Kościół św. Kazimierza Królewicza w Radziejowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Kazimierza Królewicza
349/62 z 2.02.1962[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Radziejowice

Adres

ul. Kubickiego

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Kazimierza Królewicza

Wezwanie

św. Kazimierza Królewicza

Wspomnienie liturgiczne

4 marca

Położenie na mapie gminy Radziejowice
Mapa konturowa gminy Radziejowice, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Kazimierza Królewicza”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Kazimierza Królewicza”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Kazimierza Królewicza”
Położenie na mapie powiatu żyrardowskiego
Mapa konturowa powiatu żyrardowskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Kazimierza Królewicza”
Ziemia52°00′14,1″N 20°33′41,0″E/52,003917 20,561389

Kościół świętego Kazimierza Królewiczarzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Mszczonów diecezji łowickiej).

Kościół uważany jest za arcydzieło mazowieckiego klasycyzmu. Ufundowany został przez hrabiów Kazimierza i Annę oraz Józefa Krasińskich. Świątynia została zbudowana w latach 1820-1822 według projektu Jakuba Kubickiego – nadwornego architekta króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Kościół posiada oryginalną, ośmioboczną bryłę porównywalną z bazyliką św. Piotra w Rzymie. Budowla jest murowana, wzniesiona z cegły, otynkowana, posiada drewniane okapy, belkowanie i plinty, składa się z jednej nawy, wybudowana została na planie krzyża greckiego przesklepionego kopułą. Jej konstrukcja jest dziełem majstra Karola Lika. W dwóch ryzalitach są umieszczone kruchta i prezbiterium. Bardzo bogate jest wnętrze świątyni, które jest ozdobione barokowo-klasycystycznymi, polichromowanymi ołtarzami. Warto zwrócić uwagę na ołtarz główny z dużą figurą Chrystusa Ukrzyżowanego, z licznymi wotami umieszczonymi wokół krucyfiksu. Interesujące są również ołtarze boczne, ozdobione iluzjonistycznymi malowidłami dedykowanymi Matce Bożej i Najświętszemu Sercu Jezusa. Poniżej wyraźnie wyodrębnionych kolumienek znajdują się herby fundatorów budowli: Ślepowron – Krasińskich oraz Topór – Ossolińskich. Przyjmuje się, że same ołtarze mogą być starsze od świątyni i zapewne pochodzą z poprzedniego drewnianego kościoła. Budowla posiada również zdobioną ambonę, chrzcielnicę, liczne obrazy religijne, epitafia i ozdobne żyrandole. Cenne są organy, które wykonał w 1822 roku Rafał Ostrowski. Słynna śpiewaczka operowa Teresa Żylis-Gara zorganizowała koncerty i aukcje, z których pieniądze zostały przeznaczone na remont instrumentu w 2006 roku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo mazowieckie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2019-05-09].
  2. Kościół p.w. św. Kazimierza. Szlaki turystyczne Mazowsza. [dostęp 2019-05-09]. (pol.).