Jewel Tower

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jewel Tower
Ilustracja
Wieża w 2001 roku
Państwo

 Wielka Brytania

Miejscowość

Londyn

Architekt

Henry Yevele
Hugh Herland

Inwestor

Edward III

Kondygnacje

3

Rozpoczęcie budowy

1365

Ukończenie budowy

1366

Ważniejsze przebudowy

1717–1718
1948

Właściciel

English Heritage

Plan budynku
Plan budynku
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Jewel Tower”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Jewel Tower”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Jewel Tower”
Ziemia51°29′54″N 0°07′35″W/51,498333 -0,126389
Strona internetowa

Jewel Tower – XIV-wieczna wieża stanowiąca fragment kompleksu Pałacu Westminsterskiego, położona w centrum Londynu, na lewym brzegu Tamizy. Została wzniesiona w latach 1365–1366. Początkowo służyła jako magazyn dla królewskich kosztowności oraz okazjonalnie jako więzienie. Od XVI wieku była siedzibą urzędów związanych z funkcjonowaniem Izby Lordów oraz Izby Gmin. Jako jeden z niewielu elementów przetrwała pożar Pałacu Westminsterskiego w 1834 roku. Została częściowo zniszczona podczas II wojny światowej. Od 1948 roku mieści się w niej muzeum. Obecnie jest zarządzana przez organizację English Heritage. Jest wpisana na listę zabytków I klasy[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieża jest jedną z pozostałości po średniowiecznym Pałacu Westminsterskim, od XI do XVI wieku służącym jako siedziba angielskich władców, zniszczonym podczas pożaru z 1834 roku[2]. Została zbudowana w latach 1365–1366, w najdalej na południe wysuniętej części pałacu. Od wschodu przylegały do niej królewskie ogrody, zaś od południa i zachodu chroniła ją fosa[2]. Głównymi architektami wieży byli Henry Yevele oraz Hugh Herland[2]. Teren pod jej budowę pozyskano poprzez zagrabienie części ziem należących do Opactwa Westminsterskiego, co wywołało zaniepokojenie mnichów[2]. Ponadto, zbudowanie tego obiektu uniemożliwiło im korzystanie z drogi, którą dotychczas przedostawali się do młynu wodnego (własności opactwa), oraz którą przechodziły świąteczne procesje. O konflikcie, jaki narodził się w ten sposób między opactwem a Williamem Usshbornem, zarządcą pałacu królewskiego, wzmiankuje powstała w XV wieku Czarna Księga[3].

Podstawowym celem budowy i utrzymywania wieży było przechowywanie cennych przedmiotów należących do rodziny królewskiej[2]. Parter był wykorzystywany w celach administracyjnych, zaś na piętrze pierwszym i drugim umieszczono kosztowności. Najcenniejsze przedmioty były prawdopodobnie magazynowane na drugim piętrze, chronionym podwójnymi[2], żelaznymi drzwiami[4]. W 1450 roku jedno z pomieszczeń znajdujących się w wieży stało się więzieniem dla oskarżonego o zdradę Williama de la Pole, hrabiego Suffolk, przewiezionego w to miejsce z londyńskiej Tower[5].

W 1512 roku część Pałacu Westminsterskiego spłonęła w pożarze, zaś siedemnaście lat później Henryk VIII Tudor przeniósł swoją siedzibę do pałacu Whitehall[2]. Jewel Tower zaczęła z tego powodu tracić na znaczeniu. Według spisu z 1547 roku przechowywano w niej ubrania, meble, pościel, stoły do gry, czy wreszcie lalki używane przez córki Henryka VIII, Marię i Elżbietę[2].

W 1600 roku wieża została przekazana w ręce urzędnika zajmującego się rejestrowaniem posiedzeń Izby Lordów (Clerk of the Parliaments). Przy jej wschodniej ścianie wzniesiono wówczas drewniany budynek służący jako mieszkanie dla klerka. Parter wieży przekształcono w kuchnię, zaś na pierwszym piętrze zorganizowano archiwum, w którym przechowywano akta Izby Lordów oraz księgi protokołów z jej posiedzeń[2]. W 1621 roku do jednego z pomieszczeń na pierwszym piętrze wbudowano ceglany strop, będący środkiem zapobiegawczym przed rozprzestrzenianiem się pożaru. W 1649 roku, z nieznanych powodów, wieża przeszła na krótko w posiadanie protokolanta Izby Gmin, by w 1660 roku powrócić znów pod zarząd Izby Lordów[2].

