Ferdynand Grüning

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ferdynand Grüning
Wampir z Łodzi
Data i miejsce urodzenia

6 sierpnia 1885
Łódź

Data śmierci

nieznana – po 16 sierpnia 1939

Przyczyna śmierci

prawdopodobnie powieszenie

Zawód, zajęcie

blacharz, tkacz

Ferdynand Grüning, także Ferdynand Grining (ur. 6 sierpnia 1885 w Łodzi[1], zm. prawdopodobnie w 1939) – polski seryjny morderca i gwałciciel dzieci zwany Wampirem z Łodzi. Jego proces i popełnione przez niego przestępstwa odbiły się szerokim echem w mediach w 20-leciu międzywojennym[2][3][4].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ferdynand Grüning urodził się w 1885 w Łodzi jako syn Krzysztofa i Adeli z domu Fabian[1]. Przez pewien okres mieszkał w Karolewie, a w 1919 zamieszkał wraz z rodziną przy ul. Włodzimierskiej 38 w Łodzi (ob. ul. Jana Pietrusińskiego), pracował wówczas jako tkacz[1][5]. W młodości był cichym, spokojnym, ułożonym dzieckiem, stronił od kolegów i był typem samotnika. Miał 5 rodzeństwa (brata Augusta i 4 siostry, z czego dwie zmarły w niemowlęctwie). Uczęszczał do rosyjskiej szkoły, a w domu uczył się języka niemieckiego. Z czasem pojawiły się u niego napady złości i stawał się niebezpieczny, m.in. dla rodziny, groził biciem[5].

Sytuacja pogorszyła się po pobycie w wojsku rosyjskim[6], z którego go wydalono, prawdopodobnie w związku z jego skłonnościami seksualnymi. Po powrocie z wojska stał się jeszcze bardziej nerwowy oraz nie podejmował pracy[5]. Ożenił się, niemniej jego związek małżeński miał problemy od samego początku, a śmierć córki po urodzeniu, a także alkoholizm Grüninga[5], wpłynęły na fakt, iż ten porzucił żonę, decydując się na zostanie wędrownym blacharzem[6]. Z czasem uważał, że do małżeństwa został zmuszony przez rodzinę, jego siostry zaś uznawały, że ten sam chciał się ożenić, szukając ujścia dla swojego popędu seksualnego[5].

Według brata, Augusta Grüninga, Ferdynand w 1914 oskarżony był o gwałt na 5-letniej Władysławie Jezierskiej[2] i został osadzony w więzieniu, niemniej w wyniku I wojny światowej zwolniono go z więzienia. Z czasem powrócił do niego, spędzając w nim karę 1 roku za kradzież. Według strażników więziennych Grüning podczas odsiadki miał zachowywać się wzorowo[5].

I zabójstwo[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą ofiarą śmiertelną Grüninga była 7-letnia dziewczynka[6] Irena Erentzówna z Turku, którą w 1926 zamordował i zgwałcił[3]. Grüningowi udowodniono winę i osadzono w więzieniu w Rawiczu z wyrokiem dożywotniego pozbawienia wolności. Amnestia w 1932 skróciła wyrok do 12 lat, niemniej choroba oczu Grüninga, którą nabył w więzieniu, spowodowała, że w 1934 został zwolniony na przepustkę, celem naprawy swojego zdrowia[6].

II zabójstwo[edytuj | edytuj kod]

30 maja 1934[2] w Zgierzu na placu przy ul. Aleksandrowskiej[5] podczas przepustki drugą ofiarą Grüninga padł 11-letni chłopiec[2]. Morderca z narzędziami blacharskimi podszedł do grupy chłopców, którzy grali w piłkę, proponując Tadeuszowi Kuczyńskiemu by ten za cukierki odprowadził go do tramwaju. Ten odmówił, więc Grüning ponowił swoją prośbę wobec Józefa Chodobińskiego, dając mu 50 groszy i zlecając kupno cukierków. Ten zgodził się na odprowadzenie mężczyzny do tramwaju za cukierki i z nim poszedł. Poszukiwania dziecka rozpoczęto tego samego dnia, zainicjował je ojciec, zaniepokojony brakiem syna w domu. Szkielet chłopca znalazł lokalny rolnik we wsi Piaskowice Pieńki na polu po 6 tygodniach od zdarzenia[5]. Chłopca rozpoznano po leżącej obok podpisanej imieniem i nazwiskiem czapce, zawierającej podpis „Józef Chodobiński, kl. IV”[3]. Podejrzenia jednak nie padły wówczas na Grüninga. Ponadto ten po 2 miesiącach zwolnienia, powrócił do aresztu, opuszczając go w 1938[6] lub 1937[5].

Próba zabójstwa[edytuj | edytuj kod]

Grüning w Piotrkowie Trybunalskim 8 lipca 1938[2][5] zgwałcił, a następnie próbował dokonać zabójstwa 8-letniej Lucyny Góry z Twardosławic. Bardzo pokaleczona, początkowo twierdziła, że zraniła się gdy spadła podczas jazdy na rowerze ze swoim wujkiem druciarzem. Informację o zaatakowaniu przez Grüninga przekazała gdy dowiedziała się o kolejnym, dokonanym nożycami blacharskimi przez niego morderstwie[2][3].

