Die Hard Trilogy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Die Hard Trilogy
Producent

Probe Entertainment

Wydawca

Fox Interactive

Dystrybutor

PL: IPS Computer Group[1]

Data wydania

1996[2]
PL: grudzień 1996[3]

Gatunek

strzelanka, wyścigi, rail shooter

Tryby gry

gra jednoosobowa, wieloosobowa

Wymagania sprzętowe
Platforma

PC, Sega Saturn, PSX

Nośniki

CD

Kontrolery

gamepad, pistolet świetlny, klawiatura

Die Hard Trilogykomputerowa gra zręcznościowa stworzona przez Probe Entertainment w 1996 roku, oparta na filmach z serii Szklana pułapka[2]. Gra składa się z trzech części, z których każda reprezentuje inny gatunek – strzelankę trzecioosobową, grę wyścigową oraz strzelankę typu rail shooter.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Die Hard Trilogy luźno opiera się na trzech pierwszych filmach z serii Szklana pułapka: Szklana pułapka, Szklana pułapka 2 i Szklana pułapka 3. Jej bohaterem jest znany z filmów John McClane.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gra składa się z kilku różnych epizodów, które można uruchamiać niezależnie od siebie. Die Hard to strzelanka w widoku z perspektywy trzeciej osoby (kamera zamieszczona jest nieco ponad plecami bohatera), której akcja jest umiejscowiona w wieżowcu; kierowany przez gracza John McClane chodzi po kolejnych piętrach budynku, likwiduje terrorystów za pomocą pistoletu i ograniczonej liczby granatów, a także uwalnia zakładników – uwolnienie wszystkich umożliwia przejście na kolejne piętro.

Druga część trylogii, Die Hard 2 oparta na drugim filmie serii, to „celowniczek” z akcją osadzoną na lotnisku – ekran cały czas przesuwa się automatycznie do wybranych miejsc, a gracz obserwuje akcję gry z oczu Johna i za pomocą broni palnej likwiduje kolejnych wrogów, przy czym musi jednocześnie uważać na cywili. Możliwe jest zdobycie lepszej broni ułatwiającej rozgrywkę, a sam typ rozgrywki jest zbliżony do serii Virtua Cop.

W ostatniej części opartej na Die Hard: With a Vengeance gracz jeździ różnymi samochodami w poszukiwaniu bomb. Musi się spieszyć – zegarek odmierza czas do wybuchu kolejnych materiałów wybuchowych. W tej części można „przypadkowo” rozjeżdżać przechodniów, którzy znajdą się na trasie pojazdu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Die Hard Trilogy. „Gry Komputerowe”. 09-10/1996, s. 7. CGS Computer Studio. 
  2. a b Die Hard Trilogy. GameSpot. [dostęp 2012-12-15].
  3. Die Hard Trilogy. „Gry Komputerowe”. 01-02/1997, s. 36. CGS Computer Studio. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]