Przejdź do zawartości

Gulfstream Peregrine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gulfstream Peregrine
Dane podstawowe
Państwo

 Stany Zjednoczone

Producent

Gulfstream Aerospace

Typ

samolot dyspozycyjny

Konstrukcja

metalowa

Załoga

2

Historia
Data oblotu

14 stycznia 1983 roku

Liczba egz.

1

Dane techniczne
Napęd

1 × Silnik turbowentylatorowy Pratt & Whitney Canada JT15D-4

Ciąg

15,6 kN

Wymiary
Rozpiętość

13,8 m

Długość

12,6 m

Wysokość

4,57 m

Masa
Własna

2608 kg

Startowa

4264 kg

Osiągi
Prędkość maks.

747 km/h

Prędkość przelotowa

702 km/h

Pułap praktyczny

13 200 m

Zasięg

2755 km

Dane operacyjne

Gulfstream Peregrineamerykański, prototypowy samolot dyspozycyjny, zaprojektowany i zbudowany w wytwórni Gulfstream American Corporation of California.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie samolot znany był pod nazwą Commander Fanjet 1500 i pod taką został oblatany 14 stycznia 1983 roku. Dopiero po fiasku programu Gulfstream Peregrine 600 zmieniono oznaczenie na Gulfstream Peregrine. W konstrukcji samolotu wytwórnia wykorzystała dostępne jej elementy konstrukcyjne. Skrzydła, ogon samolotu wraz z usterzeniem pochodziły z samolotu treningowego Peregrine 600, reszta kadłuba z nieprodukowanego seryjnie samolotu Gulfstream American Hustler. W porównaniu do Hustlera zmieniono część dziobową, którą w Hustlerze zajmował silnik turbośmigłowy. Wytwórnia była gotowa rozpocząć produkcję samolotu po zdobyciu co najmniej 27 zamówień, jednak brak zainteresowania ze strony odbiorców był przyczyną zakończenia całego programu po wybudowaniu jednego prototypu.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Peregrine był wolnonośnym, jednosilnikowym dolnopłatem o konstrukcji metalowej z silnikiem umieszczonym u nasady statecznika pionowego. Wlot powietrza do jednostki napędowej znajdował się nad kadłubem samolotu. Pierwotny wlot o powietrza o prostokątnym przekroju miał zostać zastąpiony wlotem okrągłym. Podwozie chowane, z przednim podparciem. Usterzenie klasyczne o znacznym skosie i trapezowym obrysie. Dwudźwigarowe skrzydła o obrysie trapezowym i nadkrytycznym profilu, na końcach ich końcach zamontowane rozpraszacze wirów skierowane do dołu. W połowie rozpiętości skrzydeł zamontowano grzebień aerodynamiczny. Mechanizacja skrzydeł obejmuje dość długie klapy Fowlera i relatywnie krótkie lotki z klapkami. W samolotach seryjnych przewidywano zastosowanie mocniejszego silnika Garrett TFE731-2.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Leszek A. Wieliczko, Gulfstream Aerospace, „Lotnictwo Aviation International”, nr 1 (2017), s. 28–35, ISSN 2450-1298.
  • Samolot Gulfstream Commander FanJet 1500, "Skrzydlata Polska", nr 13 (1984), s. 11, ISSN 0137-866x.