Grzybówka szarobrązowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grzybówka szarobrązowa
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

pieczarkowce

Rodzina

grzybówkowate

Rodzaj

grzybówka

Gatunek

grzybówka szarobrązowa

Nazwa systematyczna
Mycena latifolia (Peck) A.H. Sm.
Mycologia 27(6): 599 (1935)

Grzybówka szarobrązowa (Mycena latifolia (Peck) A.H. Sm.) – gatunek grzybów z rodziny grzybówkowatych (Mycenaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Mycena, Mycenaceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Takson ten opisał w Charles Horton Peck 1872 r. nadając mu nazwę Agaricus latifolius[1]. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu Alexander Hanchett Smith w 1935 r.[1].

Synonimy[2]:

  • Agaricus latifolius Peck 1870
  • Mycena galericulata subsp. latifolia (Peck) Sacc. 1887
  • Mycena latifolia (Peck) Mussat 1901
  • Prunulus latifolius (Peck) Murrill 1916

Nazwę polską nadała mu Maria Lisiewska w 1987 r.[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz

Średnica 5–25 mm, początkowo paraboliczny lub stożkowy do wypukłego, potem spłaszczony, często wklęsły na środku lub z niewielkim garbem, półprzezroczyście prążkowany. Powierzchnia początkowo oprószona, potem naga. Jest higrofaniczny. Barwa od czarnobrązowej do ciemnobrązowej z jaśniejszym, białawym brzegiem. Z wiekiem jaśniejszy – od jasno do ciemnobrązowego z szarobrązowym brzegiem[4].

Blaszki

W liczbie 14–33 dochodzących do trzonu, nieco łukowate, wolne do szeroko przyrośniętych, lub nieco zbiegające z krótkim ząbkiem, białe, potem białoszare do ciemnoszarych. Ostrza białawe[4].

Trzon

Wysokość 20–70 mm, grubość 0,5–1,5 mm, walcowaty, pusty w środku, twardy, elastyczny, prosty lub nieco zakrzywiony. W górnej części nieco oprószony, poza tym nagi, w stanie wilgotnym nieco śliski, u młodych okazów na wierzchołku niebiesko-czarny do szaro-czarnego, niżej blado szarobrązowy, u starszych okazów mniej lub bardziej szary lub brązowoszary, przeważnie z blado szarym lub białawym wierzchołkiem. Podstawa gęsto pokryta długimi, giętkimi, białymi włókienkami[4].

Miąższ

Zapach nieco mączny, lub bez zapachu. Smak łagodny, niewyraźny[4].

Cechy mikroskopowe

Podstawki 29–39 × 6–7 µm, smukłe, maczugowate, ze sterygmami o długości 4–5 µm. Zarodniki 7,2–10 × 4–5,5 µm, pipetowate do prawie cylindrycznych, gładkie, amyloidalne. Cheilocystydy 40–85 × 6–24 µm, wymieszane z podstawkami, wrzecionowate, maczugowate, lub języczkowate, cienkościenne lub z nieco pogrubionymi ścianami w najszerszych miejscach, gładkie, lub w najszerszych miejscach pokryte kilkoma lub dość licznymi, prostymi lub zakrzywionymi, dość krótkimi naroślami o wymiarach 1,5–3,5 × 1–2 µm. Pleurocystydy liczne, podobne do cheilocystyd, o długości do 100 µm, gładkie lub pokryte w szerszej części naroślami. Strzępki w skórce kapelusza o szerokości 2,5–3,5 µm, pokryte prostymi lub gęsto rozgałęzionymi naroślami 1-27 × 1–2 µm, nieco żelatynizowane. Strzępki w skórce trzonu o szerokości 2–4,5 µm, gładkie. Sprzążki obecne w strzępkach wszystkich części grzyba[4].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Grzybówka szarobrązowa znana jest głównie w Europie. Poza tym podano pojedyncze jej stanowiska w Ameryce Północnej i w Australii[5]. Władysław Wojewoda w zestawieniu grzybów wielkoowocnikowych Polski w 2003 r. przytacza tylko 3 stanowiska[3]. W Polsce gatunek rzadki. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status E – gatunek zagrożony wymarciem, którego przeżycie jest mało prawdopodobne, jeśli nadal będą działać czynniki zagrożenia[6].

Grzyb saprotroficzny. Występuje w lasach iglastych i mieszanych[3], gromadnie wśród leżących na ziemi igieł różnych drzew iglastych, w mchu lub trawie na otwartych łąkach. Owocniki na jesieni[4].

Gatunki podobne[edytuj | edytuj kod]

W terenie grzybówka szarobrązowa nie jest łatwa do zidentyfikowania. W mikroskopie widać jednak bardzo typowe cystydy z naroślami w najszerszej części. W Polsce nie ma innych gatunków z takimi cystydami[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Index Fungorum [online] [dostęp 2021-03-22] (ang.).
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2021-03-22] (ang.).
  3. a b c Władysław Wojewoda. Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1.
  4. a b c d e f g Mycena latifolia (Peck) A.H. Sm. [online] [dostęp 2021-03-22] (ang.).
  5. Discover Life [online] [dostęp 2021-03-22] (ang.).
  6. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda, Zbigniew Szeląg, Red list of plants and fungi in Poland. Czerwona lista roślin i grzybów Polski, Kraków:W. Szafer Institute of Botany, PAN, 2006, ISBN 83-89648-38-5.