III zabójstwo[edytuj | edytuj kod]

Grüning zgłosił się 17 października 1938 do sołtysa Kościuszkowa koło Kutna, w celu znalezienia noclegu. Sołtys skierował go do jednego z mieszkańców miejscowości – Bembnisty. Jednocześnie do sołtysa przyszły dwie 9-letnie dziewczynki. Morderca rozpoczął z nimi rozmowę i zasugerował, że może w ich domach zalutować garnki. Jedno z dzieci postanowiło zaprowadzić go do domu[5]. Około 19:00 Grüning odwiedził Bembnistę, w celu przenocowania. Skorzystał z wody w celu obmycia się. Pomimo faktu, iż gospodarz zauważył, że blacharz jest zakrwawiony, nie wzbudziło to u niego podejrzeń, gdyż uznał, że być może ten skaleczył się w trakcie pracy[5].

Ojciec dziewczynki oczekując w domu długo na powrót córki – Władysławy Bagrowskiej z Kościuszkowa koło Kutna wyruszył na jej poszukiwania. Około godz. 22:00 odwiedził z sołtysem Bembnistę[5]. Mężczyzna po dotarciu do śpiącego w stodole Grüninga zapytał go gdzie jest jego córka, ten zaś odpowiedział: „nie jestem stróżem cudzych dzieci”. Po przeprowadzeniu sprawcy ze stodoły do mieszkania, ten wyjął zakrwawione nożyce ocierając je z krwi. Przybyły policjant spostrzegł również jej ślady na ubraniu przestępcy. Po przetransportowaniu mężczyzny na posterunek policyjny ten przyznał się do morderstwa, a następnie wskazał lokalizację zwłok dziewczynki zakopane w polu. Z ziemi wystawała ręka dziecka, a obok zakopane było jej ubranie. W stodole w której nocował mężczyzna znaleziono ucięte fragmenty ciała dziewczynki. Grüning zakomunikował śledczym, że ogarnęła go żądza mordowania[3]. Śledczy powiązali popełnione przez niego morderstwo z mordem popełnionym 5 lat wcześniej oraz z próbą zabójstwa[3], stawiając go przed sądem za popełnione czyny[6].

Proces[edytuj | edytuj kod]

Przed procesem Grüninga badano pod kątem jego poczytalności w szpitalu w Kochanówce oraz w Tworkach. W obu placówkach przyznawał się do winy i opisywał swoje zbrodnie. Lekarze mieli uznać, że przestępca był poczytalny[5]. Ostatni proces Grüninga odbył się w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Przed budynkiem sądu w trakcie procesu gromadziły się tłumy gapiów[3]. Przestępca siedział na ławie oskarżonych z opuszczoną głową i wzrokiem wpatrzonym w podłogę. W przypadku większości zadawanych mu pytań twierdził, że nie zna na nie odpowiedzi. Udawał, że nie wie jak ma na imię, czy był żonaty, ponadto nie składał żadnych wyjaśnień[5][3]. Ponadto nie przyznał się do winy[5].

Proces rozpoczął się 28 lutego 1939[7]. Przed sądem zeznawali koledzy Józefa Chudobińskiego, rozpoznając w Grüningu osobę, która uprowadziła chłopca, ojciec Władysławy Bagrowskiej, Lucyna Góra i jej ojciec, a także rodzeństwo Grüninga. Część procesu została utajniona[5]. Grüningowi postawiono zarzut dokonania dwóch gwałtów, dwóch zabójstw, jednego usiłowania zabójstwa. Sąd wobec przestępcy zasądzili 3-krotną karę śmierci przez powieszenie oraz utratę wszelkich praw[6]. Sąd podkreślił u oskarżonego „brak instynktów ludzkich, jego zwierzęcość i okrucieństwo”[3]. Grüning przyjął wyrok ze spokojem, następnie odwieziono go do więzienia, choć nie wiadomo czy wyrok wykonano[5]. Wiadomo, że 16 sierpnia 1939 gdy jego brata sądzono za kradzież, Grüning nadal przebywał w więzieniu. 2 tygodnie później zaś rozpoczęła się II wojna światowa[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Archiwum Miasta Łodzi, Spis ludności Łodzi: Grünblat – Grünszajn, www.szukajwarchiwach.gov.pl, 1919, s. 218, 229 [dostęp 2022-09-26].
  2. a b c d e f Szczegóły procesu trzykrotnego mordercy dzieci Ferdnanda Grüninga, „Dziennik Bydgoski”, 8 marca 1939.
  3. a b c d e f g h i Bohdan Jarochowski, Gruning trzy razy skazany na śmierć, „Orędownik: ilustrowane pismo narodowe i katolickie” (R. 69 nr 50), Poznań, 2 marca 1939.
  4. Za zamordowanie dzieci skazany na śmierć, „Śląski Kurier Poranny”, Chorzów-Katowice, 2 marca 1939.
  5. a b c d e f g h i j k l m n o p q r Anna Gronczewska, Ferdynand Grüning: „Wampir” z Łodzi. Dlaczego zabijał? Poznaj historię jego przerażających zbrodni! [online], Dziennik Łódzki, 4 października 2020 [dostęp 2022-01-18] (pol.).
  6. a b c d e f g 5 najbardziej znanych morderców międzywojennej Polski [online], histmag.org [dostęp 2022-01-15].
  7. Wampir z Łodzi – Ferdynand Grüning | #121 SERYJNI MORDERCY [online], Kryminatorium, 16 listopada 2020 [dostęp 2022-01-18] (pol.).
  8. Szlak Wampira w Łodzi | [online], 10 października 2020 [dostęp 2022-01-18] (pol.).