Kościół św. Michała Archanioła w Kiełpinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Michała Archanioła
w Kiełpinie
356 z dnia 20.02.1971 r.[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół św. Michała (widok od ul. ks. Arasmusa)
Państwo

 Polska

Województwo

 pomorskie

Miejscowość

Kiełpino

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Michała w Kiełpinie

Wezwanie

św. Michała Archanioła

Wspomnienie liturgiczne

29 września

Położenie na mapie gminy Kartuzy
Mapa konturowa gminy Kartuzy, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Michała Archanioław Kiełpinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Michała Archanioław Kiełpinie”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Michała Archanioław Kiełpinie”
Położenie na mapie powiatu kartuskiego
Mapa konturowa powiatu kartuskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Michała Archanioław Kiełpinie”
Ziemia54°17′20,256″N 18°13′47,783″E/54,288960 18,229940
Strona internetowa

Kościół św. Michała Archanioła w Kiełpinierzymskokatolicki kościół parafialny. Mieści się przy ul. ks. Arasmusa we wsi Kiełpinio. W gminie i powiecie kartuskim w województwie pomorskim. Należy do dekanatu Kartuzy w diecezji pelplińskiej, która wchodzi w skład metropolii gdańskiej.

Pierwsza miejscowa budowla sakralna została wybudowana przez mnichów pod koniec XIV wieku i służyła samodzielnej parafii. Dokumenty diecezjalne wskazują, że w 1583 kościół był drewniany, ale zachowany w dobrym stanie. Ta sytuacja musiała się z biegiem lat zmienić, gdyż w 1646 został on rozebrany, a na jego miejscu w 1647 stanął nowy – murowany. Po gruntownej renowacji, dokonano jego konsekracji20 września 1772. Od XVI do XIX wieku świątynia pełniła funkcję kościoła filialnego goręczyńskiej parafii. Następnie, po kasacji zakonu Kartuzów i rozparcelowaniu jego dóbr, w Kiełpinie ustanowiono autonomiczną parafię. W latach 1926–1929 do kościoła dobudowano transept i prezbiterium. Od tego momentu budynek właściwie nie zmienił swego wyglądu zewnętrznego – zbudowany z cegły na planie krzyża z prostopadłościenną wieżą od zachodu przykrytą kopertowym hełmem zwieńczonym małą cebulową kopułą z krzyżem niezmiennie góruje nad Kiełpinem. Upływający czas pozostawił jednak po sobie widoczne znaki we wnętrzu świątyni, co spowodowało rozpoczęcie generalnej renowacji. Wyremontowano organy, wymieniono drewniany strop, posadzki, konfesjonały, ławki oraz oświetlenie i drzwi. Uporządkowano prezbiterium, zbudowano kamienny ołtarz i ambonę. Starannej modernizacji poddano znajdujące się w kościele ołtarze, rzeźby i obrazy. W ostatnim czasie odnowiono grotę maryjną, kaplicę przedpogrzebową i cmentarne alejki.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu kościoła parafialnego, była nominacja 12 lutego 2019 ks. prał. Arkadiusza Okroja – proboszcz w latach (2010–2019) – na biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]