Kaczyńscy herbu Pomian

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Pomian

Kaczyńscy herbu Pomianpolska rodzina szlachecka pochodząca z Mazowsza[1].

Etymologia nazwiska[edytuj | edytuj kod]

Kaczyńscy swoje nazwisko wzięli od gniazda rodowego o nazwie Kaczyn (Kaczyno), obecnie zlokalizowanego w województwie podlaskim i podzielonego na Kaczyn-Herbasy i Stary Kaczyn[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kaczyńscy są starą polską rodziną wywodzącą się z historycznego północnego Mazowsza. Jednymi z pierwszych znanych członków byli Jan Kaczyński pojawiający się w dokumentach z 1424 roku, a także jego syn Mikołaj Kaczyński z 1469 roku[1].

Inny Kaczyński o imieniu Paweł dostał w 1462 roku od księcia mazowieckiego, Konrada III Rudego, przywilej na prawo zastawu pewnych gruntów we wsi Kaczyno dla Piotra z Kaczyna, syna Pomiana. Syn tego Piotra o imieniu Jan, a jego synowie; Piotr Stefan Kaczyński (1484 r.) oraz Mikołaj Kaczyński (1492 r.), są cytowani w aktach łomżyńskich i wiskich. Mikołaj pozostawił syna Stanisława, występującego w dokumentach z 1551 roku. Stanisław natomiast Andrzeja, dziedzica dóbr Kaczyno-Tobolice (obecnie Tobolice), ożenionego z Zofią Korczakowską w 1609 roku i Piotra, ożenionego z Zofią Gerwatowską w 1574 roku[1].

Z dokumentów znane są imiona kolejnych przedstawicieli Kaczyńskich; Tomasza i Andrzeja, dziedziców wsi Kaczyno Stare (Kaczyn Stary) z 1604 roku[1].

W 1675 roku inny już Tomasz wziął ślub z Marianną Strzemieczną[1].

Jan, Ludwik, Szymon, Tomasz i Wojciech Kaczyńscy z ziemi nurskiej, a Adam Kaczyński z ziemi zakroczymskiej podpisali elekcję Augusta II Mocnego w 1697 roku[1].

Do bezpośrednich potomków rodziny Kaczyńskich należą również Lech Kaczyński (były Prezydent RP) i Jarosław Kaczyński (były Premier RP)[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Uruski 1909 ↓, s. 135.
  2. Minakowski i a ↓, Linki zewnętrzne.
  3. Minakowski i b ↓, Linki zewnętrzne.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]