Dom Przemysłu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dom Przemysłu
בית התעשייה
Ilustracja
Dom Przemysłu widoczny jako drugi wieżowiec z lewej strony
Państwo

 Izrael

Miejscowość

Tel Awiw

Adres

29 Hamered Street,
Tel Aviv

Architekt

A. Niv, A. Schwartz

Wysokość do dachu

68 m

Kondygnacje

19

Ukończenie budowy

1980

Położenie na mapie Tel Awiwu
Mapa konturowa Tel Awiwu, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Dom Przemysłuבית התעשייה”
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Dom Przemysłuבית התעשייה”
Ziemia32°03′49″N 34°45′48″E/32,063611 34,763333

Dom Przemysłu (hebr. בית התעשייה; nazywany także Bejt ha-Ta'asija lub Manufacturers Association Building) – biurowiec w osiedlu Menaszijja w mieście Tel Awiw, w Izraelu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W latach 70. XX wieku rozpoczęto tworzenie centrum biznesowo-handlowego Centrum Tekstylne, które znajdowało się w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Charlesa Clore’a. Na wzór amerykańskich obszarów metropolitalnych przygotowano plan architektoniczny, który przewidywał budowę wysokich biurowców, szerokich dróg dojazdowych i dużych parkingów. Pierwsze wieżowce zaczęły powstawać w 1978. Obecnie znajduje się tutaj duże centrum biznesowe miasta.

Całe centrum zostało wybudowane na jednej wspólnej platformie, będącej podstawą do budowy kolejnych budynków. W podstawie mieszczą się centra handlowe, parkingi oraz wejścia do biurowców. Pomiędzy biurowcami znajduje się duży centralny dziedziniec. Wokół niego wzniesiono parami sześć wieżowców: dwa po stronie południowej, dwa po stronie północnej i dwa pośrodku[1]. Pierwszym wieżowcem, który powstał w 1978 w północno-zachodnim rogu kompleksu, był Dom Gibor[2]. W 1980 po jego wschodniej stronie wybudowano prawie bliźniaczy wieżowiec Dom Przemysłu, w którym dobudowano dodatkową 19. kondygnację[3].

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Budynek ma 19 kondygnacji i wysokość 68 metrów. Budynek jest stosunkowo wąski (15 metrów) i bardzo długi (54 metry)[3].

Wieżowiec wybudowano w stylu architektonicznym określanym nazwą modernizmem. Wzniesiono go ze stali i gotowych betonowych prefabrykatów. Betonowe pale będące fundamentami budynku, wbito w ziemię na głębokość 26 metrów. Rdzeń budynku jest ośmioboczną bryłą, w której umieszczono pięć wind. Każdy betonowy prefabrykat ma wymiary 135 na 340 centymetrów. Wąskie otwory w dolnej przestrzeni kontaktowej pomiędzy kolejnymi panelami, służą jako otwory wentylacyjne. Okna ustawiono w sposób pochyły, dzięki czemu w znaczny sposób zmniejszono ilość promieni słonecznych padających na budynek i zmniejszono koszty utrzymania klimatyzacji. Elewacja jest wykonana w kolorach białym i jasnym brązie[3].

Wieżowiec jest wykorzystywany jako biura prywatnych firm handlowych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Textile Center. [w:] Emporis.com [on-line]. [dostęp 2011-01-17]. (ang.).
  2. Gibor House. [w:] Emporis.com [on-line]. [dostęp 2011-01-17]. (ang.).
  3. a b c Industry House. [w:] Emporis.com [on-line]. [dostęp 2011-01-17]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]