Future Processing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Future Processing
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Siedziba

Gliwice

Adres

ul. Bojkowska 37a
44-100 Gliwice

Data założenia

2000

Forma prawna

spółka akcyjna

Prezes

Michał Sztanga

Nr KRS

0000817352

Zatrudnienie

ponad 800[1] (2019)

Położenie na mapie Gliwic
Mapa konturowa Gliwic, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Future Processing”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Future Processing”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Future Processing”
Ziemia50°16′40,12″N 18°41′06,54″E/50,277811 18,685150
Strona internetowa
Siedziba Future Processing
Siedziba Future Processing

Future Processing (w skrócie FP) – polskie przedsiębiorstwo informatyczne z siedzibą w Gliwicach wytwarzające oprogramowanie komputerowe na potrzeby handlu, przemysłu i usług, sprzedając dla klientów w większości pochodzących z Wielkiej Brytanii[2], Niemiec i krajów skandynawskich.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Firma została założona w 2000 r. przez Jarosława Czaję[3]. Obecnie FP zatrudnia ponad 800 osób, a główna siedziba firmy – zlokalizowana jest w Gliwicach[4][5].

Future Processing została utworzona w Bytomiu w 2000 r.[potrzebny przypis][6] przez Annę Pater[potrzebny przypis] i Jarosława Czaję jako Future Processing Anna Pater[potrzebny przypis]. Jej pierwszym produktem był SkyNavigator, oprogramowanie, które miało wspomagać szukanie obiektów niegwiazdowych na obrazach nieba. W tym roku firma podpisała również umowę na stworzenie oprogramowania sterującego aparaturą Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Do czasu remontu Planetarium, który rozpoczął się w 2018 r. seanse odbywały się tam przy automatycznym sterowaniu z komputera z wykorzystaniem oprogramowania opracowanego przez FP.

Future Processing rozpoczęła własne prace nad produktem do prototypowania systemów wizyjnych, Adaptive Vision Studio (obecnie osobna spółka)[7].

Rok 2008 to kolejny kontrakt FP z firmą pochodzącą z Wielkiej Brytanii, która specjalizuje się w ubezpieczeniach. W związku ze wzrostem członków zespołu, we wrześniu spółka przeniosła swoją siedzibę do biur gliwickiego Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice” prowadzonego przez miejską spółkę GAPR sp. z o.o. inkubatora nowych firm[8].

W 2009 r. Future Processing pozyskała londyńską firmę wydawniczą oraz kolejnych dwóch klientów. W kwietniu 2009 r. FP zorganizowała swój pierwszy dwudziestoczterogodzinny maraton programistyczny, Deadline 24[9], organizowany przez FP we współpracy z Politechniką Śląską. Był to pierwszy tego typu konkurs w Polsce[9]. FP zorganizowała pierwszą edycję World Usuability Day (WUD Silesia) – konferencję poświęconą użyteczności (z ang. – UX, user experience)[10].

W 2012 r. spółka otworzyła drugi budynek FParku, Future Two[11].

W 2013 r. FP otrzymała nagrody: za innowacyjność od International Alternative Investment Review, tytuł National Champion oraz Ruban d’Honneur w konkursie European Business Awards 2013/2014[12], wyróżnienie „Diamenty Forbesa 2013″.

Jarosław Czaja został uhonorowany indywidualnym wyróżnieniem Finalista w rankingu Przedsiębiorca Roku 2013 firmy Ernst & Young[13].

W 2014 r. powstał kolejny budynek[14] w FParku[15], pn. Future Three i rozpoczęła się budowa Future Four[16][17][18]. Spółka uruchomiła także Progress Bar[19], czyli kompleks, w skład którego wchodzi restauracja, spa i nowa siłownia.

W 2016 r. spółka ogłosiła partnerstwo z firmą Microsoft w zakresie inicjatywy CityNext[20][21][21].

Rozwiązania R&D[edytuj | edytuj kod]

Podpisane z firmą Microsoft[22] partnerstwo zaowocowało kilkoma projektami oraz zaangażowaniem przedstawicieli spółki w debaty nt. nowoczesnych miast[23].

