Kościół Świętej Trójcy w Złotym Stoku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętej Trójcy w Złotym Stoku
A/5197/1352/WŁ z dnia 26.09.1991[1]
kościół cmentarny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Złoty Stok
ul. Kłodzka

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Wezwanie

Świętej Trójcy

Wspomnienie liturgiczne

Niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego

Położenie na mapie Złotego Stoku
Mapa konturowa Złotego Stoku, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Trójcy w Złotym Stoku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Trójcy w Złotym Stoku”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Trójcy w Złotym Stoku”
Położenie na mapie powiatu ząbkowickiego
Mapa konturowa powiatu ząbkowickiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Trójcy w Złotym Stoku”
Położenie na mapie gminy Złoty Stok
Mapa konturowa gminy Złoty Stok, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Trójcy w Złotym Stoku”
Ziemia50°26′41,24″N 16°52′32,48″E/50,444789 16,875689

Kościół Świętej Trójcy w Złotym Stokurzymskokatolicki kościół cmentarny należący do parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Złotym Stoku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia została ufundowana przez złotostockiego patrycjusza Hansa Kirchpauera w 1583 roku[2]. Był on ewangelikiem, ostatnim zarządcą kopalni Fuggerów[2]. Kościół został zbudowany dla ludności katolickiej będącej w owym czasie w mniejszości. W 1802 roku do świątyni została dobudowana kostnica. Środki finansowe na jej dobudowanie pochodziły z zapisu, jaki znalazł się w testamencie tutejszej handlarki Rosine Großmannin. W pomieszczeniu tym do dnia pogrzebu miały być przechowywane osoby uważane za „pozornie” zmarłe. Od tego czasu świątynia była nazywana kaplicą cmentarną[2]. W 1869 roku został przeprowadzony remont świątyni i z tego właśnie czasu pochodziła mała wieżyczka w której był zawieszony dzwon. Po II wojnie światowej na mocy tzw. dekretu Bieruta, kościół przeszedł na własność państwa. W 2010 roku został wyremontowany dach świątyni. W dniu 28 sierpnia 2015 roku został podpisany akt notarialny na mocy którego kościół prawomocnie stał się własnością rzymskokatolickiej parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Złotym Stoku[3].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Obecny wygląd świątyni jest skromny. Jest to murowany, otynkowany kościół salowy, zamknięty od strony wschodniej trójbocznie[2]. Przy korpusie znajdują się dobudówki: od strony północnej zakrystia, od strony południowej kruchta, od strony zachodniej dość obszerny przedsionek obejmujący całą szerokość[2]. Wnętrze nakryte jest płaskim stropem z wzdłużnym podciągiem na osi; w przedsionku zachodnim jest umieszczony strop belkowy, w przybudówkach z lewej i prawej strony korpusu znajdują się sklepienia krzyżowe. Wnętrze jest oświetlone przez dość duże okna ostrołukowe w obramieniach kamiennych, w stylu neogotyckim. Spośród detali można wyróżnić drewniane obramienie wejścia do zakrystii z nadprożem o dekoracji roślinnej z datą „1691” i literami „G U”. Ta sama data jest umieszczona na jednym z dwóch słupów podpierających chór muzyczny. Obecny ołtarz w stylu rokokowym został wykonany w drugiej połowie XVIII wieku, a obraz do niego został namalowany w 1878 roku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023, s. 257 [dostęp 2016-06-21].
  2. a b c d e f g Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 17: Góry Złote. Wrocław: Wydawnictwo I-BiS, 1993, s. 266. ISBN 83-85773-01-0.
  3. Kościół pw. Świętej Trójcy wrócił do dawnego właściciela. Złoty Dzwon miesięcznik parafialny parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Złotym Stoku. [dostęp 2016-06-21]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]