Przejdź do zawartości

Grigorij Zawgorodny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grigorij Zawgorodny
Григорий Завгородний
ilustracja
podpułkownik podpułkownik
Data i miejsce urodzenia

9 listopada 1914
Nowo-Nikołajewskaja, obwód rostowski

Data i miejsce śmierci

12 grudnia 1955
Nowosybirsk

Przebieg służby
Lata służby

1936–1937,
1941–1955

Siły zbrojne

Armia Czerwona

Jednostki

154 gwardyjski pułk artylerii 76 Gwardyjskiej Dywizji Artylerii 61 Armii

Stanowiska

dowódca baterii

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina Order Czerwonego Sztandaru Order Wojny Ojczyźnianej II klasy Order Wojny Ojczyźnianej II klasy Order Czerwonej Gwiazdy Order Czerwonej Gwiazdy Medal „Za zasługi bojowe” Medal „Za obronę Leningradu” Medal „Za Zwycięstwo nad Niemcami w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941-1945” Medal „Za wyzwolenie Warszawy” Medal jubileuszowy „30 lat Armii Radzieckiej i Floty”

Grigorij Diemidowicz Zawgorodny (ros. Григорий Демидович Завгородний, ur. 27 października?/9 listopada 1914 w miejscowości Nowo-Nikołajewskaja w obwodzie rostowskim, zm. 12 grudnia 1955 w Nowosybirsku) – radziecki wojskowy, podpułkownik, Bohater Związku Radzieckiego (1944).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie robotniczej. Skończył 7 klas, pracował w kołchozie, 1936-1937 odbywał służbę wojskową, ukończył pułkową szkołę artylerii przy 114 pułku piechoty Północnokaukakiego Okręgu Wojskowego. Po zwolnieniu do rezerwy ukończył kursy elektromonterów i techniczną szkołę kolejową w Krasnodarze, a w 1939 kursy doskonalenia kadry dowódczej rezerwy przy szkole artylerii w Ordżonikidzem (obecnie Władykaukaz) i został młodszym porucznikiem, później pracował jako dyżurny na stacji kolejowej. 24 czerwca 1941 ponownie powołano go do Armii Czerwonej i wcielono do 268 zapasowego pułku artylerii, od lutego 1942 uczestniczył w wojnie z Niemcami jako dowódca plutonu i potem baterii, walczył na Froncie Krymskim, Północno-Kaukaskim, Południowym, Południowo-Wschodnim, Stalingradzkim, Dońskim, Briańskim, Centralnym, Białoruskim, 1 i 2 Białoruskim. Od 1943 należał do WKP(b). Brał udział w walkach m.in. w rejonie Teodozji i Kerczu, bitwie pod Stalingradem (1942), bitwie pod Kurskiem, walkach o Wołchow, wyzwalaniu obwodu czernihowskiego, forsowaniu Dniepru i uchwyceniu przyczółka (1943), wyzwalaniu Ukraińskiego Polesia, operacji białoruskiej, w tym w odbiciu z rąk niemieckich Brześcia i forsowaniu Narwi w rejonie Serocka (1944), operacji wiślańsko-odrzańskiej, w tym w odbiciu Torunia, Bydgoszczy, forsowaniu Odry i walkach o Szczecin (1945). Jako dowódca baterii 154 gwardyjskiego pułku artylerii 76 Gwardyjskiej Dywizji Artylerii 61 Armii w stopniu kapitana wyróżnił się w walkach o Dniepr pod koniec września 1943, gdy w walkach w obwodzie czernihowskim jego bateria zadała wrogowi duże straty, odparła trzy kontrataki wroga i brała udział w uchwyceniu przyczółka. W listopadzie 1945 ukończył wyższą oficerską szkołę artylerii w Leningradzie i został zastępcą dowódcy dywizjonu artylerii w 9 Dywizji Zmechanizowanej w Grupie Wojsk Radzieckich w Niemczech, później dowódcą dywizjonu 167 pułku artylerii 24 Samodzielnej Brygady Piechoty Zachodniosyberyjskiego Okręgu Wojskowego. Zmarł i został pochowany w Nowosybirsku, w marcu 1956 jego prochy przeniesiono do miasta Saki na Krymie.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]