Przejdź do zawartości

Jezioro Czarne (powiat lęborski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Czarne
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Polska

Lokalizacja

województwo pomorskie, powiat lęborski, gmina Wicko

Morfometria
Powierzchnia

9,28 ha[1]

Położenie na mapie gminy Wicko
Mapa konturowa gminy Wicko, blisko centrum na prawo u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Czarne”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Czarne”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Czarne”
Położenie na mapie powiatu lęborskiego
Mapa konturowa powiatu lęborskiego, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Czarne”
Ziemia54°43′24,708″N 17°39′33,865″E/54,723530 17,659407

Jezioro Czarne (kaszb. Jezoro Czôrné) – małe śródleśne jezioro na Pobrzeżu Kaszubskim na południowy wschód od Łeby, w gminie Wicko, pomiędzy wsiami Szczenurze i Roszczyce, w leśnictwie Szczenurze[2].

Jezioro Czarne znajduje się w samym środku szczenurskich lasów z przeważającym udziałem sosny. Jezioro o powierzchni 9,28 ha wyróżnia się pod względem czystości, ze względu na bardzo kwaśne dno. Niskie pH wody w zbiorniku zabezpiecza też jezioro przez procesem eutrofizacji, czyli procesem zarastania jeziora, który często jest zmorą żyźniejszych wód stojących[1].

Z powodu zakazu wjazdu samochodem do lasu zalecane są wycieczki rowerowe. Z Nowęcina jest to około 8 km przez Szczenurze lub Sarbsk.

Jezioro Czarne służyło przez jakiś czas służbom leśnym jako miejsce spławiania drewna po wiatrołomach, jakie nawiedziły Nadleśnictwo Lębork w latach dziewięćdziesiątych XX w. Drewno przelegujące (konserwowane) w wodach jeziora po wyłowieniu trafiało na rynek bez pogorszenia jego jakości[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Czar prysł. Nadleśnictwo Lębork, 2018-09-21. [dostęp 2021-03-16].
  2. Jezioro Czarne (kaszb. Jezoro Czôrné). [w:] Wikimapia [on-line]. [dostęp 2021-03-16]. (pol.).