Hotel Palatin (Tel Awiw)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hotel Palatin
‏מלון פלטין‎
Ilustracja
Państwo

 Izrael

Miejscowość

Tel Awiw

Adres

28 Ahad Ha’am Street,
Tel Awiw 63451

Kondygnacje

6

Ukończenie budowy

1926

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Hotel Palatin”
Ziemia32°03′50″N 34°46′17″E/32,063889 34,771389

Hotel Palatin (hebr. מלון פלטין) – zabytkowy dom w osiedlu Lew ha-Ir w zachodniej części miasta Tel Awiw, w Izraelu. Pierwotnie budynek służył jako hotel, obecnie jest to biurowiec.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wejście do budynku

W latach 20. XX wieku władze miejskie młodego Tel Awiwu, poprosiły znanego architekta Aleksandra Baerwalda o opracowanie projektu luksusowego hotelu. Miał on powstać w samym centrum miasta, tworząc jego nową innowacyjną architekturę. Baerwald spróbował stworzyć architekturę nowego sylu Izraela, który byłby unikalną syntezą europejskiego dziedzictwa przenikniętego wpływami Orientu.

Budowę hotelu ukończono w 1926. W owym czasie był to najbardziej luksusowy hotel w mieście. Posiadał on 60 pokoi o bardzo wysokim standardzie. Hotel odgrywał także ważną rolę w życiu kulturalnym miasta. Odbywały się tutaj liczne koncerty, między innymi Izraelskiej Orkiestry Filharmonicznej. Restauracja hotelowa organizowała bale, które dały początek nocnemu życiu Tel Awiwu. W balach tych brało udział wielu brytyjskich oficerów i członków władz Mandatu Palestyny.

Z powodu upadku turystyki, w latach 40. XX wieku budynek został wydzierżawiony Kościołowi Szkocji, który stworzył w nim klub brytyjskich oficerów oraz klub rekreacyjny dla emerytów. Na parterze powstała kaplica modlitewna, a na wyższych piętrach pokoje mieszkalne.

Gdy w 1948 Brytyjczycy opuścili kraj, budynek zaczął podupadać. Dopiero na początku lat 90. XX wieku przystąpiono do kompleksowych prac renowacyjnych, które przeprowadziła firma architektoniczna Kislov-Ok. Dobudowano wówczas najwyższe, piąte piętro budynku. Obecnie budynek służy jako biurowiec, w którym mieszczą się firmy działające na rynku kapitałowym. Jest to związane z bliskim sąsiedztwem Giełdy Papierów Wartościowych w Tel Awiwie[1].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

W architekturze budynku przemieszane są elementy ze stylów nazywanych eklektyzmem i modernizmem.

Budynek wchodzi w skład zespołu miejskiego Białego Miasta Tel Awiwu, który został w 2003 umieszczony na liście światowego dziedzictwa UNESCO, jako największe na świecie skupisko budynków modernistycznych[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jedi’ot Acharonot: Hotele Tel Avivu: Tak rozpoczęła się historia. [dostęp 2010-09-18]. (hebr.).
  2. UNESCO: The White City of Tel Aviv. [dostęp 2009-10-16]. (ang.).