Przejdź do zawartości

Józef Kocjasz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Józef Kocjasz
Data i miejsce urodzenia

28 września 1919
Łódź

Data i miejsce śmierci

27 kwietnia 1987
Warszawa

Miejsce spoczynku

Cmentarz Komunalny Północny w Warszawie

Zawód, zajęcie

gimnastyk

Uczelnia

AWF Warszawa

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia PolskiZłoty Krzyż Zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej Złota odznaka „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”

Józef Kocjasz (ur. 28 września 1919 w Łodzi, zm. 27 kwietnia 1987 w Warszawie) – gimnastyk, działacz sportowy[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Józefa Kocjasza i Władysławy z domu Głaszcz – robotników w łódzkich fabrykach włókienniczych. W Łodzi ukończył naukę w szkole podstawowej i tam do września 1939 był robotnikiem w fabryce Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana. W tym czasie trenował w sekcji gimnastycznej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, gdzie również ukończył kurs przodowników gimnastyki. W 1940 został wywieziony przez Niemców na roboty przymusowe do Pölitz, gdzie pracował przy produkcji syntetycznej benzyny. Po powrocie do Łodzi w maju 1945 pracował jako spawacz w Państwowych Zakładach Przemysłu Bawełnianego. W 1948 został kierownikiem Wydziału Sportowego w Zarządzie Łódzkim Związku Walki Młodych. Był organizatorem sekcji gimnastycznej ZWM „Zryw”, gdzie pracował jako instruktor. W latach 1947–1958 studiował na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, jednocześnie pracując jako wykładowca Zakładu Gimnastyki. W 1958 uzyskał stopień magistra wychowania fizycznego, a w 1985 także stopień doktora nauk wychowania fizycznego, w oparciu o pracę „Badania nad rozwojem i ćwiczeniem koordynacji równoważnej” (promotor: Eugeniusz Geblewicz). Zainteresowania naukowe Kocjasza koncentrowały się na ćwiczeniach koordynacji równoważnej. Opublikował kilkadziesiąt artykułów oraz kilka opracowań książkowych[1].

Kocjasz ponadto był racjonalizatorem i autorem patentów 116 przyrządów gimnastycznych, trenerem gimnastyki sportowej w CWKS i w stołecznym Klubie Sportowym „Ogniwo” oraz AZS AWF. Pracował również z dziećmi i młodzieżą w warszawskim Pałacu Młodzieży oraz z dorosłymi w TKKF. Współpracował także z kadrą olimpijską w ośrodkach przygotowań olimpijskich oraz był sędzią państwowym w gimnastyce sportowej. Należał do Zarządu Polskiego Związku Gimnastycznego[1].

Został pochowany na Cmentarzu Północnym w Warszawie[1].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • „Atlas ćwiczeń fizycznych” (1971),
  • „Atlas przyborów, przyrządów i urządzeń terenowych dla potrzeb wychowania fizycznego i sportu” (1984),
  • „Przewodnik ćwiczeń gimnastycznych od A do Z” (1984)[1].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Barański K., Andrzej Mazur A., Józef Kocjasz (1919–1987), w: Słownik biograficzny pracowników CIWF i AWF, t. I. red. K. Hądzelek i A. Mazur, Warszawa 2000, s. 47–48.