowym odczynie i mało wilgotne. Wymaga stanowiska słonecznego. Na zimę konieczne jest solidne zabezpieczenie przed przemarznięciem np. przez przykrycie rośliny gałązkami iglaków i przysypanie grubą warstwą izolacyjną np. trotu. Ważne, aby podłoże było bardzo przepuszczalne i nie gromadziła się w nim przed zimą woda.
  • Rozmnażanie. Można rozmnażać przez całe lato przez podział kępy lub przez sadzonki wierzchołkowe o długości około 5–10 cm. Ukorzeniają się łatwo, przez zimę można je przetrzymać na oknie w mieszkaniu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Caryophyllales, [w:] Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2021-03-01] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]