Przejdź do zawartości

Helena Solarek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Helena Solarek
Data urodzenia

24 grudnia 1901

Data i miejsce śmierci

26 września 1946
Gdynia

Miejsce spoczynku

cmentarz Witomiński

Narodowość

polska

Dzieci

Hanna Swędrowska-Solarek

Odznaczenia
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Helena Solarek (ur. 24 grudnia 1901, zm. 26 września 1946 w Gdyni) – polska Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Helena Solarek urodziła się w rodzinie Marcinkiewiczów 24 grudnia 1901 r.[1] Latem 1942 r. Helena Solarek udzieliła schronienia zbiegłej z getta warszawskiego Hannie Flajszman błąkającej się po wsi Czubajowizna w okolicach Radzymina w poszukiwaniu pracy. Wspólnie z córką z pierwszego małżeństwa Haliną, Helena Solarek zapewniała Flajszman bezpieczne schronienie i wyżywienie. Za pośrednictwem znajomej pracującej w radzie wiejskiej Solarek załatwiła dla ukrywanej fałszywe dokumenty tj. Kenkartę na nazwisko Rozalia Szyling[2] która umożliwiła Hannie swobodne poruszanie się po okolicy. W późniejszym czasie Nechama Flajszman, siostra Hanny, również uciekła z warszawskiego getta i dotarła do domu Solarków. Ze względu na antysemityzm w domu i wiosce, Solarek zaaranżowała dla Nechamy kryjówkę. Kilka dni później Halina dostarczyła jej fałszywe dokumenty, które umożliwiły jej zarejestrowanie się do pracy w Niemczech, gdzie przeżyła okupację. Solarkówny opiekowały się Hanną, którą uważały za członka rodziny, aż do wyzwolenia terenu przez Armię Czerwoną. Po zakończeniu działań wojennych Helena i Halina Solarkówny wyjechały do Gdyni, gdzie Helena była przesłuchiwana przez UB w konspekcie jej kontaktów z Armią Krajową. Uniknęła represji dzięki interwencji ukrywanej podczas okupacji Hannie Flajszman. Hanna i Nechama Flajszmanowie wyemigrowały do Australii, utrzymując korespondencję z rodziną Solarków[2][3]. 26 września 1946 r. Helena Solarek zmarła[1]. Została pochowana na cmentarzu Witomińskim w Gdyni, lokalizacja grobu: 1 / 50 / 8[1].

30 czerwca 1997 r. Jad Waszem uznał Helenę Solarek oraz jej córkę Halinę Swędrowską-Solarek za Sprawiedliwe wśród Narodów Świata[3][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Cmentarze Komunalne w Gdyni [online], gdynia.grobonet.com [dostęp 2021-09-02].
  2. a b Historia pomocy – Rodzina Solarków | Polscy Sprawiedliwi [online], sprawiedliwi.org.pl [dostęp 2021-09-02].
  3. a b The Righteous Among the Nations Database [online], The Righteous Among the Nations Database [dostęp 2021-09-02].
  4. Righteous Among the Nations Honored by Yad Vashem by 1 January 2020 [online], yadvashem.org, styczeń 2020, s. 93 [dostęp 2021-09-02].