SmartFlow (obecnie GridFlow)[edytuj | edytuj kod]

SmartFlow to narzędzie do inteligentnego zarządzania siecią wodociągową, które zbiera dane z czujników rozmieszczonych na obszarze miasta. Wdrożone m.in. we Wrocławiu[24] przyniosło oszczędności 500 mln ilość litrów zaoszczędzonej wody[25]. Satya Nadella, CEO Microsoft, wspomniał o SmartFlow w czasie swojej wizyty w Polsce: „To (rozwiązanie jest) ilustracją z sektora publicznego w Polsce i przykładem przedsiębiorstwa zarządzającego siecią wodociągów, które stosuje technologię chmurową. Byłem bardzo zaskoczony tym, jak wykorzystują Microsoft Azure. Okazuje się, że zarządzają rurociągami o długości 3500 km we Wrocławiu. Po zdigitalizowaniu całej swojej infrastruktury technicznej, stworzeniu cyfrowych map sieci wodociągowej, dołożyli do tego system czujników, który jest w stanie wskazywać jeden z największych problemów sieci wodociągowej, jakim jest ukryty wyciek, a nawet przewidywać go, zanim się jeszcze pojawi"[26].

Sens.AI[edytuj | edytuj kod]

Sens.AI (wcześniej znany jako ECONIB[27]), projekt R&D wsparty przez NCBiR) to system do automatycznej analizy badań mózgu wykonanych przy użyciu rezonansu magnetycznego (MRI). Analizuje sekwencje obrazów medycznych w poszukiwaniu istotnych informacji diagnostycznych. Celem jest poprawa skuteczności diagnostyki pacjentów z LGG i HGG oraz zobiektywizowanie pomiarów rozwoju zmiany. Działanie Sens.AI jest oparte na algorytmach wykorzystujących zaawansowane techniki uczenia maszynowego (ang. Machine Learning), zwłaszcza uczenia głębokiego[27].

PW-Sat2[edytuj | edytuj kod]

Future Processing była zaangażowana jako sponsor oraz partner w budowę czwartego polskiego satelity, PW-Sat2[28]. Inżynierowe FP odpowiadali za oprogramowanie OBC (On Board Computer) PW-Sat2, którego kod źródłowy jest dostępny jako open-source w serwisie GitHub[29]. Satelita wykonał pierwsze[30] w historii polskie[31] zdjęcie satelitarne Ziemi zarejestrowane przez polskiego sztucznego satelitę.

Future Processing a kultura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Deadline24[edytuj | edytuj kod]

Deadline24[9] był popularyzującym algorytmikę międzynarodowym, drużynowym maratonem programistycznym. Jego głównym organizatorem była gliwicka firma Future Processing. W finale prestiżowych zawodów informatycznych brali udział pracujący m.in. dla SpaceX, Google, Oracle, Yandex czy Facebook, a także studenci i pracownicy naukowi uczelni z całego świata. Future Processing organizowała na terenie zabytków technicznych Górnego Śląska. Były to m.in. Muzeum Śląskie w Katowicach[32], Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi[33] czy Kopalnia Węgla Kamiennego Guido[34], w której zawody odbyły się 320 metrów pod ziemią. 10 edycja, która odbyła się na Stadionie Śląskim[35][36] w 2018 r. była ostatnią.

WUD Silesia[edytuj | edytuj kod]

Światowy Dzień Użyteczności (z ang. World Usability Day) to międzynarodowa inicjatywa, odbywająca się od 2005 roku w ponad 40 krajach. W pierwszych tygodniach listopada organizowane są różnorodne wydarzenia poświęcone tematyce użyteczności, User Experience i projektowania nakierowanego na człowieka. World Usability Day to przede wszystkim spotkania o charakterze konferencyjnym, panele wymiany wiedzy i doświadczeń, miejsce spotkań ekspertów ze świata nauki oraz biznesu. Pierwszy WUD Silesia Future Processing zorganizowała w 2010 r[37]. Od 2016 r. WUD Silesia jest organizowany niezależnie od FP.

Startnearshoring.com[edytuj | edytuj kod]

Future Processing uruchomiła serwis edukacyjny dla menadżerów pragnących rozpocząć proces outsourcingu wytwarzania oprogramowania, w którym znajdują się artykuły, poradniki oraz narzędzia analityczne. Portal jest prowadzony wyłącznie w języku angielskim i niemieckim[38].

Współpraca z uczelniami[edytuj | edytuj kod]

Laboratoria FP[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2013 roku spółka ufundowała za 66.000 zł pracownię komputerową na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu[39].

