Przejdź do zawartości

Instytut Systemów Inżynierii Elektrycznej Politechniki Łódzkiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Instytut Systemów Inżynierii Elektrycznej
Institute of Electrical Engineering Systems
Politechnika Łódzka
Ilustracja
Budynek Wydziału w którym mieści się Instytut Systemów Inżynierii Elektrycznej PŁ
Państwo

 Polska

Adres

ul. B. Stefanowskiego 18/22, 90-924 Łódź

Dyrektor

dr hab. Ryszard Pawlak, prof. PŁ

Położenie na mapie Łodzi
Mapa konturowa Łodzi, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Instytut Systemów Inżynierii Elektrycznej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Instytut Systemów Inżynierii Elektrycznej”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Instytut Systemów Inżynierii Elektrycznej”
Ziemia51°45′10,1″N 19°27′11,9″E/51,752800 19,453300
Strona internetowa

Instytut Systemów Inżynierii Elektrycznej Politechniki Łódzkiej – jeden z instytutów Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej.

Instytut przekształcony w ramach reorganizacji w 2012 z Instytutu Elektrotechniki Teoretycznej, Metrologii i Materiałoznawstwa prowadzi działalność naukowo-badawczą w dziedzinach: symulacji i modelowania obwodów nieliniowych, diagnostyki układów analogowych, materiałoznawstwa elektrotechnicznego, elektrotechnologii i systemów pomiarowych oraz dydaktyczną z zakresu: teorii obwodów i sygnałów, komputerowej analizy układów analogowych, teorii pola elektromagnetycznego, metrologii, fizyki i inżynierii materiałów.

Historia Instytutu[edytuj | edytuj kod]

W strukturze utworzonego w 1945 roku Wydziału Elektrycznego znalazły się m.in. Katedry Podstaw Elektrotechniki, Miernictwa Elektrycznego i Elektrotechniki Ogólnej, które w 1970 roku, już jako zakłady, zostały połączone w jeden instytut – Podstaw Elektrotechniki. Twórcą i pierwszym kierownikiem (do 1962) Katedry Podstaw Elektrotechniki, przekształconej w Zakład Elektrotechniki Teoretycznej, był prof. dr inż. Bolesław Konorski, naukowiec wybitnie zasłużony dla polskiej elektrotechniki, autor czterotomowej monografii z Podstaw Elektrotechniki, która była pierwszym w powojennej Polsce podręcznikiem akademickim w tej dziedzinie, stanowiąc źródło wiedzy dla wielu pokoleń studentów wydziałów elektrycznych większości polskich politechnik.

Zakładem kierowali następnie: prof. dr inż. Maciej Krakowski, doc. dr inż. Stefan Wojciechowski, prof. dr hab. inż. Michał Tadeusiewicz. Katedra Miernictwa Elektrycznego (późniejszy Zakład Metrologii Elektrycznej i Elektrotechniki Samochodowej) została utworzona przez prof. mgr. inż. Witolda Iwaszkiewicza. Wieloletnim kierownikiem Zakładu był prof. dr hab. inż. Zygmunt Kuśmierek, a następnie (do 2012 r.) dr hab. inż. Krzysztof Pacholski, prof. PŁ. Kierownikiem Katedry Elektrotechniki Ogólnej był prof. dr inż. Walenty Starczakow. W 1970 roku została ona przekształcona w Zespół Naukowo-Dydaktyczny Materiałoznawstwa, a następnie (w roku 1982) w Zakład Materiałoznawstwa i Elektrotechnologii. Zakładem kierował od 1970 do 2003 roku prof. dr inż. Jan Leszczyński, a następnie w latach 2003-2012 prof. dr hab. inż. Ryszard Pawlak. Dyrektorami Instytutu byli: prof. dr inż. Walenty Starczakow, doc. dr inż. Franciszek Lachowicz, doc. dr inż. Stefan Wojciechowski, prof. dr hab. inż. Franciszek Kostrubiec, prof. dr hab. inż. Zygmunt Kuśmierek, prof. dr hab. inż. Ryszard Pawlak.

W ramach reorganizacji jednostki w 2012 powstał Instytut Systemów Inżynierii Elektrycznej, w którym wydzielono dwa zakłady: Zakład Układów i Systemów Nieliniowych (na bazie Zakładu Elektrotechniki Teoretycznej) oraz Zakład Inżynierii Materiałowej i Systemów Pomiarowych (z połączenia pozostałych zakładów).

Struktura Instytutu[edytuj | edytuj kod]

Instytut składa się z dwóch zakładów:

  • Zakładu Układów i Systemów Nieliniowych – kierownik dr hab. inż. Stanisław Hałgas, prof. uczelni[1],
  • Zakładu Inżynierii Materiałowej i Systemów Pomiarowych – kierownik prof. dr hab. inż. Ryszard Pawlak[2].

