Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Zalipiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny
Kościół parafialny
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Zalipie

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Parafia św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Zalipiu

Wezwanie

św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

19 marca

Położenie na mapie gminy Olesno
Mapa konturowa gminy Olesno, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu dąbrowskiego
Mapa konturowa powiatu dąbrowskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia50°13′45,408″N 20°51′38,591″E/50,229280 20,860720

Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Zalipiurzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w Zalipiu w powiecie dąbrowskim województwa małopolskiego.

Historia kościoła[edytuj | edytuj kod]

Budowa kościoła rozpoczęła się w 1939 roku, a zakończyła w roku 1948. Poświęcony został 2 lipca 1948. To kościół murowany z cegły, jednonawowy. Wnętrze nakryte jest sklepieniami kolebkowymi z lunetami pozornymi. Elewacja frontowa zwieńczona jest falistym szczytem. Dwa ołtarze neobarokowe pochodzą lat 60. XX wieku. W głównym ołtarzu obraz Matki Boskiej Częstochowskiej namalowała w 1968 r. Władysława Swarowska. Obrazy św. Józefa i Matki Boskiej Nieustającej Pomocy z 1964 r. są dziełem również tej samej malarki. Krucyfiks barokowo-ludowy pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. W pomieszczeniu pod emporą chórową znajduje się kaplica z polichromią wykonaną w stylu zalipiańskim[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]