Kaktus (system rozpoznawczo-zakłócający)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
SRZ KAKTUS-MO
Ilustracja
Dane podstawowe
Producent

Wojskowy Instytut Łączności

Typ

system rozpoznawczo-zakłócający

Przeznaczenie

walka elektroniczna

Historia
Lata produkcji

2007-2010

Dane techniczne
Pasmo

HF, VHF, UHF

Częstotliwość

1–3000 MHz

Platforma

kołowo-kontenerowa

Użytkownicy
 Polska

System Rozpoznawczo-Zakłócający KAKTUS – naziemny system rozpoznawczo-zakłócający, przeznaczonych do prowadzenia walki elektronicznej w zakresie rozpoznania elektronicznego (ESM) i przeciwdziałania elektronicznego (ECM).

Historia rozwoju[edytuj | edytuj kod]

Prototypowy zestaw KAKTUS w wersji KAKTUS-MO (moduł operacyjny) został opracowany w latach 2007–2010, przez konsorcjum w składzie: Instytut Komunikacji Wydziału Elektroniki WAT, Wojskowego Instytutu Łączności oraz firm WITPiS, KenBIT, Thales, Rodhe&Schwartz, Bonn Elektronik, Poynting, Transbit, WAREL, Jelcz S.A. oraz WZM S.A. Celem programu było skonstruowanie nowoczesnego zautomatyzowanego systemu do prowadzenia walki elektronicznej (WE) przez bataliony WE na szczeblu operacyjnym w zakresie HF (1-30 MHz) i na szczeblu taktycznym w zakresie HF, VHF, UHF (1–3000 MHz). System spełnia wymagania współczesnego pola walki, standardy NATO spełnia wymogi interoperacyjności z zautomatyzowanymi systemami dowodzenia używanymi w Wojsku Polskim oraz z wojsk NATO[1][2][3].

W 2017 roku rozpoczęto postępowanie na opracowanie i dostawę dwóch seryjnych systemów rozpoznawczo-zakłócających Kaktus MO dla Sił Zbrojnych RP[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Zautomatyzowany system rozpoznawczo-zakłócający KAKTUS-MO przeznaczony jest do prowadzenia walki elektronicznej w zakresie ESM i ECM. Zadania rozpoznawcze polegają na gromadzeniu informacji o składzie i dyslokacji ugrupowania przeciwnika, a także sposobie ich działań. W zakresie przeciwdziałania system KAKTUS przeznaczony jest do prowadzenia ofensywnych działań elektronicznych polegających na emitowaniu zakłócającej energii elektromagnetycznej na częstotliwościach pracy urządzeń odbiorczych przeciwnika. System zapewnia współpracę z Zautomatyzowanym Systemem Dowodzenia Wojsk Lądowych oraz interoperacyjność z analogicznymi systemami dowodzenia NATO[4][3][5].

Skład modułu[edytuj | edytuj kod]

W skład pojedynczego systemu KAKTUS-MO wchodzi[6][5][7]:

  • Wóz Dowodzenia Walką Elektroniczną szczebla operacyjnego
  • Wóz Analizy
  • cztery sztuki namiernika radiowego zakresu HF
  • cztery sztuki stacji zakłóceń HF
  • sześciu sztuk Aparatowni Radioodbiorczej

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. System Kaktus dla armii. WZE liderem konsorcjum [online], defence24.pl [dostęp 2020-11-22].
  2. a b Szymon Trybuchowicz, Umowa na serwis systemu Kaktus MO [online], Frag Out! Magazine, 21 kwietnia 2021 [dostęp 2021-05-04] (pol.).
  3. a b Serwis systemu Kaktus [online], Wydawnictwo militarne ZBIAM, 4 lipca 2018 [dostęp 2020-11-22] (pol.).
  4. Wojsko zamawia system walki elektronicznej KAKTUS [online], defence24.pl [dostęp 2020-11-22].
  5. a b Drugie podejście do systemu rozpoznawczo-zakłócającego KAKTUS-MO [online], defence24.pl [dostęp 2020-11-22].
  6. Walka Elektroniczna – niechciane dziecko polskiej armii [ANALIZA] [online], defence24.pl [dostęp 2020-11-22] [zarchiwizowane z adresu 2020-10-25].
  7. WOJSKOWY INSTYTUT Łączności -Zautomatyzowany System Rozpoznawczo-Zakłócający architektura i przeznaczenie [online].