Henrik Fisker

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Henrik Fisker
Ilustracja
Henrik Fisker w 2016
Data i miejsce urodzenia

10 sierpnia 1963
Allerød

Zawód, zajęcie

projektant, przedsiębiorca

Narodowość

duńska

Henrik Fisker (ur. 10 sierpnia 1963 w Allerød) – duński projektant samochodowy i przedsiębiorca, współzałożyciel Fisker Coachbuild, Fisker Automotive i VLF Automotive oraz założyciel i dyrektor generalny Fisker Inc. Mieszka i działa w Stanach Zjednoczonych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Projektant[edytuj | edytuj kod]

Hernik Fisker urodził i wychował się w małej miejscowości Allerød położonej w aglomeracji stołecznej Kopenhagi w Danii[1]. Po raz pierwszy zainteresował się on projektowaniem samochodów dostrzegając Maserati Bora na autostradzie, po czym zaczął tworzyć w zeszycie pierwsze projekty[2]. W połowie lat 80. Fisker wyjechał na studia do Szwajcarii, gdzie w 1989 roku ukończył na Akademii Sztuk Pięknych, na kierunku projektowania w Vevey[3].

Tuż po ukończeniu studiów w Szwajcarii, Henrik Fisker przeprowadził się w połowie 1989 roku do Monachium w Niemczech, gdzie rozpoczął pracę dla BMW. Odpowiedzialny był on tam za wygląd BMW Z8[2], a także współtworzył zespół projektantów pierwszej generacji BMW X5. W 2001 roku Fisker przeniósł się do koncernu Forda, gdzie oddelegowano do nadzorowania wyglądu przyszłych Aston Martinów. Projektant współpracował tam nad stylizacją modelu DB9 i V8 Vantage[1].

BMW Z8

Przedsiębiorca[edytuj | edytuj kod]

W 2005 roku Henrik Fisker opuścił Astona Martina i zdecydował się rozpocząć samodzielną karierę, zakładając ze swoim partnerem biznesowym Bernhardem Koehlerem przedsiębiorstwo Fisker Coachbuild[4]. W 2008 roku spółka dokonała fuzji z Quantum Technologies tworząc nową spółkę Fisker Automotive[5], z kolei w marcu 2013 roku Henrik Fisker opuścił nią w atmosferze konfliktu[6]. Fisker Automotive ostatecznie ogłosiło upadłość, w 2014 zyskując nowego właściciela, który zmienił jego nazwę na Karma Automotive. W międzyczasie, w 2012 roku, Fisker zrealizował pierwszy od lat projekt dla zewnętrznej firmy - tworząc wygląd małoseryjnego niemieckiej Artegi GT[7].

Fisker Karma

Sam Fisker powrócił do biznesu motoryzacyjnego, zakładając w październiku 2016 roku trzecią, zupełnie nową inicjatywę – Fisker Inc. Skoncentrowała się ona na samochodach elektrycznych i rozwijaniu technologii autonomicznej[8]. W międzyczasie powołał on też firmę VLF Automotive razem z Bobem Lutzem i Gilbertem Villarealem, jednak po krótkoseryjnym projekcie VLF Force 1 przedsięwzięcie nie było kontynuowane. Sam Fisker skoncentrował się w późniejszych latach na wdrożeniu do seryjnej produkcji elektrycznego SUV-a Fisker Ocean, co nastąpiło w 2022 roku[9]. W 2023 Henrik Fisker planował poszerzyć portfolio poprzez m.in. crossovera Pear, jednak wiosną 2024 jego firma po m.in. kłopotach wizerunkowych i jakościowych znalazła się na skraju bankructwa[10].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 2003 roku, kiedy Fisker pracował dla Forda, przeprowadził się on do Irvine w ameryańskim stanie Kalifornia w związku z podjęciem pracy w studiu projektowym koncernu. Osiadł on później na stałe w tym regionie USA, zamieszkując w Los Angeles i rozwijając tam swoje kolejne motoryzacyjne inicjatywy.

W latach 1989–2011 Henrik Fisker był żonaty z Patricią Fisker, z kolei w 2012 roku ponownie ożenił się z Geetą Gupta, z którą założył w 2016 roku Fisker Inc. Objęła ona tam funkcję dyrektorki generalnej przez cały okres funkcjonowania przedsiębiorstwa [11].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]