Przejdź do zawartości

Kościół św. Jana Chrzciciela w Łańcuchowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Jana Chrzciciela
A/593[1] z dnia 8.05.1972
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Łańcuchów

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Jana Chrzciciela

Położenie na mapie gminy Milejów
Mapa konturowa gminy Milejów, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie powiatu łęczyńskiego
Mapa konturowa powiatu łęczyńskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Chrzciciela”
Ziemia51°15′52,01″N 22°55′46,01″E/51,264447 22,929447

Kościół Świętego Jana Chrzcicielarzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Łęczna archidiecezji lubelskiej.

Wnętrze świątyni

Świątynia została zbudowana w latach 1812–1817 przez Annę i Józefa Sufczyńskich. Poświęcona została w dniu 15 sierpnia 1817 roku. Budowla reprezentuje styl barokowo-klasycystyczny z elementami neogotyckimi. Jest to kościół murowany wzniesiony z cegły. Wnętrze nakryte jest drewnianym sklepieniem. Mury zewnętrzne są otynkowane wapnem. Dach spadowy jest pokryty blachą. Świątynia składa się z jednej nawy, prezbiterium nie jest wyodrębnione na zewnątrz. Do kościoła wchodzi się przez wielkie drzwi osadzone na potrójnych zawiasach, zamykane na klucz. Budowla jest zwrócona frontem w stronę wschodnią. Od strony południowej mieści się prostokątna zakrystia ze ściętymi narożami, z wewnętrznym przedsionkiem. Podłogą świątyni była posadzka wykonana z terakoty. W 1902 roku dzięki staraniom księdza Alojzego Słapczyńskiego wnętrze kościoła zostało naprawione, rozbudowane i powiększone. Następcy tego proboszcza wposażali i remontowali świątynię w Łańcuchowie: ks. Wacław Kosior wyposażył wnętrze budowli w posadzkę, ks. Ludwik Olechowski w 1928 roku pokrył dach kościoła blachą, ks. Jan Mitura w 1946 roku wymienił część dachu świątyni, wymalował wnętrze budowli w latach 1952–1954, zakupił nowe piękne organy. W 1966 roku świątynia została ponownie odnowiona na zewnątrz, została pomalowana oraz zakonserwowana i wymalowana część dachu i kopuły. Zostały zamontowane dwa odgromniki, kościół otrzymał dwa dzwony: Józefa i Maryję oraz dostosowano wnętrze świątyni do nowej, posoborowej liturgii. W 1973 roku dzięki staraniom ks. Zbigniewa Lebiedowicza zostały zbudowane nowe schody na chór. Od tego czasu są nadal prowadzone prace remontowe przy kościele[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 31 marca 2024 [dostęp 2015-12-28].
  2. Historia parafii. Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Łańcuchowie. [dostęp 2015-12-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].