Przejdź do zawartości

Esphalmenus basidentatus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Esphalmenus basidentatus
Brindle, 1984
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

skorki

Podrząd

Neodermaptera

Infrarząd

Protodermaptera

Nadrodzina

Pygidicranoidea

Rodzina

Pygidicranidae

Podrodzina

Esphalmeninae

Rodzaj

Esphalmenus

Gatunek

Esphalmenus basidentatus

Esphalmenus basidentatusgatunek skorka z rodziny Pygidicranidae i podrodziny Esphalmeninae.

Gatunek ten opisany został w 1984 roku przez Alana Brindle’a[1][2] na podstawie 16 okazów, odłowionych w 1979 roku w La Hoya[2].

Skorek o ciele długości od 13 do 15 mm. Głowę ma poprzeczną, niepunktowaną, wraz z czułkami ubarwioną brązowo lub ciemnobrązowo. Barwa tułowia i odwłoka jest czarniawa. Silnie poprzeczne, ku tyłowi rozszerzone przedplecze ma niepunktowaną powierzchnię i trochę falistą krawędź tylną. Odnóża są ciemnobrązowe z jaśniejszymi goleniami i stopami. U samca punktowanie na tergitach przedniej części odwłoka jest delikatne, na tych w tylnej silne i prawie pomarszczone. Wrzecionowaty odwłok samicy jest słabiej punktowany. U samca tylny brzeg przedostatniego sternitu odwłoka jest zaokrąglony. Trójkątne pygidium samicy odznacza się zaokrąglonym wierzchołkiem. Przysadki odwłokowe (szczypce) samca mają od 3 do 3,5 mm długości i łukowate ramiona o częściach nasadowych rozszerzonych i zwieńczonych ząbkiem. U samicy długość szczypiec osiąga od 2,5 do 3 mm, a kształt ich ramion jest falisty. Genitalia samca są podobne do tych u E. lativentris, z wyjątkiem paramer o wewnętrznym wierzchołku trójkątnym i prostym[2].

Owad neotropikalny, endemiczny dla Argentyny, znany tylko z prowincji Chubut, z wysokości 800–1350 m n.p.m.[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Heidi Hopkins, Michael D. Maehr, Fabian Haas, Lesley S. Deem: species Esphalmenus basidentatus. [w:] Dermaptera Species File (Version 5.0/5.0) [on-line]. [dostęp 2019-01-08].
  2. a b c d A. Brindle. The Esphalmeninae (Dermaptera: Pygidicranidae): a group of Andean and Southern African earwigs. „Systematic Entomology”. 9 (3), s. 281-292, 1984. DOI: 10.1111/j.1365-3113.1984.tb00053.x.