Józef Niemiński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Józef Niemiński
Joseph Ignatius Nieminski
biskup
Kraj działania

Kanada

Data i miejsce urodzenia

22 maja 1926
Hazleton

Data i miejsce śmierci

20 września 1992
Toronto

Miejsce pochówku

Katedra Świętego Ducha w Warszawie

proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Toronto (PNKK)
Okres sprawowania

1947-1992

biskup diecezji kanadyjskiej PNKK
Okres sprawowania

1968-1992

Wyznanie

polskokatolicyzm

Kościół

PNKK

Inkardynacja

Diecezja kanadyjska PNKK

Prezbiterat

5 lipca 1946

Nominacja biskupia

1967

Sakra biskupia

26 czerwca 1968

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

26 czerwca 1968

Miejscowość

Scranton

Miejsce

Katedra św. Stanisława w Scranton

Konsekrator

Leon Grochowski

Współkonsekratorzy

Tadeusz Zieliński
Józef Sołtysiak

Józef Ignacy Niemiński (en. Joseph Ignatius Nieminski, ur. 22 maja 1926 w Hazleton, zm. 20 września 1992 w Toronto) – amerykański duchowny polskiego pochodzenia, doktor teologii, biskup diecezji kanadyjskiej PNKK w latach 1968-1992.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Józef Niemiński urodził się w Pensylawanii, w rodzinie polonijnej silnie związanej z ruchem polskokatolickim. Ojciec przyszłego biskupa, Ignacy Niemiński, był świeckim działaczem PNKK, jednym z założycieli parafii narodowej św. Jana Chrzciciela w Hazleton[1].

Od 1938 Józef Niemiński mieszkał w Scranton, gdzie znalazł się pod opieką biskupa Jana Misiaszka. Tam ukończył szkołę średnią i politechniczną. W okresie nauki pracował w biurze gazety The Scranton Times. Podobnie jak jego rodzice był aktywny w życiu kościelnym. Udzielał się jako ministrant w parafii katedralnej św. Stanisława, należał do Stowarzyszenia Obrońców Wiary i Towarzystwa Zmartwychwstania. Po uzyskaniu pełnoletności wstąpił do seminarium duchownego PNKK. Po jego ukończeniu, 5 lipca 1946 przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Franciszka Hodura.

Początkowo pracował jako wikariusz parafii katedralnej Matki Boskiej Różańcowej w Buffalo. W 1947 został oddelegowany przez biskupa Jana Jasińskiego do Kanady, gdzie objął probostwo w parafii św. Jana Chrzciciela w Toronto. W ramach prowadzonej przez siebie misji współorganizował parafie PNNK w: Hamilton, Montrealu, Oshawa, Oakville, Scarborough i Walland. W 1958 został mianowany członkiem Rady Głównej PNKK, w 1961 - administratorem senioratu kanadyjskiego diecezji Buffalo-Pittsburgh. W 1967 na XII Synodzie PNKK w Manchester został wybrany, a w 1968 konsekrowany w Scranton pierwszym biskupem diecezji kanadyjskiej PNKK.

Od 1953 Józef Niemiński uzupełniał wykształcenie akademickie. Studiował filozofię, teologię, historię starożytną i grekę klasyczną na University College i Anglican Trinity College w Toronto. Odbył także studia z zakresu teologii starokatolickiej w Warszawie. W 1981 na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej uzyskał stopień naukowy doktora na podstawie dysertacji o biskupie Leonie Grochowskim.

Od 1957 aktywnie uczestniczył w kontaktach PNKK z innymi wyznaniami. Brał kilkakrotnie udział w Międzynarodowym Kongresie Starokatolików i zebraniach Międzynarodowej Konferencji Biskupów Starokatolickich. Reprezentował PNKK w rozmowach z Kościołami anglikańskimi i Kościołem katolickim, a dotyczących nawiązania interkomunii. W 1983 uczestniczył w obradach Światowej Rady Kościołów w Vancouver, a w 1984 jako pierwszy biskup PNKK odbył oficjalne spotkanie z papieżem, gdy ten w ramach swojej podróży apostolskiej odwiedził Kanadę.

W czasie sprawowania urzędu biskupa, Józef Niemiński wielokrotnie odwiedzał Polskę. Utrzymywał przyjazne relacje z Kościołem Polskokatolickim i jego duchownymi. Brał udział w wielu uroczystościach organizowanych przez Kościół Polskokatolicki i wizytował jego parafie.

Zmarł w 1992 po długiej chorobie. Urna z prochami Józefa Niemińskiego pochowana jest w katedrze polskokatolickiej Świętego Ducha w Warszawie[2]. Grób biskupa znajduje się także na cmentarzu PNKK w Scranton[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Richard Mullen: Jubileusz 40-lecia święceń kapłańskich Bpa dr. Józefa Niemińskiego Ordynariusza Diecezji Kanadyjskiej Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego. polskokatolicki.pl, 6 września 1986. [dostęp 2021-12-15]. (pol.).
  2. Tadeusz Majewski: Mowa pożegnalna Pierwszego Biskupa Kościoła Polskokatolickiego w Polsce bpa Tadeusza R. Majewskiego. polskokatolicki.pl, 12 października 1992. [dostęp 2021-12-15]. (pol.).
  3. Rev Joseph I Nieminski. findagrave.com, 25 listopada 2012. [dostęp 2021-12-16]. (ang.).