Herb Płońska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Płońska
ilustracja
Typ herbu

miejski

Herb Płońska – jeden z symboli miasta Płońsk w postaci herbu[1].

Wygląd i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Herb przedstawia na czerwonej tarczy dwie wolnostojące blankowane wieże z zaznaczonymi wejściami, ze spiczastymi dachami, które zakończone są małymi kulami. Wieże posiadają charakterystyczne ukośne elementy konstrukcji sugerujące ich drewniany charakter. Pomiędzy wieżami znajduje się duża kula, mniej więcej w połowie wysokości wież. Wieże i kule barwy srebrnej, wejścia do wież i elementy konstrukcji oraz obramowania wież i kul barwy czarnej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Herb Płońska obowiązujący do 2012 r.

Herb i pieczęć nadał Płońskowi około 1400 roku wraz z prawami miejskimi książę mazowiecki Siemowit IV.

22 listopada 2012 rada miejska ustanowiła nowy wzór herbu[2].

Legenda[edytuj | edytuj kod]

Według legendy, herb pierwotnie przedstawiał jedynie dwie wieże, kulę natomiast dodano później. Podczas oblężenia miasta przez obce wojsko (legenda nie precyzuje o jaką wojnę chodzi), Płońszczanie długo i dzielnie bronili swego miasta. Zdesperowany nieprzyjaciel postanowił użyć działa, by złamać ich opór. Dotąd schowane na tyłach, wytoczył przed swe szeregi. Obrońcy zadrżeli z trwogi, gdy ujrzeli małego chłopca, nieświadomego niebezpieczeństwa, spokojnie bawiącego się na zamkowym dziedzińcu. Wszyscy stanęli jak wryci, usłyszawszy huk działa. Wszyscy z wyjątkiem pewnej kobiety, która rzuciła się między dziecko a nadlatującą kulę. I wtedy stał się cud: kamienna kula najpierw znieruchomiała w powietrzu, a następnie łagodnie osiadła na murze między basztami. Dziecko i matka stali cali i zdrowi, a kamień zamienił się w złoto, i złota już kula zalśniła w słońcu na oczach oblegających i obleganych. Wówczas wróg ustąpił i odszedł. Złotą kulę mieszkańcy posłali królowi, na potrzeby obrony kraju, ten zaś w dowód uznania nakazał umieścić jej wizerunek w miejskim herbie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uchwała Nr XLVIII/377/2017 Rady Miejskiej W Płońsku z dnia 22 czerwca 2017 roku w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Miasto Płońsk. Biuletyn Informacji Publicznej. [dostęp 2020-11-02].
  2. Uchwała Nr XXXIII/280/2012 Rady Miejskiej w Płońsku z dnia 22 listopada 2012 r. w sprawie ustanowienia herbu, flagi, łańcucha Burmistrza Miasta Płońsk oraz pieczęci miasta Płońska i zasad ich używania [1]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]