Stan techniczny obiektu wraz z upływem kolejnych dziesięcioleci stawał się coraz gorszy, przez co na początku XVIII wieku niemożliwe stało się swobodne korzystanie z archiwum na pierwszym piętrze. Z tego względu w latach 1717–1718 przeprowadzono gruntowny remont budowli[2]. W murze wybito nowe okna. Wszystkie wnęki okienne zyskały ceglane parapety i obramowania wykonane z wapienia sprowadzonego z wyspy Portland. Wnętrze wyposażono natomiast w nowe regały służące przechowywaniu dokumentów[2]. Remont umożliwił też przekształcenie w archiwum drugiego piętra. Jednym z architektów pracujących przy remoncie był Nicholas Hawksmoor[2].

Przedstawiający wieżę rysunek z 1807 roku

Kolejne naprawy z powodu braku środków były stopniowo przeprowadzane na przestrzeni całego XVIII wieku. W 1726 roku wzniesiono ceglany mur odgradzający od siebie dwa pomieszczenia drugiego piętra, co było kolejnym środkiem przeciwpożarowym[2]. W 1753 roku pierwsze piętro otrzymało z kolei kamienny strop. W 1834 roku, gdy wybuchł pożar Pałacu Westminsterskiego, wieża ocalała dzięki położeniu w nieznacznej izolacji względem reszty budowli. Przetrwały również wszystkie zgromadzone w niej akta Izby Lordów, podczas gdy dokumenty Izby Gmin, przechowywane w głównej części pałacu, uległy całkowitemu zniszczeniu[2]. W 1864 roku, po odbudowaniu pałacu, wszystkie akta przechowywane w Jewel Tower zostały przeniesione do nowo powstałej Victoria Tower[2].

W 1869 roku wieża przeszła w posiadanie Komisji Handlu. Podczas gdy parter i pierwsze piętro służyły do przeprowadzania badań i testów, na drugim piętrze zorganizowano archiwum[2]. Wraz z pogarszaniem się stanu budowli oraz wzrostem natężenia ruchu ulicznego w jej okolicy, dokonywanie pomiarów istotnych przy prowadzonych badaniach stało się niemożliwe[2]. W latach 20. XX wieku większość aparatury została przeniesiona do Teddington pod Londynem, a w 1938 roku komisja zaprzestała użytkowania wieży[2].

W maju 1941 roku dach wieży został doszczętnie zniszczony przez bomby zapalające. W 1948 roku wieżę odremontowano, zaś w jej wnętrzu zorganizowano wystawę przedstawiającą przedmioty odnalezione podczas badań archeologicznych na obszarze Londynu[2]. W latach 90. XX wieku dotychczasowe ekspozycje zostały zastąpione przez wystawę poświęconą instytucji Parlamentu. W 1987 roku wieża, wraz z całym Pałacem Westminsterskim, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO[6]. W 2013 roku ponownie przekształcono jej wnętrze[2]. Od tego czasu funkcjonuje w niej muzeum poświęcone bezpośrednio jej historii i urzędom, które na przestrzeni kilku stuleci miały w niej swoje siedziby[2].

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Wieża została wzniesiona na planie litery „L”, ze skał wapiennych sprowadzonych z Kentu[7]. Parapety i fragmenty stropów wykonano z cegieł. Każde piętro składa się z jednego dużego, prostokątnego pomieszczenia oraz małego pokoju umieszczonego w bocznej wieżyczce wychodzącej ku wschodowi[7]. Parter ma sklepienie żebrowe, ozdobione ornamentami roślinnymi i zwierzęcymi[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jewel Tower. London History Group. [dostęp 2017-07-11]. (ang.).
  2. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v History of the Jewel Tower. English Heritage. [dostęp 2017-07-11]. (ang.).
  3. Divine Retribution at the Jewel Tower, Westminster. English Heritage. [dostęp 2017-07-11]. (ang.).
  4. David Ross: The Jewel Tower. Britain Express. [dostęp 2017-07-11]. (ang.).
  5. Jewel Tower. Hidden London. [dostęp 2017-07-11]. (ang.).
  6. Significance of the Jewel Tower. English Heritage. [dostęp 2017-07-11]. (ang.).
  7. a b c Description of the Jewel Tower. English Heritage. [dostęp 2017-07-11]. (ang.).