Jerzy Józef Sobczak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jerzy Józef Sobczak
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1952
Jasło

Tytuł naukowy

profesor nauk technicznych[1]

Alma Mater

Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Techniczny w Sankt Petersburgu

Stanowisko

profesor zwyczajny, Dyrektor Instytutu Odlewnictwa

Jerzy Józef Sobczak (ur. 1952 w Jaśle) – polski metalurg, profesor nauk technicznych, specjalista w zakresie odlewnictwa, technologii budowy maszyn oraz technologii stopów metali nieżelaznych i inżynierii materiałowej, szczególnie materiałów kompozytowych. Laureat nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe oraz naukowo-techniczne. Pracownik naukowy Akademii Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie i Instytutu Odlewnictwa, gdzie pełnił też funkcję dyrektora[1].

Kierunki działalności naukowej i specjalności: odlewnictwo, specjalne techniki wytwarzania, teoria i praktyka kompozytów metalowych, synteza stopów, specjalne sposoby odlewania, technologie zaawansowane (high-tech)[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studia wyższe ukończył z wyróżnieniem w 1978 roku w Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Uniwersytecie Technicznym w Sankt Petersburgu. Stopień doktora zdobył w Uniwersytecie Technicznym w Sankt Petersburgu, natomiast stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie budowy i eksploatacji maszyn uzyskał w 1993 roku w Politechnice Poznańskiej. W roku 2002 uzyskał tytuł profesora nauk technicznych. Od początku swojej kariery zawodowej jest związany z Instytutem Odlewnictwa w Krakowie, uczestnicząc w realizacji projektów strategicznych, zamawianych, badawczo-rozwojowych i celowych na rzecz polskiego i światowego przemysłu odlewniczego. Pracownik naukowy Instytutu Transportu Samochodowego (2001-2007), były doradca dyrektora ds. naukowych. Od 2007 roku pełni funkcję dyrektora Instytutu Odlewnictwa w Krakowie.

Współpracuje z ośrodkami badawczymi w Europie, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Był profesorem wizytującym w University of Wisconsin, Osaka University, Tohoku University, stypendystą ONZ-UNIDO oraz Polish American Joint Fund named after Maria Skłodowska-Curie, stypendystą Ministry of Science, Culture and Sport of Japan, wielokrotnym członkiem komitetów naukowych konferencji krajowych i zagranicznych. Poza działalnością naukową działa w stowarzyszeniach i organizacjach zawodowych oraz technicznych. Jest członkiem Rady Głównej Instytutów Badawczych (przewodniczącym Komisji Polityki Naukowej), członkiem z wyboru Komitetu Metalurgii oraz Komitetu Nauki o Materiałach PAN (przewodniczącym Zespołu Kompozytów), Vice Prezesem STOP, Zespołu ds. Nagród MNiSW, Małopolskiej Rady Innowacji, Rady Naukowej Instytutu Metalurgii I Inżynierii Materiałowej PAN w Krakowie, Instytutu Zaawansowanych Technologii Wytwarzania (wiceprzewodniczący) oraz Instytutu Transportu Samochodowego (do 2012) a także członkiem TMS Minerals, Metals, Materials, American Society of Metals (ASM), International Community for Composite Engineering (ICCE) oraz American Foundry Society. Jest również członkiem Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego.

Dorobek naukowy i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Jest autorem i współautorem 43 książek i skryptów w wersji polsko- i anglojęzycznej, ponad 490 publikacji technicznych i naukowych w czasopismach naukowych w Polsce i za granicą oraz opracowań przemysłowych i wdrożeniowych. Twórca i współtwórca 12 patentów i wzorów użytkowych. Laureat nagród oraz medali, w tym nagrody MNiSW za wybitne osiągnięcia naukowe i techniczne „Mistrz Nauki Polskiej" (grudzień, 2012), Złotego Krzyża Zasługi nadanego przez Prezydenta RP (wrzesień, 2011), Krzyża Oficerskiego Orderu Wynalazczości nadanego przez Najwyższą Komisję Odznaczeń Królestwa Belgii (listopad, 2008), Złotego Medalu z Wyróżnieniem Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów (czerwiec, 2008), Medalu Stowarzyszenia Wynalazców i Producentów Francuskich (maj, 2008), Złotego Medalu z wyróżnieniem 56 Światowych Targów Wynalazczości Badań Naukowych Nowych Technik Brussels EUREKA (2007).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Prof. dr hab. inż. Jerzy Józef Sobczak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2020-03-24].