Przejdź do zawartości

Jaskinia Deszczowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jaskinia Deszczowa
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Położenie

Góra Popielowa, Skały Kroczyckie

Właściciel

prywatny

Długość

17 m

Deniwelacja

3

Wysokość otworów

ok. 355 m n.p.m.

Ekspozycja otworów

ku NNE

Kod

J.Cz.III-06.24

Położenie na mapie gminy Kroczyce
Mapa konturowa gminy Kroczyce, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Jaskinia Deszczowa”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Jaskinia Deszczowa”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Jaskinia Deszczowa”
Położenie na mapie powiatu zawierciańskiego
Mapa konturowa powiatu zawierciańskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Jaskinia Deszczowa”
Ziemia50°35′19″N 19°32′28″E/50,588611 19,541111
Strona internetowa

Jaskinia Deszczowa lub Schronisko w Skałach Kroczyckich II – jaskinia na wzgórzu Góra Popielowa na Wyżynie Częstochowskiej będącej częścią Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej[1]. Znajduje się w miejscowości Kroczyce w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce[2].

Opis obiektu[edytuj | edytuj kod]

Jaskinia znajduje się w północnej części skał Góry Popielowej. Ma otwór na wysokości względnej około 35 m nad dnem doliny. Jej duży otwór wejściowy znajduje się u podstawy wapiennej skały, na jej szczelinie ciosowej. Otwór ma wysokość około 8 m i szerokość 2 m u podstawy. Za nim znajduje się strome zejście w dół i 3-metrowej wysokości próg. Dół i próg powstał w wyniku wybrania namuliska przez archeologów, którzy prowadzili tutaj badania. Pierwotnie otwór wejściowy do jaskini był o połowę niższy[1].

Za wysokim progiem jest 5-metrowej długości, dość obszerny korytarz o namulisku piaszczysto-wapienno-próchnicznym. Na jego końcu są dwa niewielkie okienka. Jedno znajduje się wysoko w stropie i jest trudno dostępne, drugie na wprost korytarza. Ciągną się za nimi ciasne i regularnie myte korytarzyki. Ich dno to skalisty spąg bez namuliska, za to na ścianach znajdują się szczątkowe formy naciekowe: języczkowate draperie i polewy[1].

Oświetlone ściany przy otworze wejściowym porastają mszaki, porosty i paprocie: zanokcica skalna i paprotnica krucha. Ze zwierząt występują nielicznie pająki z rodzaju Meta. W 2013 r. Ratajczak i in. znaleźli w jaskini kości suhaka stepowego Saiga tatarica[1].

Historia poznania i dokumentacji[edytuj | edytuj kod]

Obiekt po raz pierwszy opisał Kazimierz Kowalski w 1949 roku, nadając mu nazwę Schronisko w Skałach Kroczyckich II[3]. W 1980 r. zmierzyli go K. Mazik i Z. Lorek. Plan sporządził K. Mazik[1]. W 2013 r. K. Mazik umieścił jaskinię w spisie jaskiń pod nazwą Jaskinia Deszczowa Dolna[4].

W latach 1989–1997 jaskinia była badana przez archeologów pod kierownictwem Krzysztofa Cyrka. Przebadali namulisko przy otworze wejściowym oraz w głównym korytarzu. Znaleźli w nim trzy warstwy kulturowe ze środkowego paleolitu oraz trzy z końcowego okresu paleolitu (starsza epoka kamienia, epoka kamienia łupanego). Badania sondażowe w latach 2004–2011 wykazały, że nieprzebadane namulisko w tylnej części korytarza jest rozgrzebywane i ulega niszczeniu. W związku z tym w 2011 r. wykonano jego sondażowe badanie. Znaleziono bardzo liczne szczątki zwierząt, zwłaszcza gryzoni, fragment żuchwy lisa polarnego ze śladami ognia i śladami obróbki, okruchy krzemienne, fragmenty naczyń ceramicznych. Naukowcy twierdzą, że wskazują one na krótkotrwałe pobyty w jaskini ludzi w okresie wczesnego holocenu, neolitu i w okresie wczesnego średniowiecza. Z okresu średniowiecza pochodzą ślady ogniska. W najwyższej, próchnicznej, współczesnej warstwie namuliska znaleziono fragmenty wypalonego z białej glinki kaolinowej naczynia z ornamentem stempelkowym i rytym. Takie naczynia wykonywano w wieku XVII–XVIII[5].

Tuż obok otworu jaskini Deszczowej (w odległości około 5 m na zachód) znajduje się Schronisko w Krużganku. W Górze Popielowej znajduje się jeszcze kilka innych jaskiń i schronisk: Jaskinia Kroczycka, Kopalnia Kalcytu w Popielowej Górze Pierwsza, Kopalnia Kalcytu w Popielowej Górze Druga, Schronisko na Tarasie Popielowej Góry Pierwsze, Schronisko Okopcone, Schronisko Przelotowe w Popielowej Górze, Schronisko Troglobiontów, Szczelina w Popielowej Górze[6].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Jerzy Zygmunt, Jaskinia Deszczowa, [w:] Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2019-08-18].
  2. Geoportal. Mapa lotnicza [online] [dostęp 2019-08-15].
  3. Kazimierz Kowalski, Jaskinie Polski, t. 1, Warszawa: Państwowe Muzeum Archeologiczne, 1951.
  4. K. Mazik, Historia dokumentacji jaskiń Skał Kroczyckich. [W:] Materiały 47 Sympozjum Speleologicznego: Olsztyn, 2013, 55-64, 17-20.10.
  5. Wyniki badań wykopaliskowych w Jaskini nad Bramą Słupską w Kostkowicach oraz w Jaskini Deszczowej w Kroczycach, województwo śląskie, [w:] Badania archeologiczne na Górnym Śląsku i ziemiach pogranicznych w latach 2011–2012 [online] [dostęp 2019-08-18].
  6. Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny [dostęp 2019-04-28].