Przejdź do zawartości

Jishiyu songjiang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jishiyu songjiang
Lin et Li, 2023
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

pająki wyższe

Rodzina

lejkowcowate

Rodzaj

Jishiyu

Gatunek

Jishiyu songjiang

Jishiyu songjianggatunek pająka z rodziny lejkowcowatych, jedyny z monotypowego rodzaju Jishiyu.

Rodzaj i gatunek typowy opisane zostały po raz pierwszy w 2023 roku przez Lin Yejie i Li Shuqianga[1][2] na łamach Zoological Systematics. Opisu dokonano na podstawie pojedynczego samca odłowionego w 2018 roku na górze Jizu w Binchuang w chińskim Dali. Nazwa rodzajowa, jak i epitet gatunkowy pochodzą od postaci wyrzutków z XIV-wiecznej powieści chińskiej Opowieści znad brzegów rzek[1].

Pająk osiągający 7 mm długości ciała przy karapaksie długości 3,5 mm i szerokości 2,6 mm oraz opistosomie (odwłoku) długości 3,5 mm i szerokości 2,3 mm. Ubarwienie karapaksu jest brązowe, wpadające w czerń. Czarne, czarno oszczecinione szczękoczułki mają po cztery zęby na krawędziach przednich i tylnych. Warga dolna i szczęki są brązowe do czarnych. Barwa sternum jest brązowa. Kolejność par odnóży od najdłuższej do najkrótszej to: IV, I, II, III. Pierwsza ich para cechuje się rozszerzonymi nasadami ud. Kolorystyka odnóży jest rudobrązowa z czarnymi szczecinkami. Owalnego kształtu opistosoma ma ubarwienie czarne, na grzbiecie z białym nakrapianiem, na spodzie z białym wzorem. Zaopatrzona jest w szeroki stożeczek. Krótkie kądziołki przędne są białe; jest ich sześć. Nogogłaszczki samca mają pozbawione apofiz udo i rzepkę, gruszkowate cymbium, goleń o trójkątnej apofizie prolateralnej i tęgiej, rozwidlonej apofizie retrolateralnej, tegulum z dłuższą niż szeroką apofizą tegularną, podzielony na dwie części konduktor oraz szeroki, pasmowaty, biorący początek na godzinie 8:30, u szczytu silnie zakrzywiony i tak szeroki jak u podstawy embolus z rowkiem przez całą długość[1].

Gatunek występujący endemicznie w Chinach, znany tylko z lokalizacji typowej w Junnanie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Lin Y. J., Li S. Q., Pham D. S.. Taxonomic notes on some spider species (Arachnida: Araneae) from China and Vietnam. „Zoological Systematics”. 48 (1), s. 1-99, 2023. DOI: 10.11865/zs.2023101. 
  2. Gen. Jishiyu Lin & Li, 2023. [w:] World Spider Catalog Version 21.5 [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2023-05-05].