Przejdź do zawartości

Encyocrypta kwakwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Encyocrypta kwakwa
Raven, 1994
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

ptaszniki

Rodzina

Barychelidae

Podrodzina

Barychelinae

Rodzaj

Encyocrypta

Gatunek

Encyocrypta kwakwa

Encyocrypta kwakwagatunek pająków z infrarzędu ptaszników i rodziny Barychelidae. Występuje endemicznie na Nowej Kaledonii. Zasiedla lasy.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1994 roku przez Roberta Ravena[1][2] na podstawie pojedynczego samca odłowionego w 1993 roku. Jako lokalizację typową wskazano las Kwa Kwa na Île des Pins w nowokaledońskiej gminie L’Île-des-Pins. Epitet gatunkowy wywodzi się od nazwy tej lokalizacji[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Holotypowy samiec ma ciało długości 13 mm oraz karapaks długości 6,4 mm i szerokości 3,9 mm. Karapaks jest w zarysie prawie jajowaty, ubarwiony pomarańczowobrązowo z ciemniejszą częścią głowową, porośnięty srebrzystobiałym owłosieniem i czarnymi szczecinkami. Jamki karapaksu są krótkie i proste. Szczękoczułki są ciemnoczerwonobrązowe, porośnięte srebrnymi włoskami i czarnymi szczecinkami, pozbawione rastellum. Bruzda szczękoczułka ma 13 zębów na krawędzi przedniej oraz 3 małe ząbki w części środkowo-nasadowej. Szczęki zaopatrzone są w 12–13 spiczastych kuspuli. Odnóża są brązowe z ciemnobrązowymi udami, pozbawione obrączkowania. Pierwsza ich para ma pazurki z dwoma, a ostatnia z jednym szeregiem ząbków. Opistosoma (odwłok) jest z wierzchu brązowa z parzystymi białymi kropkami nieregularnego kształtu, od spodu zaś ciemnobrązowa ze znakiem pośrodku. Nogogłaszczki samca mają wklęśnięte na powierzchni tylno-bocznej cymbium oraz szeroko gruszkowaty bulbus z dwoma przewężeniami przed nasadą embolusa, który to jest krótki, zakręcony i zaopatrzony w trzy lub cztery kile na trzonie[2].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Pająk ten występuje endemicznie na wyspie Île des Pins należącej do Prowincji Południowej Nowej Kaledonii. Zasiedla tam las Kwa Kwa o powierzchni zaledwie 0,5 ha. Drzewostan jest tam zwarty i zdominowany przez przedstawicieli rodzaju Melaleuca. Jedyny okaz spotkano w rurkowatym oprzędzie skonstruowanym między skałą a odłamaną, martwą gałęzią[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gen. Encyocrypta Simon, 1889. [w:] World Spider Catalog Version 21.5 [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2021-10-02].
  2. a b c d R.J. Raven. Mygalomorph spiders of the Barychelidae in Australia and the western Pacific. „Memoirs of the Queensland Museum”. 35, s. 291-706, 1994.