Kluyveromyces lactis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kluyveromyces lactis
Ilustracja
Kolonie na szalce Petriego
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Gromada

workowce

Klasa

drożdżaki

Rząd

drożdżakowce

Rodzina

Saccharomycetaceae

Rodzaj

Kluyveromyces

Gatunek

Kluyveromyces lactis

Nazwa systematyczna
Kluyveromyces lactis (Stell.-Dekk.) Van der Walt
Bothalia 10(3): 417 (1971)

Kluyveromyces lactis (Stell.-Dekk.) Van der Walt – gatunek jednokomórkowych grzybów zaliczany do drożdży[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Kluyveromyces, Saccharomycetaceae, Saccharomycetales, Saccharomycetidae, Saccharomycetes, Saccharomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy opisała go w 1931 r. Nellie Margaretha Stelling-Dekker, nadając mu nazwę Torulaspora lactis. W 1971 r. po przeprowadzeniu badań filogenetycznych Johannes P. Van der Walt przeniósł go do rodzaju Kluyveromyces[1]. Ma około 50 synonimów. Niektóre z nich[2]:

  • Candida sphaerica (B.W. Hammer & Cordes) S.A. Mey. & Yarrow 1978
  • Cryptococcus sphaericus (B.W. Hammer & Cordes) H.W. Anderson & C.E. Skinner 1947
  • Dekkeromyces drosophilarum (Shehata, Mrak & Phaff) E.K. Novák & Zsolt 1961
  • Dekkeromyces drosophilarum (Shehata, Mrak & Phaff) Santa María & Sánchez Nieto 1970
  • Dekkeromyces krassilnikovii (Kudryavtsev) E.K. Novák & Zsolt 1961
  • Kluyveromyces drosophilarum (Shehata, Mrak & Phaff) Van Der Walt 1971
  • Zygofabospora drosophilarum (Shehata, Mrak & Phaff) G.I. Naumov, 1987
  • Zygofabospora lactis (Stell.-Dekk.) G.I. Naumov 1987

Podano występowanie Kluyveromyces lactis w Ameryce Północnej, Europie, Azji, Afryce i na Nowej Zelandii[3].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Podano występowanie Kluyveromyces lactis w Ameryce Północnej, Europie, Azji, Afryce i na Nowej Zelandii[3]. Gatunek ten izolowano z różnych źródeł, ale najczęściej z mleka[4]. W laboratorium dobrze rozwija się na standardowych podłożach w temperaturze 28 °C. Diploidy szybko zarodnikują, uwalniając haploidalne zarodniki, co długo było wykorzystywane jako cecha różnicująca go od gatunku Saccharomyces cerevisiae. Obecnie poznano już wiele innych cech umożliwiających łatwe różnicowanie tych gatunków. Drożdże z gatunku K. lactis mimo dużego pokrewieństwa do S. cerevisiae cechują się odmiennymi cechami fizjologicznymi i metabolicznymi[5].

K. lactis ma dwa szczepy; jeden z nich asymiluje laktozę, drugi nie[5]. K. lactis i Kluyveromyces marxianus to jedyne gatunki fermentujące laktozę, regularnie spotykane w mleku i produktach mlecznych. Metabolizują także inne składniki mleka (białka i tłuszcz), co czyni je bardzo ważnymi w procesie dojrzewania serów i fermentowanych produktów mlecznych, takich jak kefir, ponieważ przyczyniają się do dojrzewania i tworzenia aromatu. Najczęściej jednak nie są one dodawane do tych produktów, lecz dostają się do nich samoistnie, gdyż tolerują warunki występujące w tych produktach; niskie pH, niską aktywność wody, podwyższone stężenie soli i niskie temperatury przechowywania[4].

Zsekwencjowano genom K. lactis. Znajduje się na 6 chromosomach, ma 10,6 miliona par zasad, 5300 genów, 162 geny kodujące tRNA, 3,4% to introny. Genom mitochondrialny ma 40291 par zasad. W jądrze są 403 zasady (1%) przeniesionych z mitochondtium (ang. Nuclear unit of mitochondrial DNA). Rybosomalne RNA ma 94–100% identyczności z Saccharomyces cerevisiae[5].

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Kluyveromyces lactis ma zastosowanie w biotechnologii żywności. Przy użyciu tych drożdży lub grzybów Aspergillus niger i Aspergillus oryzae produkuje się enzym laktazę rozkładający zawarty w mleku cukier laktoza. Możliwość trawienia przez ludzi laktozy z wiekiem zanika i spożywanie mleka i produktów mlecznych, które naturalnie zawierają ten cukier, powoduje zaburzenia w układzie pokarmowym. Laktaza produkowana jest w formie tabletek, które można dodawać do mleka i jego przetworów, przy jej użyciu wytwarzane jest także mleko bezlaktozowe i inne bezlaktozowe produkty mleczne. Mleko hydrolizowane laktozą ma inny smak – jest bardziej słodkie, co wynika z obecności wolnej glukozy powstałej wskutek hydrolizy laktozy. Dla dzieci mleko takie zwykle jest smaczniejsze i łatwiej akceptowane[5].

Tabletki zawierają zwykle 4000 do 9000 jednostek FCC. Do trawienia 50 g laktozy mogą być potrzebne dawki do 9900 jednostek FCC[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2024-01-30] (ang.).
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2024-01-30] (ang.).
  3. a b Występowanie Kluyveromyces lactis na świecie (mapa) [online], gbif.org [dostęp 2024-01-30] (ang.).
  4. a b Kluyveromyces lactis. G. candidum, Kluyveromyces lactis, Debaryomyces hansenii, Yarrowia lipolytica are very active for the catabolism of peptides and amino acids, which leads to the production of a diversity of flavors [online] [dostęp 2024-01-30].
  5. a b c d e Małgorzata Robak (red.), Co wiemy o drożdżach?, Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, 2017, s. 8–11, ISBN 978-83-7717-275-9.