W grudniu 2013 roku na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej oficjalnie zostało otwarte drugie laboratorium ufundowane przez firmę Future Processing. Laboratorium, posiada 27 stanowisk komputerowych z 21-calowymi monitorami oraz dwa projektory, będą prowadzone zajęcia związane z programowaniem[40][41].

Dobre Praktyki Tworzenia Oprogramowania[edytuj | edytuj kod]

Dobre Praktyki Tworzenia Oprogramowania (DPTO) to cykl bezpłatnych wykładów i warsztatów skierowanych do młodych programistów, podczas których specjaliści z firmy Future Processing dzielą się z uczestnikami swoją wiedzą i prezentują różne aspekty pracy projektowej. Zajęcia odbywają się na Politechnice Śląskiej oraz Uniwersytecie Śląskim[42]. DPTO po raz pierwszy zostało zorganizowane w 2014 r. na Wydziale AEI Politechniki Śląskiej[43].

Praktyki studenckie[edytuj | edytuj kod]

Future Processing począwszy od 2012 r. realizowała projekt wakacyjnych praktyk studenckich. Jego celem było pokazanie studentom, jak wygląda praca w firmie IT oraz czym jest proces wytwarzania oprogramowania. Future Processing w konkursie Praktykodawca Roku Województwa Śląskiego (organizatorem był Uniwersytet Śląski), otrzymała tytuł Praktykodawcy Roku w latach 2014 i 2016, a w 2015 r. wyróżnienie[44]. Praktyki miały charakter szkoleniowy, a program dopasowywany był do potrzeb uczestników kursu. Przez dwa miesiące praktykanci pod czujnym okiem dwóch mentorów oraz kilkunastu trenerów uczyli się modelowania, analizy i projektowania, doboru architektury, pisania kodu, testowania, refaktoryzacji, test-driven development (TDD), dobrych praktyk tworzenia oprogramowania[45].

Wybrane nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Clutch[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Top Software Developers 2020 uzyskany w rankingu Clutch[46].

HRM Institute[edytuj | edytuj kod]

Future Processing otrzymała tu nagrodę za kampanię rekrutacyjno-wizerunkową „Better Future”, w kategorii skuteczna i przyjazna rekrutacja kandydatów[47].

W 2015 r. Future Processing zdobyła pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie Employer Branding Excellence Awards 2015 w kategorii „Doskonała kampania rekrutacyjna off-line”[48].

European Business Awards[edytuj | edytuj kod]

W 2014 r. Future Processing znalazła się w gronie stu europejskich firm – finalistów konkursu European Business Awards (EBA)[49]. Otrzymała tytuł „Mistrz krajowy” EBA w kategorii „Strategia ukierunkowanego, neutralnego rozwoju BP – Nagroda roku 2013/14”.

Deloitte[edytuj | edytuj kod]

W 14 edycji rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” spółka zajęła 20 miejsce[50].

Global Sourcing Association Award[edytuj | edytuj kod]

W 2016 r. FP została Dostawcą roku w zakresie usług outsourcingowych 2016 Global Sourcing Association[51].

ITWizz[edytuj | edytuj kod]

Największe firmy IT w Polsce w roku 2019 – ranking ITwiz Best100 – miejsce 95[52].

Future Processing wg magazynu branżowego ITWizz znalazła się w pierwszej dziesiątce największych eksporterów produktów i usług IT w roku 2014[53].

Universum – Most Attractive Employers[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Most Attractive Employers Future Processing otrzymał trzykrotnie w rankingu Most Attractive Employers doradczej firmy Universum[54]. Ranking powstał na podstawie badania 23 584 studentów z 70 polskich uczelni.

Praktykodawca Roku[edytuj | edytuj kod]

Future Processing zdobyła I wyróżnienie w konkursie Praktykodawca Roku 2015 Województwa Śląskiego[55].

Siła Przyciągania[edytuj | edytuj kod]

FP jest laureatem konkursu „Siła przyciągania, zorganizowanego przez „Puls Biznesu” i jego partnerów – Work Service, PwC i Orange Polska. Spółka otrzymała wyróżnienie w kategorii „Najlepszy program wdrożenia nowego pracownika”[56].

