Herb gminy Jastrzębia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb gminy Jastrzębia
Ilustracja
Typ herbu

gminny

Projektant

Włodzimierz Chorązki

Wprowadzony

4 września 2013

Herb gminy Jastrzębia – jeden z symboli gminy Jastrzębia, autorstwa Włodzimierza Chorązkiego, ustanowiony 4 września 2013[1].

Wygląd i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Herb przedstawia na tarczy w polu błękitnym jastrzębia srebrnego, z orężem i dzwonkami złotymi, stojącego na takiejż gałęzi dębowej z jednym liściem i żołędziem. Jastrząb jest nawiązaniem do puszczańskich tradycji okolicy związanej z odłowem jastrzębi, jak też do nazwy siedziby władz gminy, Jastrzębi. Gałązka dębowa ma symbolizować Puszczę Kozienicką, w której otulinie znajduje się dzisiaj część gminy. Błękitne pole tarczy nawiązuje do maryjnych wezwań dwóch najstarszych kościołów parafialnych w gminie, tzn. Wniebowzięcia NMP w Goryniu oraz Zwiastowania NMP w Jastrzębi[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego [online], Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego [dostęp 2022-11-26] (pol.).
  2. Justyna Górska-Streicher, Marek Czekański, Powiat radomski: przewodnik subiektywny, Warszawa: Mazowiecki Instytut Kultury, 2015, s. 48, ISBN 978-83-63427-06-1 (pol.).
  3. Po latach starań gmina Jastrzębia będzie mieć swój herb | Bartodzieje [online] [dostęp 2022-12-03] (pol.).