Dobrogost Baranowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dobrogost Baranowski
Herb
Herb Ostoja
burgrabia ziemski koniński
Data śmierci

po 1597

Ojciec

Wojciech Jerzykowski (czasem Baranowski)

Matka

Katarzyna Iwieńska

Żona

Anna Łowicka

Dzieci

Jan, Wojciech

Dobrogost Baranowski (Jerzykowski, Irzykowski) herbu Ostoja (zm. po 1597) – dziedzic w Kozarzewie, burgrabia ziemski koniński.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dobrogost Baranowski (czasem Jerzykowski, Irzykowski) należał do rodu Ostojów (według Bonieckiego)[1]. Pochodził z rodziny wywodzącej się z Jerzykowa (koło Pobiedzisk). Nazwisko Baranowski utworzone zostało od Baranowa (obecnie w gminie Mosina), gniazda Baranowskich herbu Łodzia[2]., z którymi Jerzykowscy byli spokrewnieni po kądzieli. Pierwszym, który używał czasem nazwisko Baranowski był ojciec Dobrogosta - Wojciech Jerzykowski, właściciel części wsi Kozarzew, Gorazdowo i Borkowo. Matką Dobrogosta Baranowskiego była Katarzyna Iwieńska. Wstąpił w związek małżeński z Anną Łowicką, córką Macieja i Jadwigi z Dobrosołowskich. Miał z nią dwóch synów - Jana i Wojciecha. Dziedziczył po ojcu dobra w Kozarzewie. W roku 1584 kupił za 500 zł od brata przyrodniego Piotra jego część w Kozarzewie. Dobrogost Baranowski w roku 1578 złożył przysięgę na urząd burgrabiego ziemskiego konińskiego. Urząd ten sprawował do śmierci, która nastąpiła między 1597 a 1601 rokiem[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. A. Boniecki, Herbarz polski, t. IX, s. 25.
  2. T. Jurek (red.), Słownik historyczno-geograficzny ziem polskich w średniowieczu, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk, 2010-2019, Poznań, część I, s. 11-13.
  3. Biblioteka Kórnicka, PAN, Teki Dworzaczka - Monografie - Baranowscy h. Ostoja.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]