EB Kreator[edytuj | edytuj kod]

W 2016 r. w konkursie pn. EB Kreator, organizowanym przez GoldenLine, FP otrzymała nagrodę za najlepsze wideo wizerunkowo-rekrutacyjne pn. „Better Future – Medical Imaging Project”. FP prezentowała w nim projekt medyczny, nad którym pracuje i do którego potrzebowała nowych pracowników. Rozpoznawalny, zapadający w pamięć motyw Rembrandta i storytelling pozwolił zatrudnić 10 osób z rekrutacji wewnętrznej i 15 nowych osób do firmy[57].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W usługach łatwiej teraz o pracę niż w produkcji – Rynek pracy – rp.pl [online], rp.pl [dostęp 2021-04-11] (pol.).
  2. Eastern European companies fear ‘chaos’ of no-deal Brexit [online], the Guardian, 13 lutego 2019 [dostęp 2021-02-19] (ang.).
  3. Polski Google to za mało [online], Forbes.pl [dostęp 2021-02-19] (pol.).
  4. Redakcja, Future Processing z Gliwic prawie jak Google. Stawia na rozwój i motywację pracowników ZDJĘCIA [online], Dziennik Zachodni, 15 marca 2018 [dostęp 2021-02-19] (pol.).
  5. Katarzyna Pachelska, Gliwice: Przedszkole w firmie dla 100 dzieci. Tata może wyskoczyć z pracy, by poczytać bajki dzieciom, a mamie łatwiej wrócić do pracy [online], Dziennik Zachodni, 18 września 2019 [dostęp 2021-02-19] (pol.).
  6. Od Amigi do kosmicznych wyzwań [online], gazetapl [dostęp 2021-02-19] (pol.).
  7. Oprogramowanie dla przemysłowych systemów wizyjnych – Adaptive Vision [online], www.adaptive-vision.com [dostęp 2021-02-19].
  8. Redakcja, Jarosław Czaja: Jestem wizjonerem i introwertykiem [online], Dziennik Zachodni, 6 czerwca 2018 [dostęp 2021-02-19] (pol.).
  9. a b c Deadline24 – Home [online], deadline24.pl [dostęp 2021-02-19] (pol.).
  10. Redakcja, Obchody Światowego Dnia Użyteczności w chorzowskim parku [online], Dziennik Zachodni, 5 listopada 2011 [dostęp 2021-02-19] (pol.).
  11. Park Przyszłości Vol. 2 [online], gliwice.eu, 15 czerwca 2012 [dostęp 2021-02-19] (pol.).
  12. Future Processing w ścisłym finale prestiżowego konkursu [online], gliwice.eu, 22 stycznia 2014 [dostęp 2021-02-19] (pol.).
  13. Przedsiębiorca roku EY 2013 [online], TVN24 Biznes [dostęp 2021-02-19] (pol.).
  14. Wyborcza.pl [online], gliwice.wyborcza.pl [dostęp 2021-02-19].
  15. Wyborcza.pl [online], gliwice.wyborcza.pl [dostęp 2021-02-19].
  16. Wyborcza.pl [online], katowice.wyborcza.pl [dostęp 2021-02-19].
  17. Wyborcza.pl [online], katowice.wyborcza.pl [dostęp 2021-02-19].
  18. Wyborcza.pl [online], gliwice.wyborcza.pl [dostęp 2021-02-19].
  19. Progress Bar – Restauracja i Centrum Sportowo-Rekreacyjne w sercu Nowych Gliwic [online] [dostęp 2021-02-19] (pol.).
  20. Ogromny sukces polskiej firmy. Stawia na „inteligentne miasta” [online], TVN24 Biznes [dostęp 2021-02-19] (pol.).
  21. a b Redakcja, Microsoft i Future Processing pracują nad CityNex. W Gliwicach dyskutują o idei Smart City [online], Dziennik Zachodni, 16 czerwca 2016 [dostęp 2021-02-19] (pol.).
  22. Wyborcza.pl [online], katowice.wyborcza.pl [dostęp 2021-02-19].
  23. Katarzyna Pachelska, Zabrze: Podyskutuj z nami o otwartej metropolii. Zapraszamy na debatę w środę 11 grudnia do Łaźni Łańcuszkowej [online], Dziennik Zachodni, 6 grudnia 2019 [dostęp 2021-02-19] (pol.).
  24. Potrafią wykryć podziemny przeciek lub nielegalny pobór wody [online], gazetapl [dostęp 2021-02-19] (pol.).