Obszar działalności naukowo-badawcza i dydaktycznej[edytuj | edytuj kod]

Stanowisko lasera światłowodowego jednomodowego SPI G20

Zakład Układów i Systemów Nieliniowych

Tematyka prac naukowych prowadzonych w Zakładzie obejmuje:

  • analizę obwodów nieliniowych o wielu punktach równowagi,
  • komputerowe metody analizy i symulacji obwodów nieliniowych,
  • analizę stabilnościową układów elektronicznych,
  • numeryczną analizę obwodów dynamicznych,
  • diagnostykę i testowanie układów analogowych,
  • zastosowanie technik ewolucyjnych do analizy i diagnostyki układów elektronicznych,
  • metody drążenia danych,
  • metody korekcji wstępnej i końcowej systemów nieliniowych.

Zakład Inżynierii Materiałowej i Systemów Pomiarowych

Fotoogniwo wycięte wiązką promieniowania laserowego

Tematyka prac naukowych prowadzonych w Zakładzie obejmuje:

  • zagadnienia pomiaru mocy i energii elektrycznej, a także wartości skutecznej i średniej napięcia i prądu przy występowaniu wyższych harmonicznych,
  • opracowanie laserowych technologii ablacyjnych i łączeniowych,
  • zastosowania technologii laserowych w elektronice elastycznej i przewodzących materiałach transparentnych
  • metody charakteryzowania i pomiaru współczynników określających udział interharmonicznych i subharmonicznych w przebiegach prądowych i napięciowych,
  • metody cyfrowego przetwarzania sygnałów,
  • opracowanie czujników krzemowych do pomiaru różnych wielkości fizycznych,
  • modelowanie materiału ferromagnetycznego oraz opracowanie układu do wyznaczania quasistatycznych pętli histerezy magnetycznej,
  • badania materiałów nadprzewodzących wysokotemperaturowych i na bazie MgB2;
Kriostat do badań nadprzewodników MgB2 i ceramicznych wysokotemperaturowych
  • modyfikacje laserowe materiałów nadprzewodzących i magnetokalorycznych.
  • badania materiałów magnetycznych przy infraniskiej częstotliwości (0,01÷10 Hz),
  • prace interdyscyplinarne razem z Wydziałem Technologii i Marketingu Tekstyliów dotyczące m.in. warstw cienkich i ich modyfikacji laserowych.


Pracownicy Instytutu prowadzą zajęcia dydaktyczne z zakresu: teorii obwodów i sygnałów, komputerowej analizy układów analogowych, teorii pola elektromagnetycznego, metrologii, fizyki i inżynierii materiałów na Wydziałach: Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, Organizacji i Zarządzania, Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska oraz w Centrum Kształcenia Międzynarodowego (IFE). Działalność dydaktyczna Zakładu Układów i Systemów Nieliniowych obejmuje szeroki zakres tematyczny, na który składają się zarówno zagadnienia podstawowe z elektrotechniki i elektroniki, jak i zaawansowane koncepcje teorii obwodów nieliniowych i teorii pola elektromagnetycznego. Wszechstronnie omawiana jest tematyka dotycząca nowoczesnych metod komputerowej analizy obwodów, stanowiąca fundament projektowania układów elektronicznych, prezentowane są podstawowe koncepcje dotyczące sygnałów ciągłych i dyskretnych, a także systemów liniowych. Pracownicy Zakładu Inżynierii Materiałowej i Systemów Pomiarowych prowadzą dydaktykę w zakresie przedmiotów podstawowych: metrologii i fizyki ciała stałego oraz zaawansowanych systemów kontrolno-pomiarowych i mikroprocesorowych, technologii laserowych i nadprzewodnictwa.

W wydawnictwach centralnych pracownicy Instytutu opublikowali kilkanaście podręczników akademickich, wydali kilkadziesiąt skryptów oraz udostępnili studentom wiele materiałów dydaktycznych w formie elektronicznej.

Współpraca z uczelniami i otoczeniem biznesowym[edytuj | edytuj kod]

Instytut prowadzi działalność naukowo-badawczą w dziedzinach: symulacji i modelowania obwodów nieliniowych, diagnostyki układów analogowych, materiałoznawstwa elektrotechnicznego, elektrotechnologii i systemów pomiarowych. W Instytucie wykonano 38 doktoratów oraz 7 habilitacji. W wydawnictwach centralnych opublikowano 19 monografii naukowych i podręczników akademickich. Wyniki badań zamieszczono w kilkuset artykułach i referatach konferencyjnych. W Instytucie zrealizowano kilkadziesiąt grantów KBN, MNiSW, NCBiR, NCN oraz prac dla przemysłu. Pracownicy Instytutu zgłosili wiele nowatorskich rozwiązań technologicznych z dziedziny łączenia laserowego i innych technologii laserowych i nadprzewodnictwa. Dotychczas w Instytucie powstało ponad 30 patentów, wykonano też ponad 30 prac zamawianych.

Instytut współpracuje z zagranicznymi ośrodkami naukowymi w Szkocji, Szwecji i na Ukrainie, a także ośrodkami naukowymi w Polsce.

Naukowcy związani z Instytutem[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kierownictwo Zakładu UiSN. Strona WWW Instytutu Systemów Inżynierii Elektrycznej. [dostęp 2023-04-05].
  2. Kierownictow Zakładu IMiSP. Strona WWW Instytutu Systemów Inżynierii Elektrycznej. [dostęp 2014-11-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]