Giorgio Tuinfort

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Giorgio Tuinfort
Ilustracja
Giorgio Tuinfort (2009)
Imię i nazwisko

Giorgio Hesdey Tuinfort

Data i miejsce urodzenia

30 kwietnia 1981
Paramaribo

Gatunki

muzyka pop, muzyka klasyczna, muzyka filmowa

Zawód

pianista, kompozytor, producent muzyczny

Aktywność

od 1998

Strona internetowa

Giorgio Tuinfort (ur. 30 kwietnia 1981 w Paramaribo) – holenderski pianista, kompozytor i producent muzyczny pochodzenia surinamskiego, znany ze współpracy z takimi wykonawcami jak Michael Jackson, Lady Gaga, Sia, Whitney Houston, Rihanna, Britney Spears i David Guetta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Giorgio Tuinfort urodził się 30 kwietnia 1981 roku w Paramaribo. W młodym wieku przeniósł się wraz z matką do Holandii. Mając 7 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie, a po czterech latach został przyjęty do Królewskiego Konserwatorium (Koninklijk Conservatorium) w Hadze. Tutaj kształcił się, specjalizując się w grze na fortepianie. Miał zamiar zostać pianistą klasycznym[1]. W wieku 16 lat został odkryty przez Rutgera "Rutti" Kroese. Rozpoczął współpracę z uznanymi holenderskimi artystami[2]. Zaczął produkować i komponować dla holenderskich artystów rhythm and bluesowych, takich jak Edsilia Rombley i Re-play[3] W 2005 roku piosenka „Het Land van...”, którą skomponował wspólnie z duetem Lange Frans i Baas B i której był producentem zdobyła 1. miejsce na holenderskiej liście przebojów Dutch Charts[4]. Również jego produkcje dla rapera Brace’a weszły do czołowej dziesiątki tejże listy[3].

W 2006 roku nawiązał kontakt z amerykańskim raperem i producentem Akonem. Wspólnie z nim wyprodukował piosenkę „The Sweet EscapeGwen Stefani, która stała się międzynarodowym przebojem. Owocna współpraca z Akonem przyniosła mu rozgłos, w następstwie którego wyjechał do Los Angeles[3].

W 2008 roku Tuinfort i Akon zostali zaproszeni przez Michaela Jacksona do współpracy nad jego nowym albumem. Tuinfort produkował również nagrania takich artystów, jak Lionel Richie i Whitney Houston. W 2009 roku otrzymał nagrodę Buma Export Award za swoje międzynarodowe sukcesy[3].

W 2009 roku rozpoczął współpracę z Davidem Guettą, tworząc specyficzne brzmienie będące połączeniem muzyki pop z EDM i folklorem miejskim[2].

W 2011 roku został (wspólnie z Davidem Guettą i Avicii) nominowany do nagrody Grammy w kategorii: Best Dance Recording jako współproducent piosenki „Sunshine”[5].

Kontynuował współpracę z Akonem i Guettą. Razem z tym ostatnim (oraz z Afrojackiem) był autorem i współproducentem piosenki „Titanium” (z gościnnym udziałem Sii). Wraz z Afrojackiem spopularyzował holenderską muzykę taneczną na arenie międzynarodowej mapie. W 2012 roku za swoją twórczość otrzymał nagrodę Złotej Harfy (hol. Gouden Harp)[3].

W 2014 roku był współproducentem albumu Xscape Michaela Jacksona[6] oraz pochodzącego z niej singla „Love Never Felt So Good”, który stał się przebojem w wielu krajach[3].

W 2017 roku Tuinfort otrzymał nagrodę Buma Exportprijs za utwór „This One's For You” Davida Guetty z gościnnym udziałem Zary Larsson, który współtworzył z Afrojackiem[3].

W 2018 roku skomponował wspólnie z Franckiem van der Heijdenem hymn Ligi Narodów UEFA, nagrany z chórem radia holenderskiego i radiową orkiestrą filharmoniczną z Hilversum[7].

Na początku 2019 roku Hipgnosis Songs podpisał kontrakt Giorgiem Tuinfortem nabywając jego katalog liczący 182 piosenki. Przy tej okazji Merck Mercuriadis, założyciel The Family (Music) Limited i Hipgnosis Songs Fund Limited, powiedział: „Giorgio jest prawdopodobnie najbardziej niedocenionym autorem przebojów ostatnich 20 lat”[8].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Albumy wyprodukowane przez Giorgia Tuinforta.
 Z tym tematem związana jest kategoria: Piosenki napisane przez Giorgia Tuinforta.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Giorgio Tuinfort. www.menseninhetnieuws.nl. [dostęp 2023-03-24]. (niderl.).
  2. a b Abbey Road Studios: Meet Giorgio Tuinfort– 'It’s All About Your Topline' – Songwriting Competition. www.abbeyroad.com. [dostęp 2023-03-24]. (ang.).
  3. a b c d e f g h Biografie Giorgio Tuinfort. Muziekencyclopedie. [dostęp 2023-03-24]. (niderl.).
  4. Lange Frans & Baas B - Het land van.... dutchcharts.nl. [dostęp 2023-03-24]. (niderl.).
  5. The Recording Academy: Giorgio Tuinfort | Artist | GRAMMY.com. www.grammy.com. [dostęp 2023-03-24]. (ang.).
  6. Stephen Thomas Erlewine: Xscape – Michael Jackson. AllMusic. [dostęp 2023-03-24]. (ang.).
  7. What are the lyrics to the UEFA Nations League Anthem?. UEFA.com. [dostęp 2023-03-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-09-08)]. (ang.).
  8. a b Andre Paine: Guetta in! Hipgnosis Songs acquires share of David Guetta's hits. Music Week. [dostęp 2023-03-24]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]