Huaxiagnathus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Huaxiagnathus
Huaxiagnathus orientalis
Hwang i in., 2004
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

zauropsydy

Podgromada

diapsydy

Nadrząd

dinozaury

Rząd

dinozaury gadziomiedniczne

Podrząd

teropody

Infrarząd

tetanury

(bez rangi) celurozaury
Rodzina

kompsognaty

Rodzaj

huaxiagnathus

Gatunek

Huaxiagnathus orientalis

skamieniałość Huaxiagnathus orientalis (Hong Kong Science Museum)

Huaxiagnathus (Huaxiagnathus orientalis) – dinozaur z grupy celurozaurów (Coelurosauria); jego nazwa znaczy "chińska szczęka" (w jęz. mandaryńskim Hua Xia = Chiny + w jęz. greckim gnathus = szczęka). Nazwa gatunkowa także pochodzi od miejsca znalezienia – orientalis znaczy "orientalny, ze wschodu".

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Żył w okresie wczesnej kredy (ok. 130-125 mln lat temu) na terenach wschodniej Azji. Długość ciała ok. 1,8 m. Jego szczątki znaleziono w Chinach (w zachodniej części prowincji Liaoning), w formacji Yixian (grupa Jehol).

Materiał kopalny i lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Znaleziono dwa osobniki, oba w formacji Yixian. Holotyp (CAGS-IG-02-301) znaleziony przez rolników niedaleko miasta Beipiao (okolica Sihetun) to niemal kompletny szkielet, braknie tylko końcówki ogona. Drugi osobnik (NGMC 98-5-003) pochodzi z wioski Dabangou (okolica także Sihetun) i został uszkodzony w wyniku złej preparacji i nie nadawał się na holotyp. Oba osobniki znajdują się obecnie w Pekinie.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Jak na kompsognatyda, był sporych rozmiarów – dorosły osobnik mierzył 1,8m długości. Huaxiagnathus jest najbardziej bazalnym przedstawicielem kompsognatów, na co wskazuje niewyspecjalizowana budowa kończyn przednich. Czaszka jest masywna, jak na kompsognatyda i ma dość prostokątny kształt. Pokrycie ciała nie zachowało się, ale można przypuszczać, że huaxiagnathus był upierzony, podobnie jak jego krewniacy – większy sinokaliopteryks i nieco mniejszy sinozauropteryks, znane z tej samej formacji.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Hwang, S. H., Norrell, M. A., Qiang, J., Keqin, et. G. 2004. A large compsognathid from the Early Cretaceous Yixian Formation of China. Journal of Systematic Palaeontology 2(1):13-30.