  25. Akuszer innowacyjności ma dziecko [online], pb.pl [dostęp 2021-02-19] (pol.).
  26. Keynote – Satya Nadella. [dostęp 2021-02-19].
  27. a b Agata Pustułka, Nowa pomoc w diagnozowaniu raka w Centrum Onkologii w Gliwicach [online], Dziennik Zachodni, 29 września 2016 [dostęp 2021-02-19] (pol.).
  28. Strona główna [online], PW-Sat2 [dostęp 2021-02-19] (pol.).
  29. PW-Sat2/PWSat2OBC, PW-Sat2, 10 lutego 2021 [dostęp 2021-02-19].
  30. Sukces studentów. Czekaliśmy na to 40 lat. Jest polskie zdjęcie z kosmosu [online], nextgazetapl [dostęp 2021-02-19] (pol.).
  31. Oto jak wygląda Ziemia okiem polskiego satelity. „To zdjęcie przejdzie do historii” [online], wiadomosci.dziennik.pl, 7 grudnia 2018 [dostęp 2021-02-19] (pol.).
  32. Redakcja, Katowice: najlepsi programiści w ten weekend spotkają się na Deadline24 [online], Dziennik Zachodni, 8 kwietnia 2016 [dostęp 2021-02-19] (pol.).
  33. Wyborcza.pl [online], katowice.wyborcza.pl [dostęp 2021-02-19].
  34. Wyborcza.pl [online], gliwice.wyborcza.pl [dostęp 2021-02-19].
  35. Wyborcza.pl [online], katowice.wyborcza.pl [dostęp 2021-02-19].
  36. Redakcja, Finały 10. edycji Deadline24 na Stadionie Śląskim. To był drużynowy maraton programistów ZDJĘCIA [online], Dziennik Zachodni, 10 kwietnia 2018 [dostęp 2021-02-19] (pol.).
  37. Wyborcza.pl [online], gliwice.wyborcza.pl [dostęp 2021-02-19].
  38. When IT challenges overwhelm your company I Start Nearshoring [online], startnearshoring.com [dostęp 2021-02-19] (ang.).
  39. s, Sosnowiec: Nowe laboratorium informatyczne na UŚ może produkować gry 3D [ZDJĘCIA] [online], Dziennik Zachodni, 1 marca 2013 [dostęp 2021-02-19] (pol.).
  40. Future Processing [online], www.polsl.pl [dostęp 2021-02-19].
  41. Wyborcza.pl [online], gliwice.wyborcza.pl [dostęp 2021-02-19].
  42. Redakcja, Już niebawem pierwsza odsłona Dobrych Praktyk Tworzenia Oprogramowania Online! [online], IT Kariera, 22 maja 2020 [dostęp 2021-02-19] (pol.).
  43. GWSH.PL – Dobre Praktyki Tworzenia Oprogramowania [online], www.gwsh.pl [dostęp 2021-02-19].
  44. Wyborcza.pl [online], katowice.wyborcza.pl [dostęp 2021-02-19].
  45. Wyborcza.pl [online], katowice.wyborcza.pl [dostęp 2021-02-19].
  46. Wyborcza.pl [online], katowice.wyborcza.pl [dostęp 2021-02-19].
  47. Redakcja, Gliwicka firma Future Processing wśród najlepszych pracodawców w sektorze IT [online], Dziennik Zachodni, 8 lipca 2017 [dostęp 2021-02-19] (pol.).
  48. rekrutacja [online], gazeta.pl [dostęp 2024-04-27].
  49. Wyborcza.pl [online], katowice.wyborcza.pl [dostęp 2021-02-19].
  50. Wyborcza.pl [online], katowice.wyborcza.pl [dostęp 2021-02-19].
  51. Wyborcza.pl [online], gliwice.wyborcza.pl [dostęp 2021-02-19].
  52. Największe firmy IT w Polsce w roku 2019 – ranking ITwiz Best100 [online], ITwiz, 31 lipca 2020 [dostęp 2021-02-19] (pol.).
  53. Ranking największych firm IT w Polsce. Rynek łącznie wart ponad 34 mld zł [online], TVN24 Biznes [dostęp 2021-02-19] (pol.).
  54. Wyborcza.pl [online], katowice.wyborcza.pl [dostęp 2021-02-19].
  55. Wyborcza.pl [online], gliwice.wyborcza.pl [dostęp 2021-02-19].
  56. Wsparcie nie tylko w pracowniczym starcie [online], pb.pl [dostęp 2021-02-19] (pol.).
  57. Wyborcza.pl [online], wyborcza.pl [dostęp 2021-02-19].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]