Przejdź do zawartości

Dom towarowy „Sezam” w Kłodzku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dom towarowy „Sezam” w Kłodzku
Symbol zabytku nr rej. 736/A/06 z 17.02.2006
Ilustracja
Dom towarowy „Sezam”
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kłodzko

Adres

plac Bolesława Chrobrego 19
57-300 Kłodzko

Typ budynku

dom towarowy

Styl architektoniczny

secesja

Architekt

Andreas Ernst

Kondygnacje

4

Ukończenie budowy

1899

Ważniejsze przebudowy

1903, 1909

Pierwszy właściciel

Gustaw Glücksmann

Położenie na mapie Kłodzka
Mapa konturowa Kłodzka, w centrum znajduje się punkt z opisem „Dom towarowy „Sezam” w Kłodzku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Dom towarowy „Sezam” w Kłodzku”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Dom towarowy „Sezam” w Kłodzku”
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa konturowa powiatu kłodzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Dom towarowy „Sezam” w Kłodzku”
Ziemia50°26′19″N 16°39′12″E/50,438611 16,653333

Dom towarowy „Sezam” w Kłodzku (dawniej: Kaufhaus Gustav Glüksmann) – jeden ze starszych domów towarowych w Kłodzku, położony w kłodzkim Rynku przy placu Bolesława Chrobrego 19[1].

Dom towarowy Gustava Glüksmanna pod koniec XIX wieku

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec XIX wieku wzorem innych miast na Śląsku również w Kłodzku zaistniała potrzeba powstania domu towarowego, mogącego prowadzić wielobranżowy handel detaliczny, mieszcząc w sobie działy lub stoiska grupujące poszczególne typy towarów. Ideę tę pochwycił kłodzki kupiec żydowskiego pochodzenia – Gustaw Glücksmann, który w 1899 roku wykupił jedną z kamienic w zachodniej pierzei rynku, o numerze 19. Uroczyste otwarcie nowego domu towarowego nastąpiło w tym samym roku. Ze względu na jego popularność i rosnące zapotrzebowanie na nowe stoiska właściciel dokonał w 1903 roku gruntownej przebudowy budynku, a sześć lat później kupił sąsiedni budynek na rogu obecnego placu Bolesława Chrobrego (Oberring) i ulicy Czeskiej (Böhmischestrasse). Oba budynki zostały ze sobą połączone[2].

W 1938 roku na mocy antysemickich ustaw norymberskich właściciele domu towarowego zostali zmuszeni do jego sprzedaży niemieckiej firmie Hawa. Z kolei sam Gustaw Glücksmann i jego żona Meta zostali na początku lat 40. XX wieku deportowani do obozu koncentracyjnego, gdzie zostali zamordowani[3].

Zachodnia pierzeja rynku z widocznym domem towarowym w latach 20. XX wieku

Po zakończeniu II wojny światowej budynki zostały przejęte przez władze polskie i znacjonalizowane. Niedługo potem otwarto w nich Państwowy Dom Towarowy „Sezam”, działający do dnia dzisiejszego. Wieloletnim jego dyrektorem był Stanisław Nowicki, który miał żydowskie pochodzenie, a który na fali nagonki antyżydowskiej z 1968 roku został pozbawiony stanowiska, a niedługo potem wyjechał z miasta[3]. Po 1990 roku administrację nad obiektem przejęły władze samorządowe Kłodzka.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Dom towarowy „Sezam” mieści się w dwóch kamienicach powstałych w XVIII wieku o cechach baroku. Pierwsza z nich położona przy placu Bolesława Chrobrego została gruntownie przebudowana w 1903 roku przez architekta Andreasa Ernsta. Uzyskała wówczas nową, efektowną fasadę w stylu secesji. Sześć lat później do domu towarowego przyłączono sąsiednią kamienicę, której po przebudowie również nadano fasadę secesyjną, tak że oba budynki tworzą harmonizującą się ze sobą całość[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kłodzko. Plan miasta, 1:10 000, wyd. 3, PPWK, Warszawa-Wrocław 1999.
  2. a b Anna Franczukowska, Dom Towarowy Gustawa Glüksmanna, w: Popularna Encyklopedia Ziemi Kłodzkiej, pod red. J. Laski i M. Kowalcze, tom I (A-J), Kłodzko-Nowa Ruda 2009, ISBN 978-83-60478-90-5, s. 140–141.
  3. a b Tamara Włodarczyk, Anna Juraschek, Sonia Kierzkowska; Przewodnik po świecie kłodzkich Żydów / Wegweiser durch die Welt der Glatzer Juden, Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, Krzyżowa 2007. ISBN 978-83-926273-0-2.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]